VAOL
Vas vármegyei hírportál
november 21., csütörtök
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten FÜSTMENTES NAPpá nyilvánították. A tradícióvá növekedett nap alapötletét 1971-re datáljuk, amikor Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne dohányozzanak, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Az ötlet megfogant, és 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) tűzte zászlajára a célt. Sikerült is egymillió embert rábírniuk, hogy egyetlen napra bírják ki dohányzás nélkül. 1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz, ami ekkor kapta az egységes "Smokeout Day" elnevezést.
Az ENSZ 1996-ban nyílvánította a november 21-ét a Televíziózás világnapjává annak emlékére, hogy 1996 november 21-én és 22-én tartottak először Televíziós Világfórumot. A világfórumon a világ média vezetői találkoztak, hogy megvitassák a mai változó világunkra egyre nagyobb hatást gyakorló média jelentőségét. A találkozó célja az volt, hogy együttműködési tervet dolgozzanak ki az ENSZ felügyelete alatt.
A híd 1960 óta épült, tervezője Sávoly Pál volt. Az eredeti megnyitási időpont 1964. november 7. lett volna, de végül november 21-én adták át a forgalomnak. A 20-i megnyitóra több tízezres tömeg gyűlt össze, majd vette birtokba gyalogosan a hidat, az eseményt a televízió egyenes adásban közvetítette.
Teljes nevén: René François Ghislain Magritte
A mai gramofon őse még abban az évben Európában is ismert lett, miután március 11-én Puskás Tivadar, Edison európai megbízottja bemutatta a Francia Tudományos Akadémián.
Henrietta Howland Robinson, férjezett nevén Green az egyetlen nő volt, aki a Wall Street-en sikereket ért el - hozzá kell tenni: bármi áron. A mérhetetlenül zsugori üzletasszony nem riadt vissza semmilyen törvénytelen vagy szívtelen módszertől, ha pénze gyarapításáról vagy spórolásról volt szó. Vagyona alapja apja és nagynénje öröksége volt, de már ekkor okirathamisításhoz folyamodott a nagyobb rész reményében. A büntetés elől Angliába szökött, majd pár év múlva újra visszatért New Yorkba tőzsdézni. Ekkor már férjezett, kétgyermekes asszony volt, az első nő, aki vagyona megvédése érdekében házassági szerződést kötött. A tőzsdén remekül taktikázott és soha nem habozott kihasználni a szorult helyzetben levő embereket. Halálakor 100 millió dolláros vagyont hagyott maga után, miután életében szinte semmire nem költött. Nemcsak evésre és ruházkodásra, de gyermekeire is sajnálta a pénzt: egyikük azért vesztette el fiatal korában a lábát, mert a fösvény Hetty nem volt hajlandó orvost hívni.
Jean-Francois Pilátre de Rozier francia fizikus és Francois d'Arlandes márki repültek a Montgolfier testvérek hőlégballonjával. Légi utazásukat megelőzték a Montgolfiére testvérek kísérletei, akik első hőlégballonjukat - utas nélkül - 1783.06.05-én engedték fel. Második léggömbjük startjánál, amely egy tyúkkal, kacsával és birkával a kosarában szállt fel, XVI Lajos francia király és felesége, Marie Antoinette is jelen volt. Ez a ballon nyolc percig volt a levegőben, és két kilométerre a felszállóhelytől ért földet.
Eredeti nevén: Francois Marie Arouet A francia filozófusok vezéralakjaként az ész nevében szállt harcba a feudalizmus és a középkori világnézet maradványaival, támadásait az egyház és az igazságszolgáltatás önkénye ellen összpontosította. Kritikája miatt börtönbe vetették, és többször is hosszú száműzetésbe kényszerült. Az új szellemi mozgalom a kelet-európai monarchiák (Ausztria, Poroszország, Oroszország) új ideológiájában, a felvilágosult abszolutizmusban is érvényesült, valamint Franciaországban a forradalom ideológiai előkészítése volt. Voltaire elemzéseiben elsőként összefüggéseiben vizsgálta a történelmet: gazdasági, társadalmi, politikai, tudományos és kultúrális fejlődés szerint.