2024.09.10. 17:30
Mi lesz a kóbor állatok sorsa? - A Gencsi Kutyaparadicsom bezárása miatt több vasi település marad ebrendészeti telep nélkül
Bezár a Gencsapáti Kutyaparadicsom, a menhely 34 település ebrendészeti feladatait látta el: őket értesítették, ha egy gazdátlan kutya kóborolt az utcákon, vagy ha egy veszélyes állatot kellett befogni. Az érintett helységek közé tartozik Kőszeg is, ezért Básthy Béla polgármester egyeztetést kezdeményezett az önkormányzatok között, hogy megoldást találjanak a helyzetre.
Illusztráció!
Forrás: MW/archív
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a hatóságok szeptember 30.-tól bezáratják a hírhedt Gencsapáti Kutyaparadicsomot. Az intézkedés 34 települést érint, többségük Vasban található. Ezek a települések szerződésben álltak az ebrendészeti telepet üzemeltető Star-Line Bt-vel, őket riasztották ha ismeretlen vagy az emberre veszélyt jelentő állat kóborolt az utcákon. Minden önkormányzatnak kötelező gondoskodnia erről a közigazgatási területén belül, de a telep felszámolásával most jónéhányan nehéz helyzetbe került.
Leterheltek az ebrendészeti telepek
Jánosházán nyolc környékbeli ebrendészeti telepet kerestek meg új feladatellátási szerződés céljából, de kapacitáshiány miatt mindannyian elutasították a szerződéskötést. Kőszegen sem megoldott a kóbor állatok sorsa egyelőre októbertől, ezért információnk szerint Básthy Béla, a város polgármestere egyeztetésre hívta a járás polgármestereit, hogy közösen találjanak megoldást a problémára.
Kérdésünkre válaszolva megerősítette, ahogy a Kőszegi járás legtöbb településének, nekik is feladatellátási szerződésük volt a Gencsapáti Ebrendészeti Teleppel. Hozzátette, a Kormányhivatal már tájékoztatta őket a bezárásról, ezért hívta össze a megbeszélést.
Mivel minden önkormányzat számára kötelező feladatról van szó, a járásszékhely településének polgármestereként szükségesnek láttam, hogy megosszuk a kialakult helyzettel kapcsolatos gondolatainkat - fogalmazott Básthy Béla.
Mint elmondta, a megbeszélésen azon településekről vettek részt jegyzők és/vagy polgármesterek, amelyeknek szintén a Gencsapáti Ebrendészeti Teleppel volt szerződésük - a Kőszegi járás területén működő valamennyi közös önkormányzati hivatal székhely települése képviseltette magát hivatalvezetője vagy polgármestere által és más települések vezetői is megjelentek.
A Kőszegi járáshoz a névadón kívül 20 település tartozik, a polgármester válasza alapján őket is érinti a bezárás és nagy valószínűséggel részt vettek az egyeztetésen. Ezek név szerint:
- Bozsok
- Bük
- Cák
- Csepreg
- Gyöngyösfalu
- Horvátzsidány
- Iklanberény
- Kiszsidány
- Kőszegdoroszló
- Kőszegpaty
- Kőszegszerdahely
- Lócs
- Lukácsháza
- Nemescsó
- Ólmod
- Peresznye
- Pusztacsó
- Tormásliget
- Tömörd
- Velem
Egy új ebrendészeti telep lesz a megoldás?
Básthy Béla megosztotta velünk, hogy ez volt az első megbeszélésük a témában. Mint mondta, a Kormányhivatalt képviselő állatorvos is részt vett rajta, ő ismertette az ebrendészeti feladatok jogszabályi hátterét a megjelent településvezetőknek. Valamennyien elmondták a véleményüket és a megoldással kapcsolatos felvetéseiket és végül arra jutottak, hogy
jelenleg Észak-Vas vármegyében nincs olyan ebrendészeti telep, amely a megszűnő gencsi telep feladatát teljes egészében át tudná vállalni, tehát nem tudnak kivel új szerződést kötni. A Szombathelyi Ebrendészeti Telep kapacitáshiány miatt, a szentgotthárdi a földrajzi távolság miatt nem tudja vállalni a kóbor állatok befogását, felügyeletét és elhelyezését.
- Mivel a vármegyénkben jelenleg működő telepekkel nem tudunk olyan megállapodást kötni, amely minden érintett település problémáját megoldaná, ezért vizsgálnunk kell egy új telep létrehozásának lehetőségét. Ennek optimális helyszíne, finanszírozása és az alkalmas üzemeltető megtalálása mindenképp további együtt gondolkodást igényel - zárta gondolatait Kőszeg polgármestere.