Otthon

2013.02.12. 18:03

Díszítőfestés: festessünk másképp

Kevesen gondolnak rá, de a lakás dísze lehet a fal egy exkluzív textúrával, például márványutánzatú festéssel, de a nyílászáróknak, bútoroknak, s még a háztartási gépeinknek is adhatunk új fazont, például faerezetű mintával, flóderezéssel.

Kupi Györgyi

Ahogy egyre többször süt be a nap a lakásba, úgy látjuk meg és korrigáljuk otthonunk apróbb hiányosságait. Ha már végigértünk minden sarkon és apró szegleten, egy porszemen, pókhálón sem akad meg a szemünk, kicseréltük a párnákat, függönyöket, nippeket és horgolt terítőket, de még mindig van valami hiányérzetünk, szépítsünk falat, ajtót, ablakkeretet.

Nem egyszerű festést, mázolást ajánlunk, hanem ennél egy kicsit munkásabb műveleteket, a díszítőfestés két formáját, a márványozást és a flóderezést.

Márványt már mindenki látott, sőt, szinte minden háztartásban van valamiféle márványmintás burkolat: csempe, járólap, konyhapult. Egy lakás falán viszont ma már kevésbé tudjuk elképzelni ezt a dekorációt, amellyel épp ezért lehet extravagáns, vagy éppen „békebeli” hangulatot az otthonunkba varázsolni. A márványutánzatú festés előnye, hogy természetes anyagot idéz, ugyanakkor egy kis luxust is, különösen a fényezett, polírozott változata. Azt azonban érdemes alaposan átgondolni, hogy hol és mekkora felületen alkalmazzuk. Egy egész szoba márványutánzattal egy kicsit sok, tömény – ráadásul nem biztos, hogy más dekorációs elem is érvényesülni tud a fal színe mellett. Ugyanakkor nagyon jól mutathat egy olyan helyiségben, amelynek különböző funkcióit akarjuk egymástól elválasztani (például étkező-nappali) egy kisebb márványozott felülettel, de márványozhatunk bármit, ami akár márványból is lehetne: kandallópárkányt, könyöklőt, oszlopot.

A Hefele Menyhért Szakképző Iskola festőnövendékei(Fehér Márió és Török Adrián) flóderezést mutatnak be a képzési vásáron. Fotó: Hefele SZKI

Márványos mintát úgy kaphatunk, ha az egy alapszínre festett felületet az alapszínnél több festéket tartalmazó (erősebb) színekkel megmintázunk, esetleg más színekkel is kombinálunk, ezt a réteget festékkel, szivaccsal, ecsettel hordjuk fel a felületre. Érdekes textúrájú, kellemes felületet kapunk. Bár ma már lehet ehhez a dekorációhoz is különböző „készleteket” kapni, vagy akár az internetről lépésről-lépésre ellesni a technológiát, biztosabb megoldás, ha márványutánzatú festéshez szakmájához jól értő festőmestert hívunk.

A márványozás másik fajtája a márványéval megegyező összetételű anyag, mészkő alapú márványpaszta alkalmazásával készül, ez vakszolás és polírozás után éri el a nemes kőéhez hasonló hatást, tartós és jól tisztán tartható felületet kapunk és egy exkluzív megjelenést. Flóderezéssel elsősorban fából készült elemeket, ajtókat, ablakokat, bútorokat érdemes dekorálni, mivel ez nem más, mint a faerezetet utánozó festés.

Láttunk azonban már olyat is, hogy fa kerítés fém tartóoszlopai kaptak ilyen mintázatot. Az eljárás ugyanúgy alkalmas egy régi konyhakredenc felfrissítésére, mint a hűtőszekrény ajtajának mintázására, de ha a két berendezési tárgy éppenséggel egymás mellett áll a konyhában, egységessé tehetjük a látványt. Barátságos, természetes hatást érünk el vele. Ehhez a technikához már mindenképpen hívjunk mestert.

 

A márványozás ma is élő technika, de lakásokban nagyon ritkán alkalmazzák. Ha még nem láttunk ilyet nagyobb felületen, érdemes ellátogatnunk egy régi épületbe, például egy templomba, vagy egy kastélyba, ott jó eséllyel találkozunk a díszítőfestés eme ágával. Ne féljünk kipróbálni az otthonunkban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!