2009.06.18. 16:18
Több tízmilliós lejárt tartozás a Falcónál - a kosárcsapat 15 millió forintos segítséget kér a várostól
Szombathely - Puskaporos hangulatban telt el a júniusi közgyűlés első órája, de később lecsillapodtak a kedélyek. A zárt ülésre utalták a Falco és a Haladás pénzügyeit taglaló előterjesztést, ám hiába: már a nyílt ülésen kiderült, hogy nagy a baj a kosárcsapat háza táján.
A város sanyarú anyagi helyzete miatt a bal- és a jobboldali képviselők a múltba néztek, egymásra mutogattak, majd nem hallgattak a civil felvetésre: nem oszlatta fel magát a testület.
A kezdésnél alaposan felborította a jobboldali többség a polgármester által benyújtott napirendet: lekerült a költségvetés módosítása, az Agora-pályázat tárgyalása, viszont felvettek néhány más, a közterület rendjével kapcsolatos napirendet.
A zárt ülésre utalták a Falco és a Haladás pénzügyeit taglaló előterjesztést, ám hiába: már a nyílt ülésen kiderült, hogy nagy a baj a kosárcsapat háza táján. Mivel az erre az évre szóló összes szponzori és önkormányzati támogatást felélték, ráadásul ötvenmillió körüli lejárt tartozásuk van, 15 millió forintos segítséget kértek a várostól. De történt egy és más, mire ebbe a szakaszba ért a vita.
Lassan minden közgyűlésre jut olyan személyi ügy, amit előterjesztés nélkül tárgyalnak a képviselők. Marton Zsolt (Fidesz) koordinációs tanácsnok most is javasolt ilyen napirendet, de egy voks hiányzott a töbséghez. A menetrendszerű, Valakinek mennie kell című produkció így ezúttal elbukott. (A szavazásnál dr. Prugberger Emil Pro Savaria tűnt kissé tanácstalannak, a folyosón terjedő hírek szerint téves gombot nyomott meg, így visszatérnek az ügyre.)
A nyílt ülés sem volt mentes a személyeskedésektől, a közgyűlést vezető dr. Ipkovich György polgármester többször felhívta a felszólaló képviselők figyelmét: tartsák be a parlamentáris szabályokat, ne sértsék meg társaikat.
Főként Gyebrovszki János (MSZP) sérelmezte, hogy lassan egy éve lejárató kampány folyik ellene, ellehetetlenítik, egzisztenciális megsemmisítésére törekszik a jobboldal. Az apropót a hozzászólásra az adta, hogy a képviselő körzetében, a Százhold városrészben elmaradt a juniális, mert a szervező Gyermekvédő Liga nem kapott ehhez városi támogatást. Sági József, a kulturális bizottság fideszes elnöke szerint pályázat útján 4,7 millió forintot osztanak szét a civil egyesületek között, így ősszel, ha más néven is, de megtarthatják a juniálist.
Dr. Szakács Dávid ismertette a jogi bizottság határozatát, mely szerint a polgármester indokolatlanul korlátozza az információáramlást. (A múlt közgyűlésen derült ki, hogy a városatyák csak városvezetői jóváhagyással juthatnak adatokhoz.) Dr. Ipkovich Gyögy így reagált: kikéri az ügyben a közigazgatási hivatal véleményét is, mielőtt visszavonná a belső utasítást.
A ebédszünet előtt igazán akkor forrósodott fel a hangulat, amikor Oroszvári Péter (MSZP) szóba hozta: értékelni kellene ősszel az új jobboldali többség egy évét, mivel szerinte a kultúra, a sport és a civil ágazatban, mint elefánt a porcelánboltban, mindent összezúztak.
A polémiában Horváth Zsolt (Fidesz) kijelentette, hogy csak azt próbálják helyrehozni, amit a baloldal az elmúlt hat évben elrontott. Példaként említette meg a Falco esetét: a csapat felélte az idei összes támogatását, hetvenmilliós lejárt hitele van, ezért 15 milliós segítséget kért az önkormányzattól. Dr. Czeglédy Csaba (MSZP), a sportért is felelős alpolgármester visszautasította, hogy a városvezetés lenne a felelős a Falco súlyos hiányáért.
Dr. Gyimesi József (ESZE) javasolta, hogy az EP-választás tanulságát vonják le, és oszlassa fel magát a közgyűlés, ám e véleményével ismét magára maradt.