Választás 2024

2024.06.07. 08:46

Szombathelyi plakátügy: az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint ilyen súlyú visszaéléseket ritkán látni

Az Alapjogokért Központ vezető elemzője, Szikra Levente a szombathelyi plakátügy kapcsán azt közölte lapunkkal: "ilyen súlyú visszaéléseket ritkán látni még a felfokozott magyar polikai hangulatban is".

Tömböly Ágnes

Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője

Fotó: MW-archív/Magyar Nemzet/TM

Mint arról beszámoltunk: a Kúria elmarasztalt három szombathelyi önkormányzati tulajdonban lévő céget a választási eljárásról szóló törvény megsértése miatt: megtöbbszörözték a baloldali jelölő szervezet kampányeszközeit. A szombathelyi plakátbotrány az országos sajtó ingerküszöbét is elérte az elmúlt hetekben. 

A Kúria jogerős végzése kapcsán az Alapjogokért Központ vezető elemzőjét, Szikra Leventét kérdeztük, hogy megtudjuk, az elmúlt évek tapasztalatai alapján történt-e hasonló eset az országban. 
„Olyan esetek voltak már, melyekben azt kellett megítélnie a bíróságnak, hogy a kormányzati, illetve önkormányzati kommunikáció milyen viszonyban van a pártok, egyesületek kampányával. 

Agora
Az Agora Savaria NKft. egyik közpénzből fizetett - időközben eltávolított - óriásplakátja, megegyezik az ÉSZ választási plakátjával 
Fotó: VN

De az teljesen példátlan, hogy egy jelölő szervezet arculatát, kampányban használt megjelenését és jelképeit teljes egészében átvegye egy önkormányzat. Nem is meglepő, hogy az Alkotmánybíróság és a Kúria döntése kellett ebben az ügyben, hiszen ilyen súlyú visszaéléseket ritkán látni még a felfokozott magyar politikai hangulatban is” – közölte lapunkkal az Alapjogokért Központ vezető elemzője. 

Kitért arra is: 

A Kúria világosan kimondta, hogy az érintett önkormányzati cégek lemásolták a szombathelyi polgármestert egy második ciklusra is újra jelölő egyesület arculatát, és ezzel megsokszorozták, felerősítették az egyik jelölő szervezet kampányüzenetét, mindezt ráadásul közpénzből. Ez a választási eljárás egyik fontos alapelvét, az esélyegyenlőséget sérti, mert azt a látszatot kelti, hogy a szombathelyi önkormányzat hivatalosan is Nemény Andrást és szövetségeseit támogatja, miközben az önkormányzat nem állhat ki egy jelölt, jelölő szervezet mellett sem.

 "Az érintett cégek vezetőinek így el kell számolniuk azzal, hogy a jogszabályban meghatározott szerepükből kilépve a kampány részévé váltak ezek a vállalatok” – fejtette ki Szikra Levente. 

Szombathelyi plakátügyben mit vizsgál az ÁSZ?

„A pártokra már régóta vonatkozik az a szabályozás, ami szerint jogi személytől (pl. cégtől), továbbá külföldről nem fogadhatnak el semmilyen támogatást. A szuverenitásvédelmi törvény tavaly ezeket a tilalmakat kiterjesztette az egyesületekre is, amennyiben indulnak az önkormányzati választáson. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) azt vizsgálja, hogy az egyesületek betartották-e ezt a szabályt - válaszolta kérdésünkre Szikra Levente. Úgy folytatta: 

Jelen esetben az történt, hogy a szombathelyi önkormányzat cégei olyan támogatást nyújtottak a polgármester egyesületének, amelynek anyagi értéke van (pl. plakátok), így valószínűnek tartom, hogy az ÁSZ jogsértőnek minősíti az esetet. Ha mindez valóban így lesz – várjuk azért meg az ÁSZ vizsgálatának eredményeit –, akkor a kapott tiltott támogatás kétszeresét elérő büntetés megfizetésére számíthat az Éljen Szombathely! Egyesület

– közölte az Alapjogokért Központ vezető elemzője.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában