Hírek

2017.07.09. 18:46

Vasi Vasember 33-adszor - Nagy meleg, megújult körülmények a patinás triatlonversenyen

SZOMBATHELY - Jól vizsgázott az új versenyközponttal és más újításokkal a 33. Vasi Vasember triatlonverseny. A leggyorsabb a Tiszújvárosi TK triatlonosa, Hankó Dávid volt, a nőknél az Újbuda versenyzője, Zelinka Gabriella nyert.

Csaknem 400-an csobbantak a Csónakázótó vízébe a 33. Vasi Vasember triatlonversenyen, hogy 1500 méter úszás, 40 kilométer kerékpározás és 10 kilométer futás után Vasi Vasemberré avassák őket. Ahogy mindig, voltak, akik abszolút és korcsoportos babérokra törtek, de a résztvevők legtöbbje az első (vagy sokadik) teljesítés dicsőségéért, önmaga legyőzéséért küzdött meg az elemekkel, a távokkal, a hőséggel. A nézők az új helyszínen, a Fedett Uszodával szemben kialakított versenyközpontban minden eddiginél jobban nyomon követhették az eseményeket. A szigetre bevezető két hídról pedig szinte testközelből lehetett látni a kétkörös úszó-próbát.

Nagy érdeklődés övezte a 33. Vasi Vasember triatlonversenyt is, 388-an csekkoltak be szombaton délelőtt a verőfényes napsütésben az új, a Fedett Uszodával szemben lévő füves területen kialakított versenyközpontban. Nem véletlenül került át ide a már szűkösnek bizonyult Kenderesi útról, 1996-ban is itt volt a centrum, amikor Szombathely triatlon- Európa-bajnokságot rendezhetett.

Itt jóval nagyobb területen terjeszkedhettek a szervezők, és a nézők is sokkal jobban nyomon követhették a történéseket. Először is az úszást - teli találat, hogy a mezőny az 1500 méteres távot két szigetkörrel tudja le. A partról, de sokkal inkább a szigetre bevezető két hídról szinte imponálóan élő volt "a közvetítés": a legjobbak alig 18 perc alatt süvítettek be a célba, az amatőrök, az olimpiai táv teljesítéséért, maguk legyőzéséért rajthoz állók között akadtak, akik közel 50 percet is küzdöttek a Csónakázó-tó amúgy 25,4 Celsius-fokos vízében.

A női győztes Zelinka Gabriellának is tetszett az új úszópálya a Csónakázótóban - de leginkább a kerékpáros útvonalat kedveli

Aztán szaladtak a kerékpáros depóba, amelyet sokkal jobban megközelíthettek a szemlélődők is, mint eddig, szinte együtt lélegezhettek az úszás után kerékpárossá átvedlő versenyzőkkel, majd a 40 km megtétele után lecsekkolhatták, milyen állapotban is kezdhetik meg a 10 km-es futást. De arra is volt mód és hely - hiszen négy 2,5 km-es kört kellett megtenni -, hogy a futást is testközelből kövessék, biztassák a 34 fokos hőséggel is küzdő versenyzőket. Nagy előrelépés az is, hogy digitális kivetítőn nyomon követhető a verseny állása, alakulása, a
részidők, a végeredmények.

A szombathelyi Kálovics Anikó abszolút második lett a nők mezőnyében, korcsoportjában pedig aranyat nyert

És nagy előrelépés, üdvözlendő a helyi - eddig jobbára magánzóként induló - versenyzők összefogása. Szó szerint új színt hozott a rendezvényre a nemrégiben alakult Vasi Triatlon SE. Versenyzőit a kék egyenszerelésről már messziről fel lehetett ismerni - a klub 25 egyéni indulót számlált, és három váltóban is érdekelt volt.

A 33. Vasi Vasemberen a férfiakat indították először; dr. Czigány Róbert jött ki először a vízből, de kerékpáron hamar utolérte a tavaly csak második, ám előtte sorozatban háromszor is abszolút győztes Hankó Dávid. A tiszaújvárosi triatlonos nagyon meggyőzően kerékpározott és futott is -
1 óra 51 perc 51 másodperccel a rajt után már át is szakította a célszalagot. Több mint három percet vert a második helyezett Petsuk Zoltánra (UTE). A 247 férfi célba ért versenyző között a legjobb Vas megyei Zsódér Zsolt (Vasi Triatlon SE) volt, az abszolút 13. helyen zárt. De ugyanő dobogón végzett, ezüstérmes lett a 45-49 évesek kategóriájában.

2015 után nyerte meg újra a Vasi Vasember triatlonversenyt Hankó Dávid
Fotók: Unger Tamás

További négy vasi férfi egyéni versenyző nyakába került még érem: a szombathelyi Sipos Balázs (40-44 év, Szombathely), Kapolcsi Imre (65-70 év, Vasi Trialon) és a sárvári Winkelbauer Ádám (18-19 év, 575 Team Kft.) második, Pócza Tamás (Vasi Triatlon SE, 30-34 év) harmadik lett. Kapolcsi Imre mellett a nagy trió másik két tagja, Garami Árpád és dr. Bálint Mihály 33-adszor is teljesítette a Vasi Vasembert.

A nőknél hasonló forgatókönyv szerint alakult a legjobbak versenye. A hosszabb kihagyás után a versenyzéshez visszatérő Zelinka Gabriella (Equilor Team Újbuda) három év után jött el ismét Szombathelyre - és nyert újra. Az úszás után második volt, aztán ő is az élre állt. Természetesen ott volt a rajtnál a négyszeres szombathelyi hosszútávfutó olimpikon, a tavalyi győztes, Kálovics Anikó is - immár vasi (Vasi Triatlon SE) színekben.

Ezúttal is remekelt; jól úszott - negyedikként ért partra -, nagyszerűen bringázott, másodikként kezdhette meg a futást és meg is tartotta ezt a pozíciót. Az abszolút ezüst mellé a 40-44 éves korcsoportban aranyat nyert. A 60 célba érő egyéni női versenyző között még egy vasi dobogós lett: Dala Kitti (Vasi Triatlon) bronzérmet szerzett a 18-24 évesek kategóriájában.

Végeredmény:

Férfi, abszolút: 1. Hankó Dávid (Tiszaújváros) 1:51:51, 2. Petsuk Zoltán (UTE-Merida) 1:55:16, 3. Major József (SZESE Győr) 1:57:17.

Korcsoportonkénti győztesek és vasi érmesek:

18-19 év: 1. Laczkó Soma (Salgótarján) 2:35:33, 2. Winkelbauer Ádám (575 Team Kft.) 3:07,54.

18-24 év: 1. Berekméri Levente (FTC) 2:01:31.

25-29 év: 1. Jeszenszki Donát 2:01:36.

30-34 év: 1. Nyári József (Polythlon ETK) 2:04:58, 3. Pócza Tamás (Vasi Triatlon SE) 2:09:36.

35-39 év: 1. Pajor Gábor (Kis Tri Balatonman) 2:04:07.

40-44 év: 1. Csörgi Péter (DSC-SI) 2:18:31, 2. Sipos Tamás (Szombathely) 2:20:42.

45-49 év: 1. dr. Czigány Róbert (Pécsi Nonprofit) 2:07:06, 2. Zsódér Zsolt (Vasi Triatlon) 2:08:29.

50-54 év: 1. Koller Zoltán (SZESE) 2:15:31.

55-59 év: 1. Lelkó Attila (Balatonmáriafürdő) 2:25:32.

60-64 év: 1. Déri Miklós (Zalatriatlon) 2:43:20.

65-69 év: 1. Gyulai László (BKV) 2:55:26, 2. Kapolcsi Imre 3:03:49.

70-74 év: 1. Szebeni Endre (Budaörs) 3:21:58.

Női, abszolút: 1. Zelinka Gabriella (Újbuda) 2:06,14, 2. Kálovics Anikó (Vasi Triatlon) 2:16:02, 3. Csomor Erika (FTC) 2:18:56.

18-24 év: 1. Molnár Enikő (MA-VIK TC) 2:22:20, 3. Dala Kitti (Vasi Triatlon) 2:55:46.

25-29 év: 1. Horváth Lilla (Kaposvári AC) 2:29:53.

30-34 év: 1. Kővári Luca (Spuri SC) 2:26:30.

35-39 év: 1. Mélypataki Réka (Kis Tri Balatonman) 2:26:30.

40-44 év: 1. Kálovics Anikó 2:16:02.

45-49 év: 1. Pécsi Annamária (FTC) 2:32:29.

50-54 év: 1. Kónyáné Dézsi Mariann (Csepel) 2:49:00.

55-59 év: 1. Puskás Borbála (Széchy Tamás SI) 2:52:54.