2011.10.13. 14:22
Több, mint szerelmi háromszög - Brahmsot alakítja a sármos színész
A Trió című négyszereplős (!) előadásban debütál a Vörösmarty Színházban a pénteki premieren. Johannes Brahmsot, a ragyogó zeneszerzőt alakítja Pál András.
Israela Margalit darabja 1853 szeptemberében játszódik, amikor is Joachim József magyar hegedűvirtuóz bemutatja a tehetséges fiatal zeneszerzőt, Brahmsot a pályája zenitjén túl járó Robert Schumannak. Schumann újraéledni látszik a fiatal tehetség közelségétől, és feleségének, a világhírű zongorista Clara Schumannak is izgalmat hoz az életébe a fiatalember. Brahms, akit vendégként Pál András, a budapesti Magyar Színház művésze alakít a székesfehérvári előadásban.
- A rendező, Galambos Péter hívott. Nagyon jó szerepet kaptam a darabban, amely több, bonyolultabb egy szerelmi háromszögnél. Brahms figurája is markánsabbra van hangolva amiatt, ahonnan jött. Gyerekkorában a hamburgi dokkoknál zongorázott pénzért, hogy kisegítse a szüleit, és emiatt van is benne valami vadság.
Na és a szerelem? Az is fontos, persze, bólogat a színész. Clara és Johannes között nagy a korkülönbség, ám az asszony elképesztően jó zongorista volt, csodálattal vegyes érzés tehát az, amit a fiatalember érez, amit mindkettejük szenvedélye, a zene csak tovább erősít.
Az obligát kérdésre, hogy már gyerekkorában színész akart-e lenni, az 1982-ben született Pál András egyértelmű nemet mond.
- Magas szinten kosárlabdáztam hosszú évekig, irányítóként játszottam, a korosztályos válogatottságig vittem. Nagyon korán kezdtem, aztán kamaszkoromban éreztem egy röccenést: annyi minden van ebben a világban, élni is kellene egy kicsit. Emiatt elég... hm, huncut gyerek voltam, megfordultam egy-két gimiben. Sokat lógtam, és persze nem nézték jó szemmel a sok hiányzást, az utolsó két évet estin tettem le. A szüleim nem voltak vidámak ettől, de kitartottak mellettem. Most már talán büszkék rám - mondja, egy félmosoly kíséretében.
A középiskolában színjátszó körökben próbálkozott. A kaposvári egyetem színész szakára vették fel, és valószínűleg ez volt a szerncséje. Kiváló tanárok - Babarczy, Mohácsi, Kelemen, Znamenák, Balikó - tanították. Végzősként Szép Ernő Tűzoltójában játszott, és akkor érezte meg, hogy hoppá, színész lesz, nincs visszaút. Aztán a pécsi POSZT-on a legjobb férfi epizódszereplő díját nyerte el, két alakításáért is. A Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol remek gárda jött össze. Tavaly pedig átigazolt a pesti Magyar Színházhoz. Csakhogy:
- A színházak besorolása november 30-án dől el, attól függ, mi lesz a sorsunk. Egyelőre eltörölték az idei bemutatóink nagy részét. Eléggé borúlátóan tekintek a jövőre.
A Magyar Színházban adták át a színikritikusok díját is, ahol Pál András az egyik műsorvezető volt.
- Nagyon izgultam, szerencsére a szakmában mindenki tudja, milyen hálátlan az ilyen feladat. Viszont jó volt találkozni azokkal, akikkel egyébként nem tudnék.
Imádja a női nemet, és elismeri, hogy egy időben bizony rendesen csajozott is. Másfél éve azonban mély szerelmi kapcsolatban él: az ideálja, egy gyönyörű, fekete hajú, okos lány a társa.
Hobbija természetesen a kosárlabda. Kaposváron a színház Baglyok nevű csapatában játszott, Pécsről is átjárt oda emiatt.
Dobolni is nagyon szeret, pompásan kikapcsolja. Akárcsak a komolyzene, amelyre másfél éve kapott rá igazán, és a jazz.
Ja, és imád jókat kajálni, jó éttermekbe járni. Kedvencei a házias magyar ételek, a finom borok. -Szeretem az élet nevű játékot - mondja mosolyogva, beszélgetésünk végén.