2024.11.11. 12:47
Orbán Viktor a bakui éghajlatváltozási konferenciára utazik
A miniszterelnök kedden szólal fel Bakuban. A magyar delegáció tagja Nagy István miniszter is.
Orbán Viktor miniszterelnök Milojko Spajic montenegrói kormányfővel közös sajtótájékoztatón beszél.
Forrás: MTI
Fotó: Koszticsák Szilárd
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az ENSZ Azerbajdzsánban tartandó éves éghajlatváltozási konferenciájára (COP29) utazik, ahol kedden szólal fel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A magyar kormányzati delegáció tagja Nagy István agrárminiszter is – tette hozzá.
A hétfőn Bakuban kezdődő és november 22-ig tartandó idei tanácskozásra mintegy 200 ország képviselőit várják.
A kormányfő hétfőn este a közösségi oldalán jelentette be: megérkezett Bakuba.
Bakuban ért minket az este. Holnap indul az ENSZ klímacsúcs
– írta a Facebook-oldalán Orbán Viktor.
WMO-főtitkár: új vészhelyzetet teremt az éghajlatváltozás gyorsuló üteme
Új vészhelyzetet jelent a bolygó számára az éghajlatváltozás gyorsuló üteme – figyelmeztetett a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkára Bakuban, az ENSZ hétfőn megkezdődött éves éghajlatváltozási konferenciájának (COP29) helyszínén tartott sajtótájékoztatóján.
A WMO hétfőn nyilvánosságra hozott legfrissebb globális hőmérsékleti jelentéséből kiderült: a 2024-es eddigi adatok alapján az idén rekordot döntött a globális felmelegedés, miután a globális átlaghőmérséklet 1,54 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti – 1850-1900 közti – szintet. A kutatók szerint ezen az arányon nemigen fognak már módosítani az év hátralevő részében beérkező adatok. A jelentésben rámutattak arra is, hogy a 2015 és 2024 közötti évtized a valaha mért legforróbb évtized lesz.
Celeste Saulo, a WMO főtitkára nem sokkal korábban kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy „az idei, rekordokat döntögető esőzések és áradások, a gyorsan erősödő trópusi ciklonok, az elviselhetetlen hőhullámok, a nem szűnő aszályok és a pusztító bozót- és erdőtüzek sajnos az új realitást jelentik, ízelítők a jövőnkből”.
A két hétig tartó COP29 megnyitóján Simon Stiell, az ENSZ klímaváltozási keretegyezményének ügyvezető titkára azt mondta: a konferencia résztvevői kézzelfogható eredmény nélkül nem hagyhatják el Bakut. „Felejtsük el, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása jótékonykodás lenne, ez minden nemzetnek az érdeke, még a legnagyobb és legvagyonosabb országoknak is” – hangsúlyozta.
A fejlődő országok és a környezetvédő szervezetek azt akarják elérni, hogy a fejlett ipari országok legkevesebb évi 1000 milliárd dollárt mozgósítsanak a 2015-ben kitűzött párizsi klímacélok megvalósítására, tízszer annyit, mint a jelenleg felajánlott évi 100 milliárd.