2024.06.15. 18:23
A nóniusz lovak ünnepe: tenyészszemle és lovasnap Olaszfán
A nóniusz lovak szépségét, erejét és ügyességét, a lótartók elszántságát, szorgalmát, kitartását is ünnepelték ma az Olaszfán tartott tenyészszemlén és lovasnapon.
Fotó: Szendi Péter
Kilencedik alkalommal rendezték meg Olaszfán a nóniusz fajtabemutatót, ahol V. Németh Zsolt miniszterelnöki biztos, államtikár, országgyűlési képviselő köszöntőjében elmondta, hogy a nemes, kitartó és gyönyörű lovak között vannak olyanok, amelyek közelebb állnak a szívünkhöz. Ilyen például a nagy munkabírású, hidegvérű, klasszikus lipicai, a Kárpátok pónijának is hívott hucul vagy épp a mai nap főszereplője a nóniusz. Az országgyűlési képviselő arról is beszélt, hogy a magyarok kötődése az állattartáshoz, az állattenyésztéshez az ősidőkre nyúlik vissza, nem csak történetünk, de identitásunk alakulásában is szerepet játszott. Ezért helyén való, hogy az őshonos fajták védelme támogatást kapott jogszabályokban, törvényben, és a veszélyeztetett, genetikai értéket képviselő, tenyésztett magyar állatfajták – köztük a nóniusz – nemzeti kinccsé nyilvánításáról is határozott az országgyűlés.
- A régi magyar háziállatok az emberi munka évszázados eredményei – mondta. – Történelmi múltunkhoz kapcsolódnak, nem csak az állattenyésztés történetéhez, hanem a teljes magyar történetiséghez is. ezek az állatfajták hozzátartoznak a magyar tájhoz, részei nemzeti karakterünknek, identitásunknak, ma is élő örökségünk részét képezik.
V. Németh Zsolt kifejtette, hogy ez az örökség ma eleven, abban elidegeníthetetlen érdeme van mindazoknak, akik tudásukkal, szakértelmükkel nap mint nap tesznek e fajták fennmaradásáért, megismertetéséért, rendszeresítéséért, ahogyan az Olaszfai Lovas Egyesület és a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület a fajta tradícióinak megőrzéséért, a modern kor által elvárt minőségének biztosításáért.
- Ezért úgy gondolom, hogy a mai napnak nem csak a mének, kancák, csikók bemutatásáról és bírálásáról szólnia, hanem a mögöttük álló emberek elismeréséről, megbecsüléséről is. Tudva, hogy a bírálat szigorú szabályrendszer szerint történik, mégis egy laikus, emberi szempontot is ajánlok mindenki figyelmébe. Lajkó Félix hegedűművész fogalmazta meg: „A ló olyan, mint egy hangszer. Attól, hogy van farka, füle és sörénye, még nem szép. A szépségét az adja, ami benne van.” A megjelent ménekben, kancákban, csikókban pedig nem csak az évezredek bölcsessége és a nemzeti tradíció van benne, de napjaink tenyésztőinek elhivatottsága, szorgalma, mindennapos áldozatos munkája is – hangsúlyozta V. Németh Zsolt, aki köszönetet mondott mindenkinek, aki a mai eseményhez hozzájárult, a házigazdának, Olaszfának, az önkormányzatnak, a Varga családnak, a helyi egyesületnek is.
Fekete Róbert, Olaszfa polgármestere a rendezvényen tartott beszédében kiemelte:
- Nagy öröm számunkra, hogy együtt ünnepelhetjük ma a nóniusz ló szépségét, erejét, örökségét. Ez a fajta nem csak a gazdag lovas hagyományok, hanem a tenyésztők és lóbarátok szenvedélyének, elkötelezettségének szimbóluma is – mondta. – Azért gyűltünk itt össze, hogy szakértők értékeljék a tenyésztők kemény munkáját, akik erejüket a nóniusz fajta megőrzésének és fejlesztésének szentelik. De ma ünnepeljük a lovasokat is, akik bemutatják azt a kecsességet, ügyességet és partnerséget, amely a ló és az ember kapcsolatát meghatározza. Az Önök tudása életre kelti lovas örökségünk valódi szellemiségét.
Nonius fajtabemutató
Fotók: Szendi PéterVégül a polgármester háláját fejezte ki a Varga családnak, a szervezőknek, az egyesületnek, és köszönetet mondott a magyar kormánynak a mai rendezvény megvalósulásához nyújtott támogatásért.