Kultúra

2014.09.13. 19:50

Zenés casting a Weöres Sándor Színházban

Szombathely - Sokszor szól a magyar dal a Weöres Sándor Színházban – de szólhatna még többször. Jordán Tamás igazgató legújabb terve éppen az, hogy hamarosan zenés castingot hirdet a társulatban, és ehhez rögtön meg is nyerte több szombathelyi előadás bölcs, tapasztalt és mindig derűs zenei vezetőjét, Döme Zsoltot.

Munkatársainktól

Valójában egy új sorozat címéről van szó: olyan előadásról, amely egyszerűen mozgatható, bárhol könnyedén eljátszható, ráadásul akár fél órában, akár (mondjuk) másfél órában, igény szerint.

Jordán Tamás játékos kedve kiapadhatatlan. Most azt találta ki, hogy a Zenés castingon ő ül majd – a szigorú zsüror szerepében – az asztal mögött, az ő színe elé járulnak sorban a társulat színészei, akik a fikció szerint szeretnék a legelőnyösebb színben föltüntetni magukat, hogy sikeresen túljussanak a próbán (és nyilván azért, hogy föltétlenül bekerüljenek valamilyen nagyszabású szuperprodukcióba, de ez egyelőre mellékes részletkérdés). A lényeg az, hogy ki-ki elhozhatja erre a castingra a kedvenc (magyar) dalát – sőt: dalait. És persze ennek a szituációnak a humorát is jól ki lehet aknázni: botlani, véteni, koreografálni, más hangfekvést, más ritmust kérni.

Jordán Tamás ezen a ponton hangsúlyozza, hogy bár a Weöres Sándor Színház prózai színház, amely nem rendelkezik zenés tagozattal, azért jó hangi adottságokkal megáldott színészekben nincs hiány. Ezt az állítást a közönség is alátámaszthatja: egyetlen évadból sem hiányozhatnak a zenés előadások Szombathelyen. Amint azt jól tudjuk, egy vidéki kőszínháznak sokfélét kell játszania: működésének legfőbb szépsége – és talán nehézsége is – pont ebben rejlik. A legutóbbi szezon legnagyobb sikere éppen A dzsungel könyve-bemutató volt, tele jobbnál jobb magyar dallal, Dés László-zenével, Geszti-szövegekkel. Nagy Cili, Fekete Linda, Szabó Tibor – Csil, Ká, Balu és a többiek; ott élnek a messzi dzsungelben, és lám, mind magyarul énekel. Az érdeklődés olyan nagy Maugli története iránt, hogy A dzsungel könyve a bérletes széria kifutása után is repertoáron marad.

Revüzió a Weöres Sándor Színház előadásában a Nádasdy-várban. Legalább ilyen hangulat várható a Zenés castingon. Fotó: Archív

Ezekben a hetekben pedig készül az újabb nagyszínpadi zenés előadás: hamarosan Koltai Róberttel és csapatával énekelhetjük az Eisemann-slágert, hogy „én és a kisöcsém, fütyülünk a nőkre az idén, az idén..." Vagy azt, hogy „szerelemhez nem kell szépség, szerelemhez nem kell ész, szerelemhez nem kell semmi más, csak szerelem kell, és kész". Vagy talán azt, hogy „A pénz beszél, viszont a kutya, a kutya az csak ugat. Az ember kidől, ha nincsen miből". (Hát inkább ezt.)

Már a társulat Fő téri évadnyitója is tele volt muzsikával. Németh Judit nemcsak az őszi szezon végén színre kerülő Parasztoperát reklámozta a „Zöld erdőben, zöld mezőben sétál egy madár..." kezdetű népdallal, hanem ráadásképpen a fehér ló hátáról Máté Péter dalát is elénekelte a felhős-borongós ég alatt: „Ez itt az én hazám". Judit azt mondta, erre az alkalomra „valami szépet" akart – és a közönség tényleg szépet kapott, nagy tapssal hálálta meg.

Na, ha valaki, akkor Németh Judit igazán bensőséges viszonyt tart fönn a magyar – és persze nem magyar – dalokkal. Talán című önálló estjén néhányszor már fölrobbantotta a színház Krúdy Klubját (mögötte a különbejáratú színházi zenekar), és csak remélhetjük, hogy még meg is teszi néhányszor.

És természetesen ő is benne van az Én és a kisöcsém-előadásban: idegenvezetőként igyekszik tisztán látni a bonyodalmak dzsungelében. Úgyhogy, bár a magyar dal napját hivatalosan ma ünnepeljük, a Weöres Sándor Színházban dalünnep például október 3-a is: akkor tartják a nagyszínpadon az Én és a kisöcsém-bemutatót.

Dancsó Zoltán

– Sokat vagyok úton, az autóban sokat hallgatok zenét – árulta el Dancsó Zoltán sokszoros magyar bajnok, válogatott sportoló, hatszoros világbajnok, négyszeres Európa-bajnok kick-boxos. – Nagyon szeretem a magyar zenét, de két előadót különösen kedvelek, Presser Gábor és Rúzsa Magdi számait egyszerűen nem tudom megunni. Nekem nem elég, ha fülbemászó a dallam, szeretem, ha van mondanivalója is egy-egy számnak. Ha meg kellene neveznem a kedvenc számaimat, akkor olyat választanék, amit Presser Gábor és Rúzsa Magdi együtt ad elő. Például az Egyszer című szám, amit Magdi énekel, Presser pedig zongorán kíséri.

Halmosi Péter

Halmosi Péter, a Szombathelyi Haladás NB I-es labdarúgócsapatának 35-szörös válogatott csapatkapitánya: – Több kedvenc előadóm és számom is van, így konkrétan egyet nem is tudok kiemelni. A cigány- és mulatós zenét nagyon szeretem, így például Darvas Vili, Jolly, Kis Grófo számait otthon és a kocsiban nap mint nap hallgatom. Noha a Haladás-meccsek előtt az öltözőben leginkább house zenével pörgetjük fel magunkat, sokszor zengenek a falak Darvas Vilitől is. Szerencsére csapattársaim nagy része nem szalad ki a világból, ha meghallja. Sőt!

A szombathelyi szépség, Simon Marcsi mindenütt igyekszik népszerűsíteni hazánkat. Fotó: Morvai Tamás Róbert

A szombathelyi szépség, Simon Marcsi már több nemzetközi versenyen is képviselte hazánkat. Legutóbb, mint arról már korábban is beszámoltunk, egy Koszovóban rendezett világversenyen került a fejére a korona. A következő egy évben Koszovót és hazánkat is képviseli. Simon Marcsinak így fontos, hogy hazánkról mindig a legjobb képet mutassa, figyel is arra, hogy bármerre jár a világban, megismertesse a külföldiekkel országunkat. – Ha egy külföldi versenyen valaki azt kérné, mutassam meg a legjobb magyar slágert, biztosan Oláh Ibolya Magyarország című dalát választanám. Ha még egy abszolút kedvenc magyar előadót kellene mondanom, egyértelműen Ákos neve jut az eszembe. Szerintem nagyon izgalmas zenét csinál évtizedek óta, és ami nagyon fontos, hogy ő az a magyar előadó, aki mindig meg tud újulni. Dalainak szövege egyszerűen megérinti az embert.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!