2024.11.13. 14:38
Milyen a digitalizált vidék élete?
Hogyan permeteznek a drónok? Miként működik a digitalizált családi gazdaság? A digitális jógyakorlatok álltak annak a kétnapos projektmegbeszélésnek és szakmai tanulmányútnak a fókuszában - elsősorban a helyi termékek előállítása és az agroturizmus területén -, amelynek Vas vármegye, a Vasi-Hegyhát adott otthont.
Fotó: Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal
A digitális jógyakorlatokkal foglalkozó nemzetközi rendezvény az Interreg Europe Program támogatásával valósult meg a Digital Rural projekt keretében, a magyar partnerek részvételét a Magyar Állam társfinanszírozása tette, teszi lehetővé.
A Digital Rural című nemzetközi projekt görög partner vezetésével zajlik 2024. április 1-től a Pannon Novum Nonprofit Kft. és a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal partneri részvételével. Lényege, hogy a 2021-2027-es pénzügyi időszakban jelentős források kerülnek felhasználásra a digitális infrastruktúra fejlesztésére, a digitális készségek és a digitális befogadás javítására, valamint a digitális innováció előmozdítására a vidéki területeken.
Az alapok előnyeinek optimalizálása és a digitális hiányosságok leküzdése érdekében azonban ezeknek a kezdeményezéseknek a vidéki közösségek igényeit is figyelembe kell venniük és prioritásként kell kezelniük. A hatóságoknak fel kell ismerniük a vidéki területek eltérő kiindulási feltételeit, és alulról felfelé haladva közösen kell megtervezniük a digitalizációs folyamatokat, ugyanakkor innovatív, felülről lefelé irányuló stratégiákkal kell hidakat építeniük.
A Digital Rural projekt célja a különböző uniós, nemzeti és helyi politikákból származó források koordinációjának javítása, a befektetések hatékonyabbá és eredményesebbé tétele, az intelligens falvak koncepciójának gyorsabb megvalósítása és a városi területekhez viszonyított digitális szakadék csökkentése érdekében.
A nemzetközi küldöttség a Helyi Termék Klaszter innovációival és az oszkói Hegypásztor Birtok digitális megoldásaival ismerkedett
A projektben a soron következő nemzetközi találkozóra és tanulási eseményre Vas vármegyében került sor november 5-6-án. A többek között észt, ír, görög, szlovén, holland partnerekből álló küldöttség Vasváron, a Helyi Termék Klaszter innovációival ismerkedett, Oszkón a Hegypásztor Birtok digitális megoldásait tekintette meg, de előadást hallottak a résztvevők a permetező drónokról, családi gazdaságok digitalizációs lehetőségeiről, és korábban a régióban megvalósított, hasonló tématerületű nemzetközi projektekről is.