2023.11.20. 06:00
Új, ingyenes módszer: tanuljon angolul a YouTube-on!
Megmutatjuk, mi az a YouGlish és hogyan segít az élő, beszélt angol elsajátításában.
Forrás: Shutterstock
A YouGlish igazán eredeti és szórakoztató lehetőség a szavak helyes kiejtésének megtanulásához. Ahogy a neve is sugallja, angolt tanulóknak készült, és a YouTube-ot használja videók megjelenítésére. Az alapötlet kézenfekvő: ha valaki a valóban beszélt angolt akarja megtanulni – nem a steril tankönyvit – akkor a YouTube ügyes felhasználásával ezt könnyen gyakorolhatja.
Lényeges, hogy a program csakis anyanyelvi megszólalókat használ: olyanok szájából halljuk, hogy miként ejtik ki az adott kifejezést, akik a legnagyobb természetességgel beszélik az angolt.
Mivel a YouTube-ot használja forrásként, a videók rendkívül egyszerűen elérhetők, és gyakorlatilag bármin, számítógépen, okostelefonon lejátszhatók.
Természetesen, ha finomítani akarjuk a feladatot, akkor lehetőségünk van a különféle helyi dialektusokat is választani, hogy brit, amerikai, skót, ír, ausztrál, új-zélandi, kanadai nyelvjárásnak megfelelő hangzást kapjunk. Még jelnyelv is van.
Mi az új a YouGlish-ben?
A YouGlish folyamatosan bővülő adatbázist kínál szavakról és kiejtésükről: ma az oldalon több mint 100 millió videóból lehet választani.
A YouTube-on sok-sok videó található – 2020-tól kezdve átlagosan 720 000 órát töltenek fel naponta a platformra. A YouGlish pedig elég okos ahhoz, hogy az összes tartalmat feltérképezze, s megtalálja az éppen hallani kívánt szót vagy kifejezést. Azonnal videóban szólaltatja meg, úgy, ahogy az természetes nyelvi környezetben elhangzott.
Maga a videó persze bármiről szólhat, csak az a fontos, hogy a kívánt szót vagy kifejezést tisztán, sok esetben többször is kimondják, hogy egyértelmű legyen a helyes kiejtése.
Például írjuk be, hogy „power”, és többek között azt kapjuk, amint egy férfi a vadászrepülőgépekről és a teljesítményükről beszél, és közben többször elismétli ezt a szót. És ez csak egy a 256 ezer 234 lehetőség közül, amelyek közül ezen szó esetében választhatunk.
Amellett, hogy a kiejtéshez releváns videókat kínál, a YouGlishnek más hasznos szolgáltatásai is vannak. Bekapcsolhatjuk a feliratozást, hogy olvasni is tudjuk mindazt, ami a videóban elhangzik. Ez segíthet a helyesírásban, valamint annak felismerésében, hogy az adott szó hogyan illeszkedik a köznyelvi mondatszerkezetbe.
Másik nagyon hasznos lehetőség, hogy a menü felkínálja a lejátszási sebesség szabályozását. Elmondathatjuk gyorsított, normál és lassított változatban ugyanazt. A lejátszási sebességet a minimum 0,5x-től a 0,75x-ig csökkenthetjük, hogy pontosan megértsük a kimondott szavakat, illetve növelhetjük 1,25x és 2x közé, ha szándékosan nehezíteni akarjuk a dolgunkat.
A videó alatti praktikus gombbal öt másodperceket visszaléphetünk, kényelmesen újra és újra megismételve egy részletet.
Bekapcsolhatunk egy indexkép nézetet a lista összes többi videójának megtekintéséhez, hogy a legrelevánsabbnak, -érdekesebbnek tűnőre ugorjunk. A lámpa ikonnal szemkímélőbb sötét módra lehet váltani.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották