2024.02.16. 11:08
Milliárdokat csaló bűnszervezetre csaptak le a pénzügyőrök a szomszédos vármegyében - fotókon a zsákmány
Nem a születésnapos gyertyáinak száma érte el a jubileumi félszázat, hanem a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség kereken ennyi, azaz ötven terhelttel szemben emelt vádat költségvetési csalás megalapozott gyanúja miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága által eredményesen lezárt nyomozást követően. A győri pénzügyőr nyomozók végül a több mint 30 cégből álló számlagyárral és a társaságok mögött álló személyekkel szemben vették fel sikerrel a küzdelmet.
Forrás: NAV
A bűnszervezet egy többszintű, takarítási és informatikai szolgáltatásokat nyújtó céghálózatot és számlagyárat működtetett. Az Online Számla rendszer adataiból kiderült, a kibocsátott fiktív számlákkal megrendelőik jogosulatlanul csökkentették fizetendő áfájukat, ezzel közel 4,5 milliárd forint kárt okozva a költségvetésnek.
A számlakibocsátó cégek valós tevékenységet egyáltalán nem végeztek, élükön strómanok – többségében nehéz anyagi körülmények között élő személyek – álltak, akik pénzért vállalták a névleges vezetői szerepet. A társaságokhoz papíron bejelentett alkalmazottak valójában a megrendelőknél dolgoztak, és kizárólag azért jelentették át őket a fiktív céghálóba, hogy a megrendelők csökkenthessék adójukat a valótlan számlák befogadása után.
A számlagyár felszámolására két éve szervezett akcióban a Nyugat-dunántúli nyomozók munkáját járőrök, revizorok, informatikusok, a MERKUR bevetési egység és a Terrorelhárítási Központ is segítette. Az akcióban részt vevő mintegy 250 fő 80 helyszínen kutatott bizonyítékok után. A költségvetést ért kár megtérülésére a NAV összesen 4,2 milliárd forint értékben zárolt bankszámlákat és ingatlanokat, továbbá nagy értékű gépkocsikat, részvényeket és készpénzt is lefoglalt. Az elkövetők által önkéntes befizetésként további 632 millió forint térült meg.
Az eljáró nyomozók az eredményes lezárást követően 110 dossziéba rendezve küldték meg a mindösszesen 58.122 oldalból álló nyomozati iratanyagot az eljáró ügyészség részére. A Főügyészség vádiratában több tucat vádlottal szemben indítványozott letöltendő szabadságvesztést. A Bíróság a hatályos Büntetőtörvénykönyv alapján a vádlottakkal szemben akár 20 év börtönbüntetést is kiszabhat.