Megemlékezés

2024.01.14. 15:27

Hősökre emlékeztek Bükön

81 éve, 1943 januárjában kezdődött a második világháború magyar szempontból egyik legtragikusabb eseménye a keleti hadszíntéren. A doni katasztrófa áldozatainak emlékeztek Bükön.

Gáspár Eszter

Fotó: Unger Tamás

1943. január 12-én a pokol teljes valójában megmutatkozott. Az orosz haderő átütő erejű támadást indított a Don-kanyarnál a 2. magyar hadsereg ellen. Hazánk katonáira egy velejéig lehetetlen küldetés várt, amelyet a körülményekhez mérten elégtelen fegyverzettel és felszereléssel kellett volna teljesíteniük. Olyan helyen, ahol a mínusz negyven fokos gyötrő, orosz tél uralkodott. A 2. magyar hadsereg körülbelül 200 ezer katonája közül 42 ezren életüket vesztették vagy eltűntek az oroszok áttörése során, 28 ezren megsebesültek és mintegy 26 ezren pedig fogságba estek.

Ezekre a hősökre emlékeztek.

A Büki Katolikus Egyházközség és a Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár szombaton a világháborús emlékműnél tartott megemlékezését a Doni áttörés 81. évfordulója alkalmából.

Az ünnepi programban résztvevő Soproni Történelmi és Hadijátszó Baráti Kör, már hagyományosan, évről évre emlékmenettel tiszteleg az 1942-43 telén a Don folyó partján helytállt magyar katonák hősiessége előtt. A Soproni hagyományőrzők II. világháborús menetfelszereléssel, lovakkal, lovasszekérrel 33 kilométeres túrára indultak, hogy így róják le tiszteletüket a doni áttörés poklában elhunyt, hősiesen küzdő magyar katonák áldozata előtt.

A hagyományőrző katonák korahű felszerelésben, téli körülmények közepette teljesítették a túrát - így méltóképpen tudtak megemlékezni a zord körülmények között harcoló felmenőikről. Illetve, az attrakció látványossága révén több emberhez juthat el az egyesületek üzenete: soha nem felejthetjük el azokat a hős magyar katonákat, akik a hazájukért ontották vérüket!

A Szent Kelemen Plébánia Templomparkjában megemlékező beszédet mondott Vadász Zoltán a Nagycenki Széchenyi Kastély divízióvezetője, aki elmondta:

- A magyar nemzetünk nem élhet múlt nélkül, és nem élhet hamis múltképpel sem, nem felejthetjük el azokat sem akik fogolytáborokban szenvedtek sok-sok éven át és azokat, akik életüket adták a hazáért.

Ezt követően az elesett hősökért dr. Szalai Gábor plébános imát mondott, majd közösen mécsest gyújtottak a Don-kanyarban elesett hősökért.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában