2009.05.06. 16:51
Borongós boros kilátások - túlkínálat a piacon, stagnál a fogyasztás
Megyei körkép - A jó termés, a stagnáló fogyasztás és a növekvő import miatt a túlkínálat jelei mutatkoznak a borpiacon. Vas megyében ennek a hatásai egyelőre még kevésbé érzékelhetőek.
Tavaly mintegy 3,5 millió hektoliter bort készítettek Magyarországon. Amihez a hivatalos adatok szerint 231 ezer hektolitert külföldi bor érkezett az országba. Ez a mennyiség azonban egyes források szerint ennek akár kétszerese is lehetett.
A Vas megyei kis pincészetekben egyelőre nincsenek eladásra váró, jelentős mennyiségű készletek
Tavaly nyáron már több pincészet arra panaszkodott, hogy jelentős mennyiség maradt raktáron. Ehhez hozzájött a tavalyi jó termés, valamint a jelentős külföldi borbehozatal. Így a magyar borászok gondjai csak tovább szaporodtak.
Előző évben az exportált magyar bor és pezsgő mennyisége 640 ezer hektoliter volt. A hazai borforgalom mintegy 2,5 millió hektoliter, ezért a magyar borpiacon túlkínálat alakult ki. Erre a helyzetre az egri borvidéken már terméskorlátozással reagáltak a termelők.
Vas megyében a kisebb borászatok a jellemzőek, ráadásul ezeknek is csak egy része foglalkozik kereskedelmi értékesítéssel. A vasi borokból viszonylag kis mennyiség jut csak a boltokba, a gazdák a termésük jó részét a pincében értékesítik. A borturizmusban érzékelhető fellendülés miatt ezért ebben a körben kevésbé jelentkezik borfelesleg.
Miképpen érinti a kialakult helyzet az egyik legnagyobb vasi borászatot, a vaskeresztesi Vino Eisenberget? kérdeztük Remport Norbert kereskedelmi vezetőtől.
- Cégünk szinte kizárólag Vas megyében értékesít borokat. Megyén kívül csak Sopronban, a borvidék központjában vagyunk jelen. Nincsenek értékesítési gondjaink, termékeink továbbra is keresettek mind az üzletekben, mind pedig az éttermekben. Tavaly ugyan 2007-hez képest, csökkent a termés mennyisége, ám a minőség ezt jól ellensúlyozta.
Remport Norbert, az egyik legnagyobb vasi borászat, a vaskeresztesi Vino Eisenberg kereskedelmi vezetője a cég pincészetében
A borászok szerint régen volt ilyen jó évjárat a Vas-hegyen. Tapasztalataink szerint nemcsak az idősebbek, de a fiatalok is kedvelik a borainkat, az utóbbi időben különösen a rosé vált népszerűvé, de egyre keresettebbek a barrikolt kékfrankos boraink is. Az osztrák tulajdonos jó perspektívát lát a magyar piacban. Ezért tovább növeltük a területet, kóstolóhelyiséget alakítottunk ki, s újabb fejlesztéseket is tervezünk. Remélhetőleg sikerül bekapcsolódnunk majd abba a borútba, amely a Vas-hegy túloldalán eredményesen működik emelte ki.
Völler László szombathelyi vendéglős, bornagykereskedő viszont már érzékeli a válság jeleit: Sajnos s ez nem rajtam múlik viszonylag kevés vasi bort forgalmazok. Így nem nagyon látok bele a vasi borászok pincéibe sem. Nem tudom, vannak-e eladatlan készleteik, azt azonban érzékelem, hogy a hazai borpiacon túlkínálat van, miközben a kereslet némileg csökken.
Azok a vasi éttermek, amelyek üzleti partnereim, továbbra is megmaradtak, ám azt tapasztaltam, hogy kevesebbet visznek. Igaz, az elmúlt napokban volt egy kisebb fajta fellendülés a ballagás miatt, ám nem ez a jellemző. A túlkínálat miatt a borpiacon érzékelhető egy fajta árverseny, s vannak, akik önköltségi ár alatt tudják értékesíteni készleteik egy részét.
Ez azért is gond, mert a magyar bor ára amúgy is nyomott, nincs megfelelő arányban a befektetett munkával, valamint az időjárás okozta kockázattal. A honi borkultúra az elmúlt időszakban jó irányba indult el, ám nagy kérdés, hogy a jelenlegi válság nem okoz-e majd törést.