Tegnap, 5:05
Filléres praktikával lehet megelőzni a szívinfarktust
A megoldás kulcsa: egy gramm só, és ezzel nemcsak a szívinfarktust, de számos betegséget el lehet kerülni.
Napi öt gramm só ajánlott, ennél több már egészségügyi kockázattal jár
Forrás: Shutterstock
Fotó: Anatoliy Cherkas
A BMJ Nutrition, Prevention & Health című folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók a kínai felnőttek egészségügyi adatait vizsgálva úgy becsülik, hogy
a napi sófogyasztás mindössze egygrammos csökkentése elegendő ahhoz, hogy kilencmillió stroke és szívroham legyen megelőzhető 2030-ig. Mivel ezek közül mintegy négymillió eset valószínűleg halálos kimenetellel járna, ez az egyszerű, „egy gramm só” intézkedés rengeteg életet menthet meg.
A szakemberek a legfrissebb statisztikákat gyűjtötték össze a lakosság méretéről, a sófogyasztásról, a vérnyomásról és a betegségek arányáról. Kiderült, hogy Kínában az átlagos napi sófogyasztás 11 gramm, ami jóval meghaladja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott 5 grammot.
A sóbevitel csökkentésének egészségügyi hatásaira vonatkozó korábbi becslések elavult vagy más módon megbízhatatlan adatforrásokat használtak, és nem vették figyelembe a sócsökkentés több éven át tartó, a vérnyomásra gyakorolt hosszabb távú hatását – mondták a kutatók a ScienceAlert online tudományos portálnak, amit az Origo idéz.
A kutatók az egygrammos csökkentés mellett két másik forgatókönyvet is vizsgáltak:
a napi 3,2 grammos csökkentést (ami 30 százalékos csökkenést jelent az átlaghoz képest) 2025-ig, valamint
a sófogyasztás csökkentését az ajánlott napi 5 grammra 2030-ig.
Mindössze egy gramm só lehet a titok nyitja
Az új kutatások szerint ha ezeket a célokat elérjük, akkor a szisztolés vérnyomás becsült csökkenése miatt akár kétszer annyi szív- és érrendszeri betegséggel összefüggő haláleset is megelőzhető lehet. A szakemberek azonban hangsúlyozzák, hogy a sócsökkentésnek több éven keresztül következetesnek kell maradnia.
Más kísérletek folyamatban vannak vagy nemrég fejeződtek be: ezek az alacsony nátrium-, magas káliumtartalmú sópótlókkal, egészségneveléssel és az éttermi beavatkozásokkal vannak kapcsolatban, amelyek közül néhány már ígéretes eredményeket mutatott
– írják a kutatók, kiemelve, hogy a halálesetek negyven százalékát a szív- és érrendszeri betegségek okozzák Kínában, és az urbanizáció, valamint az ezzel járó, feldolgozott és elvitelre szánt ételek fogyasztásának növekedése az egyik fő tényezőnek számít.
Bár a tanulmány szerzői csak a szív- és érrendszeri megbetegedések lehetséges csökkenését vizsgálták, eredményeik mégis azt sugallják, hogy a sófogyasztás csökkentése számos más előnnyel is járna. A túl sok sót például bizonyos ráktípusokkal és különböző veseproblémákkal is összefüggésbe hozták már, így csak nyerhetünk azzal, ha arányos mértékben spórolunk vele.