2009.04.27. 02:29
Színek, fények, vizuális élmény
Szombathely - Legalább háromszáz ember gyűlt össze Biczó Antal festőművész, a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanára Színek és fények című tárlatán a képtárban.
A művész úgy gondolta, hogy életművének bemutatása tanítványainak munkáival együtt teljes, ezért az 5-17 éves gyerekek alkotásai is helyet kaptak a galérián. Rendezte: Rasperger József.
- Amikor a Szombathelyi Képtár 1985-ben megnyitotta kapuit, azok nehezen nyíltak a vasi képzőművészek számára. Olyan is volt, hogy Bartha Lászlót kizsűrizték. Később azonban változott a helyzet: a Vas megyében élő művészek is elhozhatták - önállóan vagy csoportosan - munkáikat. Sok jelentős életmű mutatkozott meg itt egy hosszú távú koncepció alapján - mondta Tóth Csaba festőművész a megnyitón. - Biczó Antalé egy kitüntetett kiállítás, mert olyan alkotóval ismerkedhet meg a közönség, aki nem publikus művész, ritkán állít ki, ilyen nagy kiállítása pedig még egyáltalán nem volt. Meglepetés és újdonság ez az életmű, ami itt és most feltárulkozik. Olyan művészeti irányokhoz kapcsolódik, olyan formanyelvet használ, amelyek a XX. századi képzőművészet kulcsfontosságú állomásait jelentették. Láthatjuk a Hard Edge (kemény él) hideg geometrikus absztrakcióit, melyek megalkotásával tíz évet töltött el Biczó Antal. És mivel nem volt pozitív fogadtatása e műveknek, áttért a geometria ellentétére, az organikus művészetre. Az új kísérletező időszakában olyan organikus absztrakciókat alkotott, melyekben felhasználta a modern technikát, a digitális, a számítógépes, a kinetikus művészet, az op art lehetőségeit. Olyan képzőművészeti eszköztárat vonultat fel itt, amilyet kevesen tudhatnak magukénak Vas megyében.
Biczó Antal a Berzsenyi Dániel Tanítóképző Intézetben végzett, majd Nagykanizsán helyezkedett el, Pécs vonzásában, érzékelve, hogy a Pécsi Műhely már bontogatja szárnyait. Visszatérve Szombathelyre, tagja lett a Vasi Műhelynek, ahol a szentendrei, európai iskolás szemlélet volt az uralkodó. Szimbolikus mesterének mondhatnánk Barcsay Jenőt, akinek Tér és forma című munkája juthat eszünkbe - Biczó Antal a geometrikus téralkotás recepcióit jeleníti meg itt hűen.
A művészre rendkívül inspirálóan hatott a képtári kiállítás lehetősége, nagyon sok újat alkotott erre az alkalomra. Az organikus absztrakciót úgy láthatjuk a geometrikus művek mellett, mint az ember másik énjének megnyilatkozását.
Tóth Csaba Biczó Antal életművére tekintve azzal tett pontot mondandója végére: A képtár fennállása alatt felnőtt a Vas megyei képzőművészet ahhoz, hogy e falak között otthonosan mozogjon.
A megnyitón Kiss Márton, a Bolyai iskola 11. osztályos diákja, a Grazi Zeneművészeti Egyetem hallgatója zongorázott, majd Papp Tibor felolvasta Iker Jánosnak, a Bolyai iskola volt igazgatójának köszöntőjét. Az érzelmi őszinteség és a kreativitás a közös az egykori és mai bolyais diákok munkáiban, akik mind Biczó Antaltól tanulták a képi kifejezést. A tanítványok kiállításán is megfigyelhetjük, hogyan kapcsolják össze a fantáziát a valóság elemeivel. A művészeti nevelés az iskolában közönségszervező erő is volt. A szakkörök mellett valamennyi tanórája emlékezetes. Biczó Antal megőrizte nyitottságát, lelkesedését, vagányságát, és ami a legtöbb: személyiségét.
Gálig Zoltán, a képtár igazgatója annyit fűzött a kiállítás bevezetőjéhez, hogy nagy tanulság ez a tárlat mindenkinek. Magának a művésznek is, aki 800 négyzetméteren láthatja installálva munkáit. Ez egy olyan erős vizuális élmény, amit motivációként továbbvihet. Biczó Antal korrekt, megbízható partner volt a kiállítás rendezésekor. Művei - a Gencsapáti Általános Iskolába járó, a Gyermekek Házához kötődő és a bolyais tanítványokéival együtt - május 31-éig láthatók.