Legyünk körültekintők!

2024.11.07. 11:00

A vasi temetőkben egyetlen mécses nem gyulladt ki, de már 149 szabadtéri tűzhöz vonultak tűzoltók

Horváth László

Az ősz együtt jár kerti munkákkal, ami magába hordozza a zöldhulladék elégetését is. Idén már 149 szabadtéri tűzhöz riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat. Ezek egyharmada a kerti zöldhulladékégetés miatt keletkezik.

 149 szabadtéri tűzhöz
Idén már 149 szabadtéri tűzhöz riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat
Forrás: Illusztráció

Fanyesedéket égetett október 28-án reggel a kertjében egy ember Sárváron, a Hóvirág utcában. A tűz a meggyújtott kerti hulladékról továbbterjedt a környezetére. A lakó a tüzet egy kerti locsoló segítségével oltani kezdte. A város hivatásos tűzoltói vízsugárral és kéziszerszámokkal a lángok továbbterjedését megakadályozták és eloltották a tüzet. A szabadtéri tüzek kialakulását a legtöbb esetben - ahogy a sárvári tűzeset során is - az emberi figyelmetlenség okozza. Nem csak a szabályok megszegésével és a szándékos égetéssel idézhetünk elő tüzet, hanem egy apró figyelmetlenség is tragédiához vezethet - kezdte a tájékoztatást Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Idén már 149 szabadtéri tűzhöz riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat. Ezek egyharmada a kerti zöldhulladékégetés miatt keletkezik.

A szóvivő így folytatta, mielőtt az udvarunkon tüzet gyújtunk, járjunk utána a helyi szabályozásnak, amely pontosan meghatározza, mely időszakokban, mely napokon és mely időkeretben van lehetőség a tűzgyújtásra. Ahol nincs erre vonatkozóan helyi önkormányzati rendelet, ott égetés céljából tüzet gyújtani szigorúan tilos!

Lehetőség szerint úgy kell megválasztani az égetés helyét, hogy ne legyenek a közelben fák, bokrok, száraz növények, amelyekre a lángok könnyen átterjedhetnek. 

Szeles időben ne gyújtsunk tüzet, mivel a szél az égő leveleket könnyen felkaphatja, és így a tűzrakás környezete, vagy akár a szomszéd udvara is pillanatok alatt lángba borulhat. Amennyiben égetés közben támad fel a szél, fejezzük be a tevékenységet, oltsuk el a lángokat, és egy későbbi időpontban folytassuk a munkát. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a tüzet, és mindig tartsunk a közelben készenlétben oltásra megfelelő mennyiségű vizet, homokot, kéziszerszámot. Ha tevékenységünket befejeztük, mindig alaposan győződjünk meg arról, hogy megfelelően eloltottuk a tüzet és biztonságosan hagyhatjuk el a területet. Baj esetén hívjuk a 112-es segélyhívó számot és kérjük a tűzoltók segítségét.

Megtudtuk továbbá, a Vas vármegyei tűzoltóknak az idei évben sem kellett temetőkben, vagy azok környékén keletkezett tüzek oltásához vonulniuk. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában