2012.08.09. 17:06
Zsilipelés a stressz ellen a kórházban
Celldömölk - Hogyan kezeljük a munkahelyi stresszt? Mit tegyünk a lelki kiégés ellen? A Kemenesaljai Egyesített Kórház 126 munkatársa már tudja: a tréninget az EU támogatta.
Az üzleti szférában már nálunk is van kultúrája a munkahelyi konfliktusok megoldását, a mindennapi stressz kezelését, a motiváció növelését, a vezetői és kommunikációs képességek csiszolását (stb.) célzó - végső soron a munka hatékonyságára jótékony hatást gyakorló -, nyugati mintára bevezetett tréningek szervezésének; a közszférára ez a szemlélet és gyakorlat még kevésbé jellemző. Pedig egy hivatal, hát még egy kórház megítélésénél rendkívül sokat számítanak a személyes benyomások: a kórházi dolgozók viselkedése - a betegekhez és a hozzátartozókhoz való odafordulás, a bánásmód stb. - erősen meghatározza az intézményről alkotott képet.
Egyebek mellett ezért van nagy jelentősége annak a (maga nemében első fecskének mondható) projektnek, amely száz százalékos uniós pályázati támogatás mellett 2010-ben indult, és most zárult le a Kemenesaljai Egyesített Kórházban. A több mint 30 millió forintos pályázat egyrészt lehetővé tette, hogy a kórház négy dolgozója szakképesítést szerezzen, másrészt pedig százhuszonhat munkatárs (hét csoportban) stresszkezelési, kiégést megelőző tréningen vegyen részt; eleget téve ezzel továbbképzési kötelezettségeinek is.
Amint azt Pintér Tamás, a tréninget lebonyolító cég ügyvezető igazgatója a ma délutáni sajtótájékoztatón elmondta: a kórház munkatársai felkészült szakemberek (köztük klinikai szakpszichológusok, pszichiáterek) vezetésével sajátították el azokat a technikákat, módszereket, amelyek birtokában sok más mellett most már professzionális módon képesek zsilipelni az érzelmeiket is. A dolgozók körében sikert aratott a tréning, és remélhetőleg hatásait megérzik a betegek és hozzátartozóik is. Mindenesetre a motivációval eddig sem volt gond: az ügyvezető tapasztalatai szerint mind a celliek, mind a dolgozók rendkívüli módon elkötelezettek a kórházuk iránt.
Az pedig csak a véletlen műve, hogy éppen a kórház(ak) államosításának idejére esett a kiégés és a stressz kivédésére irányuló munkahelyi tréningsorozat. Várhatóan lesz folytatás is.