2021.11.06. 08:00
Virág nyílik a szombathelyi könyvtárban – fotók
A Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményének virágcsendéleteiből Virágok vetélkedése címmel nyílt kiállítás csütörtökön a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
20211105 Tóth Csaba festőművész, Kiállítás nyílt a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményének virágcsendéleteiből Virágok vetélkedése címmel a BDMK-ban, Szombathely, Cseh Gábor, CSG, Vas Népe
Fotó: Cseh Gábor
A megnyitón dr. Baráthné Molnár Mónika, a könyvtár igazgatója megjegyezte: a könyvtár és a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményének együttműködése 2015-ben kezdődött. Azóta minden év novemberében a könyvtár vendégül lát egy-egy válogatást a vasvári gyűjteményből – a közönség láthatott már tájképeket, csendéleteket, portrékat és egy-egy festőművésztől összeválogatott műveket is. Ezúttal virágokból összeállított csendéletek érkeztek a könyvtár földszinti előadótermébe.
A tárlatot Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész nyitotta meg: – Idén tízéves a Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteménye, ezért sokat gondolkodtam, hogy mi legyen a vendégkiállítás témája. És mivel a november az év legszomorúbb hónapja, szerettem volna derűt, szépséget és egy kis szeretetet idevarázsolni. Ez volt az egyik indok, hogy virágcsendéleteket válogassak össze. De volt ennek egy másik oka is, ami összefügg a tizedik évfordulóval – mondta: – A virágcsokrok szólnak Kovács Tildának, Vasvár egykori polgármesterének, aki a gyűjtemény létrejöttekor vezette a várost, valamint a Berzsenyi Dániel Könyvtár egykori és jelenlegi igazgatónőinek is.
A Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményének kiállítása a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Tóth Csaba beszélt arról is, hogy milyen múltja van a virágcsendéleteknek a művészettörténetben. A reformáció szülte új helyzetben keletkeztek új műfajok, amelyek már nem a szakralitásról, hanem a hétköznapi életről szóltak. A „vanitas” téma oldalágán jelentek meg a csendéletek, amelyek aztán önállósultak és a mai napig jelen vannak a képzőművészetben. Egykori, a festészetben betöltött főszerepüket azonban „statisztaszerepre” váltották, a táblakép műfaja eltűnőben van, így ezek a csendéletek egy csöppet visszarepítenek a múltba – fogalmazott a festőművész.
Olyannyira teszik ezt meg a festmények, hogy a kiállításon a Vas megyei képzőművészet négy nemzedékének művei jelennek meg: többek között az egykori Jaksa István-növendék Bősze János virágcsendélete, 1945 utánról a Derkovits Szabadiskolában alkotó Kovács Árpád zsennyei csendélete, valamint festmények a Vasi Műhely hetvenes évekbeli képviselőitől, Hatos Csabától és Pozsonyi Jánostól. A tizenhárom festőművész között a negyedik nemzedéket Torjay Valter képviseli. – A művészek Hatos Csaba kivételével mind szombathelyi származásúak, így festményeik mondhatni hazajöttek a kiállításra – fogalmazott Tóth Csaba. Sejber Mihály, Vasvár alpolgármestere a gyűjtemény fenntartója nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, milyen nagy öröm a vasváriak számára, hogy a megyeszékhelyen évről évre bemutatkozhatnak, ezért köszönetét fejezte ki dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgatónak.
A tárlat november 27-éig tart nyitva.
Kiemelt képünkön: Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész ajánlotta a közönség figyelmébe a kiállítást