2023.10.22. 15:51
A mostani az első olyan klímaváltozás Földünkön, melyet az ember okozott - hirdeti a szombathelyi tárlat
Forrás: Kleinhappel Miklós
„A mostani az első olyan klímaváltozás Földünkön, melyet az ember okozott” – ez a felütése annak az ELTE Savaria Egyetemi Központ C–épületi aulájában helyet kapott vándorkiállításnak, amelynek segítségével nem csupán a klímaváltozásról szerezhetnek ismereteket az érdeklődők, hanem arról is, hogyan tompíthatók a folyamat hatásai.
A világ népessége jelenleg 1,75 Föld erőforrását használja fel, ezáltal a jövő nemzedékének tartalékait éljük fel. Átlagban fejenként 60 kg ruhaneműt veszünk, amelyek 40 százalékát ritkán vagy soha nem vesszük fel, gyakran kidobjuk. Az EU-ban fejenként 180 kg élelmiszert dobunk ki, ehhez hozzájön, hogy az élelmiszertermelés nagyrészt a nagy szén-dioxid-kibocsátású állattartásra épül. Ezeknek a problémáknak a megoldása egyebek mellett a „fogyasztási diéta”, a tudatos vásárlás és a helyi, szezonális élelmiszerekből álló, sok zöldséget tartalmazó étrend.
Ehhez hasonló ok-okozati összefüggéseket szemléltető, figyelemfelkeltő, színes roll-upokból áll A klíma és én című tudományosan megalapozott információkat közlő tárlat.
A világméretű felmelegedés két Celsius fok alá szorításához technológiai fejlesztésekre és politikai keretfeltételekre van szükség. A harmadik feltétel a személyes döntésünk, nevezetesen az, hogy változtatunk az életstílusunkon. „Ha most cselekszünk, kézben tarthatjuk a folyamatot” – olvasható az anyagban.
Az osztrák Európai és Nemzetközi Ügyekért Felelős Szövetségi Minisztériummal és Alsó-Ausztria tartománnyal közös együttműködésben létrejött kiállítás megnyitóján köszöntőt mondott Lenkai Nóra, az ELTE Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa és Lenner Tibor, az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ igazgatója. A tárlatot Kúti Zsuzsanna, a Magyar Meteorológiai Társaság szombathelyi csoportjának elnöke nyitotta meg.
A kiállítás októberben tekinthető meg az ELTE szombathelyi campusán.
Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós