2024.10.21. 06:00
Kis füllentés, Tesla-robot a neved!
Úgy tűnik, a Tesla ügyeskedett az Optimus robotjának minapi bemutatóján. A robot videóját 2-szeres, 8-szoros, sőt helyenként 10-szeres gyorsításban vetítették le.
A Tesla Optimus Prime II humanoid robotja a sanghaji WAIC-en 2024. július 7-én
Forrás: Getty Images
Fotó: NurPhoto
A Tesla csütörtökön közzétett egy új videót, amelyen az általa gyártott Optimus robot látható működés közben.
Optimus sétál, ételt oszt és lépcsőn jár. Mára kiderült, hogy aki figyelmesen nézi a videót, kis hamisságokra lel…
Úgy kezdődött, hogy Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója nagyon dögös robotaxit mutatott be a múlt héten a Warner stúdiójában, mi is beszámoltunk róla. Viszont az eseményen az Optimus robotok igazából ellopták a show-t a végül is meglehetősen érdektelennek bizonyult taxitól. (Olyannyira, hogy a tőzsdén nagyot esett a Tesla értéke e bemutató után.)
Optimus robotot viszont lehetett látni táncolni, vendégekkel beszélgetni, sőt még kő-papír-ollót játszani is. Később azonban
kiderült, a robotok legtöbb mozgását valójában gondosan elrejtett emberek távolból irányítják.
Csak nem lehet, hogy Musk megpróbálta megtéveszteni a világot azzal, hogy az Optimus ennyire hihetetlen bravúrokra képes ilyen viszonylag rövid fejlesztési idő alatt? Jobb híján Musk egy újabb videón mutatta meg – hol másutt, mint az X-en – , hogy mire képes az Optimus… Csak hát ez a demó további kérdéseket vet fel. Azt látni ugyanis, hogy készítői kétszeresére, nyolcszorosára, sőt egyes pontokon tízszeresére felgyorsították. És akad pár kínosabb csúsztatás is.
Nehéz észrevenni a kis ablakokban megjelenő figyelmeztetéseket a gyorsításokról meg egyéb pozíciócserékről a felvételen, mert természetesen a videó megtekintésekor valamennyien a robotra figyelünk. Valójában kiderül, hogy az Optimus jócskán le van maradva a Tesla versenytársai mögött. És Musk ígérete, hogy ezeket a robotokat a közeljövőben eljuttatja a fogyasztókhoz, talán szokás szerint túl optimista lehet.
A Gizmodo fogta magát és elkészítette az alábbi videót, amin a tényleges sebességgel járkál a robot:
Így már más… Hogy Optimus tud lépcsőn járni, az persze remek, de ennyit a kétezres évek elejétől tudtak a versenytársai. 2015-ben a DARPA Robotics Challenge versenyen már diákcsapatok vetélkedtek, hogy melyik robot közlekedik gyorsabban a lépcsőn…
Azt is lehet látni, hogy az „autonóm” szó, amely a videó nagy részében a felső sarokban látható, eltűnik, amikor Optimus felmegy a lépcsőn. Csak nem egy ember irányította a távolból? A Tesla nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésekre.
„Senki sem fog ezek után bízni benned, Elon Musk” – panaszkodott egy X felhasználó a videó alatt.
Musk régóta próbálja projektjeit sokkal lenyűgözőbbnek mutatni, mint amilyenek valójában. Még januárban Twitteren közzétett egy videót Optimusról, amint egy inget hajtogat. A bemutató után azonban véletlenül kiderült, hogy egy alkalmazottja a kamera mellől vezérelte az „autonóm” robotot.
Nem a Tesla milliárdos vezérigazgatója az első ember, aki megpiszkált robotdemókat készíttet. Az 1950-es években, a hidegháború idején hat hét alatt csaknem hárommillió szovjet látogatta meg Moszkvában az amerikai kiállítást. Amerikai konyha Miracle Kitchen néven, amerikai művészet, amerikai autók és leginkább az amerikai kapitalizmus. A cél nyilván az volt, hogy meggyőzzék a szovjet népet az amerikai felsőbbrendűségről, arról, hogy miként élnek az 1950-es évek amerikai polgárai. A konyhai kiállításon a leesett állú szovjet bámészkodóknak elárulták, hogy náluk a robotporszívó önállóan működik. Az előadás azt sugallta, hogy az átlagos amerikai háztartásokban hamarosan ilyen dolgok lesznek. Valójában egy srác ült egy kétirányú detektívtükör mögött távirányítóval a kezében és irányította a mai robotporszívókra emlékeztető hamisítványt, ami minden volt, csak nem autonóm.
Ezt a „robotot” mutogatták 1957-ben:
Vannak dolgok, amik soha nem változnak.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét