Óvintézkedéseket rendeltek el

2 órája

Tovább terjed a madárinfluenza, újabb vármegyében tűnt fel

Fokozatosan terjed a madárinfluenza Magyarországon.

Vaol.hu

Illusztráció!

Forrás: MW/archív

Fotó: Balogh Dávid

Csongrád-Csanád vármegyében, egy pusztaszeri kacsatartótelepen is a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusát azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma – írta a Mandiner az MTI alapján.

Portálunkon október elején számoltunk be róla, hajdú-Bihar és Fejér vármegyében elhullott nyári ludakban azonosították a magas patogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusát. Akkor alig néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Pár nappal később a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Öcsöd településen mutatták ki a betegség jelenlétét.

Madárinfluenza: mire számíthatunk Vas vármegyében?

Tavaly október végén fokozott madárinfluenza-veszély miatt a kereskedelmi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását rendelte el a magas kockázatú területeken Pásztor Szabolcs országos főállatorvos. Akkor Erőss Ádám, a meggyeskovácsi székhelyű Rábamenti Agrár Kft. cégvezetője lapunknak nyilatkozott a vasi helyzetről.

Kifejtette, a madárinfluenza házi- és vadon élő madarak betegsége, évek óta az Alföld tekinthető a vírus gócpontjának. Megjelenését időjárási és tartási körülmények is befolyásolhatják. A madárinfluenza melegágyának tekinthetők a víziszárnyasok, hiszen esetükben a vadmadarakkal történő közvetlen vagy közvetett érintkezés kockázata nagy. Kelet-Magyarországon olyan közel vannak egymáshoz az állattartó telepek, hogy nem csak szállítás során, de akár légi úton is átterjedhet a vírus egyik helyről a másikra. Elég, ha egy fertőzött állat tolla, pihéje elszáll, már meg is van a baj; továbbá gondozón vagy a szellőztető rendszeren keresztül is könnyen bejut az épületbe a fertőzés.  

Újabb vármegyében tűnt fel

A hétfői közlemény szerint a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek miatt gyanakodott az állattartó a madárinfluenzára a Csongdár-Csanád vármegyei májhasznú kacsatelepen. A járványban érintett 9500 darabos állományt felszámolták a szakemberek.

A gazdaság körül kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet, és a kiterjesztett felügyeleti (megfigyelési) körzetet.

Az állategészségügyi hatóság új korlátozó intézkedéseket vezetett be. Magyarország teljes területén a jelenleg korlátozással érintett járások korlátozás alatt nem álló területére betelepítési engedély csak abban az esetben adható ki, ha a betelepített állományt az adott tartási helyről kizárólag azonnali vágásra szállítják ki.

Ha a járvány továbbterjed, akkor az új intézkedés valamennyi érintett járás korlátozás alatt nem álló területén automatikusan életbe lép. Az intézkedés az érintett járásban lévő, valamennyi korlátozás alatt lévő terület feloldásáig vagy visszavonásig érvényes.

Ezenfelül az országos főállatorvos az aktuális járványügyi helyzet miatt a magas kockázatú vármegyékben (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg teljes területén) elrendelte a kereskedelmi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását. Ennek értelmében, amennyiben a kifutó felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval, kötelező az állatokat állattartó épületben zártan tartani.

Az érintett vármegyékben szintén kötelező a nem kereskedelmi célból baromfit tartó gazdaságokban, hogy fedetten történjen a baromfik etetése és itatása, valamint javasolt ezen állatok zártan tartása is.

A Nébih változatlanul fokozott óvatosságot kér az állattartóktól.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában