2023.12.16. 17:38

Nem volt esélye a Körmendnek a Falco ellen

Az NB I.-es férfi kosárlabda-bajnokság 12. fordulójában folytatta menetelését a címvédő Falco-Vulcano Energia KC Szombathely, amely idegenben ütötte ki a vármegyei rivális Egis Körmendet.

Fotó: Szendi Péter

Egis Körmend–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 65-101 (21-19, 11-24, 19-28, 11-22). Körmend, 2000 néző, NB I.-es kosárlabda-mérkőzés, vezette: Praksch P. Á., Goda L., Ádám J.
Körmend: Morgan 10/6, Takács K. 7, Ferencz 5/3, Durázi 2, Tolbert 13. Csere: Djogo 16/3, Sylla 5, Kiss M. 2, Schmera 2, Herczeg –, Geröly 3/3. Edző: Kocsis Tamás.
Falco: Pongó 14, Tanoh Dez 10/3, Benke 12/9, Tiby 18/6, Keller Á. 5/3. Csere: Perl 18, Barac 6, Krivacsevics 4, Jordano 11/9, Verasztó 3/3, Takács Z. –, Pot –. Edző: Milos Konakov.
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7-3. 7. perc: 13-17. 10. perc: 21-19. 13. perc: 25-28. 16. perc: 26-34. 20. perc: 32-43. 22. perc: 34-48. 26. perc: 45-62. 30. perc: 51-71. 32. perc: 53-80. 35. perc: 58-89. 38. perc: 62-93.
Kipontozódott: –.

A 2023/2024-es idény első vasi klasszikusára Körmenden került sor. A rangadó toronymagas esélyese a bajnoki- és kupacímvédő Falco volt, de egy ilyen mérkőzésen a hazai pályán játszó Körmendet nem szabad előre leírni. Ettől függetlenül az utóbbi évek egyik lenehezebb vasi rangadója várt az MTE-re, mert a vármegyei rivális hetek óta kiváló formában játszik, dacára annak, hogy a Bajnokok Ligájában is rendre igykezett helytállni. A Falco szinte átgázolt az Albán, a Szolnokon és legutóbb a ZTE-n is. Az említett meccsek mind rangadónak indultak, a végére azonban mindegyik edzőmeccsé avanzsálódott. Nagy kérdés volt tehát, hogy a Körmend mennyire tudja megnehezíteni a címvédő dolgát, illetve kiket tud egyáltalán csatasorba állítani Kocsis Tamás.

Az ilyenkor megszokott pazar hangulat uralkodott a Rába-parti katlanban, ahol Takács Kristóf Tanoh Dezzel a nyakában szerezte meg a találkozó első kosarát, és innentől kezdve a házigazda irányította a meccset egészen az 5. percig, amikor a csereként beállt Perl első labdaérintéséből átvette a vezetést a Falco (9-11). Gyors lerohanásokkal próbált meglépni a Szombathely, ám rendre sikerült visszarendeződnie a körmendi hátsó alakzatnak. A 8. percben Djogo süllyesztette el a derbi első tripláját, ezzel egyetlen pontra zárkózott az MTE (16-17). A Barac ellen megítélt büntetőket Sylla a helyére küldte, ezzel újfent a Körmendnél volt az előny (18-17). A negyed legvégén labdát szerzett a Rába-parti alakulat, Takács az elől maradt Syllához passzolt, aki egy látványos zsákolással zárta le az etapot (21-19). Hasonlóképpen folytatódott a második negyed is, pazar figura végén zsákolt óriásit Tolbert, majd Jordano triplája és Tanoh Dez duplája is utat talált a gyűrűbe, aztán egy labdaszerzésből Perl lódult meg egyedül a hazai palánk felé és ő is zsákolt egyet (23-26). A 7-0-ás szombathelyi széria időkérésre sarkallta Kocsis Tamást. A hazai támadások befejezése ezután sem volt tökéletes, amiben nagy szerepe volt a Falco agersszív védekezésének. Egy sokadik lerohanás végén Tanoh Dez húzta be a labdát a gyűrűbe, ezzel először vezetett 6 ponttal a sárga-fekete alakulat (25-31). Benke triplájával pedig már a 10-hez közelített a csapatok közti különbség, Kocsis Tamásnak újból maga köré kellett gyűjtenie övéit. Djogo pontjaival eszmélt a Körmend, a 18. percben 30-34 állt a táblán, amikor Konakov mester látta elérkezettnek az időt, hogy szóljon csapatához. Benke újabb hármasa fontos lélektani pillanatban esett, Pongó is betalált közelről, ezzel újra megnyugtató fórr tett szert a Szombathely (30-39). 40 másodperccel az első félidő vége előtt Tiby kettesével 10-et számolt a Falco-tábor a Körmendre, ezen Ferencz ugyan még kozmetikázni tudott, de ismét jött Tiby, akinek újabb kosarával 32-43-ra módosult az állás, ezzel zárult az első félidő.
Hazai szempontból egyáltalán nemindult jól a második félidő, ugyanis a Falco 5-0-val robogott tovább. Djogo büntetőivel, Tolbert pedig egy duplával igyekezett csökkenteni a különbséget (36-48). A vendégek gyors labdajáratásait, támadásait sokszor elég volt lekövetnie a házigazdának, amely fejben kezdett teljesen szétesni. Védekezésről nehezen lehetett beszélni a piros-feketéknél, mert Pongó előtt például többször is olyan szabad folyosók nyíltak, amelyen keresztül csak be kellett szambázni a palánkig és gyűrűre emelni a játékszert. A 24. percben Perl kettesével már 20-at számolt a vendég publikom a Körmendre (36-57). És nem is sikerült váltania a Rába-parti alakulatnak, amely nem tudott mit kezdeni a Falco szervezett védekezésével. Úgy tűnt, ezzel a negyeddel a lényegi kérdés el is dőlt, ugyanis az utolsó 10 percnek 51-71-ről futottak neki a csapatok. A Szombathely úthengerként haladt tovább, a hazaiak pedig jószerivel mindent kihagytak. Rettenetesen dobott a Körmend, amely a 34. percig mindössze 53 pontot tudott termelni. A bajnoki címvédő komoly leckét adott védekezésből és támadójátékból egyaránt. A 35. percben Krivacsevics kosarával pedig már 30-ra duzzadt a felek közti differencia (58-89). Két perccel a vége előtt mindkét edző fiataljait küldte pályára, végül 36 ponttal nyert a Falco és robog tovább a bajnokságban. Ennek ellenére úgy szólt a hazai MTE-rigmus, mintha a Körmend diadalmaskodott volna.