18 órája
Újabb üzleti megállapodások Magyarország és Kazahsztán között
A gazdaság és az oktatás területeinek széles körét érintő hét stratégiai megállapodást írt alá a két ország. Magyarország és Kazahsztán közötti megállapodások bővítik a két ország közötti együttműködést - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön, Budapesten, a magyar-kazah üzleti kerekasztalt követően.
A gazdaság és az oktatás területeinek széles körét érintő hét stratégiai megállapodást írt alá a két ország
Forrás: Varga Mihály / Facebook
Magyarország és Kazahsztán közötti stratégiai együttműködések kiterjednek a tudomány, a gazdaság, az energetika, a digitalizáció és a mezőgazdaság területére, továbbá az oktatásra – tette hozzá, kiemelve, hogy a két ország közötti stratégiai partnerség idén tíz éves.
A miniszter tájékoztatott arról is, hogy két magyar egyetem – a Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem – is megállapodást írt alá kazah partnerével.
Magyarország és Kazahsztán közötti áruforgalom nőtt
A két ország kereskedelmi kapcsolatairól szólva elmondta: 2010 és 2023 között az export 1,5-szeresére, a kétoldalú áruforgalom 2,5-szeresére növekedett, ami azt igazolja, hogy helyes volt az együttműködést szorosabbra fűzni Kazahsztánnal.
Reményét fejezte ki, hogy Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök mostani látogatása újabb lökést adhat a két ország együttműködésének
A tárca MTI-nek küldött közleményében a pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a gazdasági semlegesség mellett, amely lehetővé teszi a magyar cégek terjeszkedését mind a nyugati, mind pedig a keleti piacokon.
Varga Mihály – aki a Magyar-Kazah Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság társelnöke, az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoportjának elnöke, valamint a Magyar-Kazah Stratégiai Tanács társelnöke is egyben – a már elért eredményekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Kazahsztán Magyarország 45. kereskedelmi partnere.
Kazahsztán hozzájárulhat Magyarország energiabiztonságának növeléséhez
Ma már több mint 200 magyar cég exportál Kazahsztánba. Kazahsztán jelentős kőolaj- és földgázkészlettel rendelkezik, amely nagyban hozzájárulhat hazánk energiabiztonságának növeléséhez. A Mol 27,5 százalékos részesedése a Rozskovszkij gázmezőn bizonyítja, hogy vállalati szinten is kiemelkedő az együttműködés az energiaágazatban – tette hozzá a miniszter.
Arra törekszünk, hogy valamennyi területen – ideértve a beruházásokat, a vízgazdálkodást, a mezőgazdaságot, a tudományt és az oktatást – intenzív kapcsolatokat alakítsunk ki
– szögezte le Varga Mihály.
A miniszter tájékoztatott: az újabb megállapodások eredményeként magyar részvétellel valósulhat meg több kazahsztáni fejlesztés, így többek között egy vetőmagüzem beruházás, valamint az autópályák útdíjfizetési rendszerének kialakítása.
Szijjártó Péter: ugrásszerű fejlődés előtt áll a magyar–kazah gazdasági együttműködés
Ugrásszerű fejlődés előtt áll a magyar-kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a hazai vállalatoknak, amelyek mostanra kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacokon hajtsanak végre beruházásokat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev kazah elnök látogatása alkalmából hangsúlyozta, hogy a két ország együttműködése „nem tegnap kezdődött”, hosszú távú együttműködésről van szó, immár tízéves a stratégiai együttműködésről szóló megállapodás is.
Magyarország és Kazahsztán együttműködése egyértelmű sikertörténet, s most ezen együttműködés ugrásszerű növekedése előtt állunk, ugyanis hosszú előkészítő munkát követően több jelentős magyar vállalat is komoly beruházásokat fog végrehajtani Kazahsztánban
– mondta.
Ennek kapcsán arról számolt be, hogy a Richter évi mintegy tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolít le a közép-ázsiai ország piacán, és most előkészítés alatt áll a gyártás egy részének odatelepítése is.
Emellett egy nagy magyar mezőgazdasági vállalatcsoport is üzemeket hoz létre Kazahsztánban, amihez a helyi beruházásösztönzési ügynökség jelentős támogatást biztosít. Hasonlóképp, egy másik cég mára több mint ötven hektárt bevetett magyar hibrid kukoricával, és ezen terület megháromszorozására fog sor kerülni – tájékoztatott.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy három magyar vállalat összeállt annak érdekében, hogy egy 15 millió dolláros beruházás keretében víziszárnyasokat tenyésszen, a húst és a tollat is feldolgozva.
Nemrégiben indult a kazah útdíjfizető rendszer, megállapodás születik arról, hogy egy magyar vállalat is kapcsolódik az ezt bonyolító konzorciumba, míg az átfogó kazah vízgazdálkodási reformot két magyar egyetem fogja előkészíteni
– folytatta.
Hangsúlyozta, hogy a gazdasági együttműködés zászlóshajója a Mol, amely 200 millió dollárt fektetett be eddig Kazahsztánban, ahol részt vesz egy jelentős földgáz- és kőolajmező októberben megkezdődött kitermelésében.
Fontos, hogy a Mol továbbterjeszkedik ebben a térségben is. Egyeztetések zajlanak arról, hogy milyen területen fog ez történni
– emelte ki.
Tehát egy nagy, ugrásszerű fejlődés, növekedés előtt áll a magyar-kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a magyar vállalatoknak, amelyek kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacra kilépve Kazahsztánban hajtsanak végre gyárépítéseket, beruházásokat
– szögezte le.
Végül pedig aláhúzta, hogy a magyar soros európai uniós elnökség egyik fontos célja az együttműködés további fejlesztése Közép-Ázsiával. Ezért üdvözölte, hogy nemrégiben megrendezték az EU-Kazahsztán együttműködési tanács ülését.
Sulyok Tamás köztársasági elnök fogadta a kazah elnökötSulyok Tamás köztársasági elnök fogadta Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev kazah elnököt szerdán a Sándor-palotában. A két elnökről hivatalos fotók készültek a nemzeti zászlók előtt. Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev kazah elnök ellátta aláírásával a Sándor-palota vendégkönyvét, majd megajándékozták egymást. A kazah elnöknek adott ajándékok között borválogatás és porcelán dísztárgy szerepel, míg Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev Bereke egyebek mellett ékszerkészlettel, egy festménnyel és egy láda almával ajándékozta meg Sulyok Tamást. A két elnök munkaebéden vesz részt. A Sándor-palota tájékoztatása szerint a két elnök egyetértett abban, hogy a közös történelmi múlt, az azonos gondolkodás és világlátás meghatározza a két ország közötti kiváló kapcsolatokat. Magyarország a közép-ázsiai régió országaival sokoldalú és intenzív kapcsolatok kialakítására törekszik, különösképpen a gazdaságban. Tokajev elnök a megbeszélésen közölte: látogatásának célja, hogy a Magyarország és Kazahsztán közötti amúgy is rendkívül jó kapcsolat még magasabb szintre emelkedjen. Felidézte: Kazahsztán Európában elsőként Budapesten hozott létre diplomáciai képviseletet még 1993-ban. A magyar államfő szerint az elmúlt évek alatt mindkét fél számára előnyös együttműködés alakult ki. Emlékeztetett: idén ünnepeljük a két ország között fennálló stratégiai partnerség 10. évfordulóját. Elmondta: a Kelet és a Nyugat közötti kereskedelem és áruforgalom logisztikai központjait illetően mindkét ország kedvező stratégiai helyet foglal el. Magyarország nagy várakozással tekint a két ország közötti energetikai és vízipari együttműködés további lehetőségeire, illetve a kazah befektetők magyarországi megjelenésére. A két államfő megvitatta a klímaváltozás következményeit és a szükséges környezetvédelmi lépéseket. Egyetértettek abban, hogy globális megoldásokra van szükség. A kötetlen, baráti megbeszélésen szóba került a keddi magyar–német labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzés is, amelyen mindkét államfő jelen volt. Tokajev elnök elismerően szólt a magyar csapat teljesítményéről. A találkozót követően Tokajev elnök hivatalosan is meghívta jövőre Sulyok Tamást Kazahsztánba. |