2024.08.15. 19:44
Titkos üzenet a Mária-himnuszban - No, kinek a nevét rejti?
Tudta, hogy titkos üzenetet is talál, aki figyelmesen olvassa a közismert egyházi éneket, a Boldogasszony Anyánk kezdetű Mária-himnuszt?
Lancsics Bonifácra emlékezett Wimmer Roland címzetes dömölki apát
Fotó: © Cseh Gábor
Boldogasszony, Anyánk, régi nagy patrónánk, / nagy ínségben lévén így szólít meg hazánk: / Magyarországról, Édes hazánkról, / ne feledkezzél meg szegény magyarokról
– ki ne ismerné a Boldogasszony Anyánk e sorait? S vajon mennyien tudják, hogy a sorok szerzője Szombathelyen született és Dömölkön (a mai Celldömölkön) hunyt el?
Nagyboldogasszony napján Lancsics Bonifác születésének 350. évfordulója alkalmából a Szily János utcai emléktáblánál szervezett ünnepi főhajtást a Bencés Diákszövetség. Andor Ferenc, a szervezet szombathelyi elnöke köszöntője után Wimmer Roland címzetes dömölki apát tartott megemlékező beszédet csütörtökön. Megtudtuk, Lancsics Bonifác vaskos kéziratait négy kötetben őrzi a főmonostori levéltár. Dömölkre 1725-ben került. Rendi szerzetes társaival a Mária-kegyhely Nagyboldogasszony tiszteletének megújításán fáradozott.
Titkos üzenet az egyházi énekben
Pannonhalmán a rendi levéltárban található a Lancsics által a 18. század elején gyűjtött, közel ötszáz egyházi éneket tartalmazó kézirat. A „Boldogasszony Anyánk” kezdetű ének a zenetörténeti kutatás Lancsics Bonifácnak tulajdonítja.
Ha a Mária-himnusz 10 versszakának kezdőbetűit összeolvassuk, a versfők betűi a BONIFACIUS nevet adják ki.
Lancsics Bonifác Szombathelyen a Szily János utcában élt – emlékezett Feiszt György, hozzátéve: pontos születési dátumát nem ismerjük.
A Bencés Diákszövetség, a Celldömölki Egyházközség, valamint a Celldömölk és Kemenesalja Honismereti és Kulturális Egyesület képviselői is elhelyezték koszorújukat, majd Celldömölkön folytatódott az ünnepség csütörtökön.