2024.06.19. 07:00
Lamantin Jazz fesztivál 2024 - Brit blues, lengyel jazz is megszólal Szombathelyen
Idén a 24. Lamantin Jazz Fesztivál kerül sorra az Improvizatív Zeneműhely szervezésében június 30-tól július 6-ig Szombathelyen.
Wojciech Staroniewicz Európa-szerte híres szaxofonos és zeneszerző, a lengyel jazz élvonalába tartozó muzsikusokkal érkezik a Lamantin Jazz Fesztiválra
Fotó: VN/Improvizatív Zenei Műhely
A Lamantin Jazz Fesztivált hagyományosan a fesztivállal párhuzamosan zajló improvizációs tábor lakóinak muzsikája keretezi: nyitásként a tanárok mutatkoznak be, zárásként pedig a növendékek egy-egy koncerten. A Lamantin Klub ezúttal is a Weöres Sándor Színházban rendezkedik be: június 30-án 20 órától itt mutatkoznak be a tanárok,
a hazai jazz-élet krémje: Lakatos Ágnes – ének, Hajdu Klára – ének, Elek István – szaxofon, Tóth Viktor – szaxofon, Szalóky Béla – trombita, Friedrich Károly – harsona, Gyárfás István – gitár, Juhász Gábor – gitár, Márkus Tibor – zongora, Spányi Emil – zongora, Csuhaj-Barna Tibor – nagybőgő, Nesztor Iván – dob, ütőhangszerek, Gyárfás Attila – dob, ütőhangszerek.
Július 1-től hallhatjuk esténként a fesztivál koncertjeit a Lamantin Klubban, ahol mindig jam zárja a napot. Aznap 19.30-kor az Oláh Kálmán muzsikál az együttesével, aki rendkívül sokoldalú jazz-zongorista, zeneszerző, hangszerelő és tanár, a kortárs magyar jazz kiemelkedő alakja. Mesterien ötvözi a jazz, a népzene és a kortárs klasszikus zene elemeit.
Zenekarában olyan neves muzsikusok lépnek fel, mint Bacsó Krisztóf (tenorszaxofon, fuvola), Borbély Mihály (klarinét, basszusklarinét, tárogató), Oláh Kálmán jr. (szopránszaxofon, altszaxofon), Schreck Ferenc (harsona, baritonkürt), Barcza Horváth József (nagybőgő), Balázs Elemér (dob). Oláh Kálmán septetjének stílusára leginkább a contemporary jazz elnevezés illik, hiszen nagymértékben dominál benne a 20. századi kompozíciós zene, elsősorban a bartóki hangzásvilág. A zenekar kiváló szólistái, valamint a ritmusszekció rendkívül kreatív, helyenként kollektív improvizációi és a különleges, modern kompozíciók együttesen újszerű, igazi XXI. századi kamarazenét eredményeznek. Több nagy sikerű koncertet adtak az elmúlt években, az együttes sztárvendége volt többek között John Patitucci, a világhírű nagybőgős. Izgalmas, egyedi hangzásvilággal rendelkező, felejthetetlen muzsikát hallhat a közönség.
Július 2-án 19 órától az Intergeese – Horváth Áron (cimbalom), Mohácsy Lőrinc Ágoston (nagybőgő), Fekete Zoltán (dob) – lép fel előzenekarként, a 2024-es Müpa Jazz Showcase szakmai díjazottja, illetve a Lamantin Jazz Fesztivál által felajánlott különdíj nyertese.
A trió felállás kellő szabadságot, ugyanakkor fontos feladatot ad a fiataloknak. Zenéjükben megtalálhatóak a post-bop és avantgárd jazz, a kortárs jazz, késő huszadik századi pop és hip-hop, de az autentikus magyar népzene is.
Koncertjeiken saját szerzeményeiket játsszák, új zenei utakat keresve az írott és improvizált zene határvidékén.
Utánuk a Szalóky Classic Jazz Quartet játszik iazi örömzenét: Dennert Árpád (klarinét, szaxofon), Szalóky Béla (trombita, szárnykürt), Gyárfás István (gitár), Oláh Zoltán (nagybőgő). Szalóky Béla jazztrombitás és harsonás zenekara
az amerikai klasszikus jazz világát tárja a közönség elé.
A zenekar szaxofonosa és klarinétosa, Dennert Árpád a legkeresettebb magyar tradicionális és swing muzsikusok közé tartozik, nélküle szinte nincs early jazz zenekar Magyarországon. Gitáron Gyárfás Istvánt, a magyar és európai jazz élvonalába tartozó jazzmuzsikust hallhatjuk, aki mindig vidám előadásmódjával hengerel a koncerten. A nagybőgős Oláh Zoltán játékában ötvöződik a stabil tempó, az izgalmas hang és a szellemes, virtuóz szólók. A zenekar életre hívójáról, Szalóky Béláról pedig nem túlzás kijelenteni, hogy a magyar klasszikus jazz egyik legkiemelkedőbb rézfúvósa, de Európa-szerte sem ismeretlen.
Július 3-án 19.30-tól Tóth Viktor (altszaxofon) zenekara, a Skylark Metropolitan lép színpadra, tagjai: Cseh Péter (gitár), Orbán György (bőgő), Gyárfás Atila (dob).
Tóth Viktor többszörösen az Év Altszaxofonosa és az Év Zeneszerzője díjjal kitüntetett. Legújabb formációjának repertoárja szaxofonos-zeneszerző kompozícióiból áll. Cseh Péter, a formáció gitárosa a fiatal generáció egyik legeredetibb hangú muzsikusa.
Szólóiban elképesztő könnyedséggel és eleganciával szólaltat meg gyönyörű balladákat és metálos, hátborzongató szabad zenei kakofóniát.
Orbán György a hazai jazzszcéna méltán legtöbbet foglalkoztatott bőgőse, aki a legkiemelkedőbb jazz-zenekarok megkerülhetetlen alakja. A dobok mögött Gyárfás Attilát hallhatja a közönség, aki az ország egyik legérzékenyebb játékú dobosa, ütőgardonon is fantasztikus szólókra képes és a szabadzene avatott tolmácsolója. A nagyszerű zenészektől egy különleges repülésre számíthatunk ezen a koncerten a swing alapú modern jazz és a tört groove-ok tájai fölött.
Július 4-én lesz a Blues nap: 19.30 Ian Siegalt (gitár), az európai blues fenegyerekét láthatjuk ismét a formációjával, aki nem először jár Szombathelyen. Az Ian Siegal Electric Band tagjai: Dusty Ciggaar (gitár), Danny van ‘t Hoff (basszusgitár), Darryl Ciggaar (dob). ·
A legendás 60-as évek óta Ian Siegal a brit blues megkerülhetetlen alakja és azon kevesek közé tartozik, akiket Amerikában, a blues otthonában is elismernek.
Felkerült a brit Blues Hall of Fame-re, a British Blues Award tízszeres nyertese és a European Blues Award négyszeres győztese lett, sőt, még az amerikai Blues Music Award is három alkalommal jelölte. Legnagyobb zenei élményének mégis azt a 2005-ös koncertet tartja, melyen a 92 éves Pinetop Perkinsszel és Muddy Waters zenekarának néhány régi tagjával játszott.
Július 5-én 19.30-tól Wojciech Staroniewicz (tenor és szopránszaxofon) játszik a quintetjével, amelynek tagjai: Erik Johannessen (harsona), Dominik Bukowski (vibrafon), Konrad Żołnierek (bőgő), Przemysław Jarosz (dob).·
Wojciech Staroniewicz Európa-szerte híres szaxofonos és zeneszerző,
akinek ezidáig 9 saját albuma jelent meg, de teljes diszkográfiája több, mint 40 lemezt tartalmaz. Pályafutása során számos kiváló zenésszel lépett fel, mint például: Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Krzysztof Herdzin, Adam Cegielski, Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin. A lengyel jazz élvonalába tartozó muzsikusokkal érkezik a Lamantinra kvintettjével, melyet többek között Dominik Bukowski vibrafonművész játéka tesz igazán izgalmassá. Az öttagú zenekarnak 2020-ban jelent meg lemeze North Park címmel.
Július 6-án már kora délután, 13 órakor megkezdődik a Lamantin Jazz fesztivált záró maratoni koncert a Lamantin Improvizációs Tábor hallgatóinak előadásában:
bemutatkoznak a diákok, mit tanultak, hogyan csiszolódtak össze az intenzív zenetanulással eltelt hét során.