2 órája
Vasi dicsőség: országos első helyezés!
Milyen izgalmas élőlények léteznek a Rába és a Szala vizeiben? És mi módon lehet ismeretükkel első helyezést elérni országosan? Egy kis őrségi faluban már tudják ezt!
Aki még nem hallott a BISEL vízvizsgálati módszerről, legjobban teszi, ha meg sem áll Csörötnekig! Az általános iskola győztes, büszke csapata bizonyára szívesen mesél róla. Mint ahogy arról is, hogyan vettek mintát a vízfolyások több szakaszán és hogyan végeztek terepi vízvizsgálatokat. A gyerekek a Rába folyó és a Szala-patak makro-gerinctelen fajait vizsgálták meg, fotódokumentációt készítettek, majd a fizikai, kémiai és biológiai jellemzőket szabályos jegyzőkönyvbe vezették. A terepi vizsgálati eredményeket feltöltötték az országos informatikai rendszerbe – és már „csak” az elméleti feladatsort kellett kitűnően megoldani… Ezzel érte el az iskola „Őrbiselek" elnevezésű csapata az Energiaügyi Minisztérium által szervezett, a „Vízből kelő élet” országos BISEL-versenyen az első helyezést.
Államtitkár adta át az első helyezés díját Budapesten
A díjátadó ünnepségre november 14-én, csütörtökön került sor a fővárosban, a Pénzügyminisztérium Pénztártermében. A tanulókat és a felkészítő pedagógusokat, Zakócs Veronika tanítónőt (aki természetvédelmi mérnök is), valamint Mezeiné Kiss Katalin földrajztanárt Kontur Tamás környezeti nevelési referens üdvözölte, majd Dr. Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár szívélyes megnyitója következett. Beszédében kitért arra, hogy nagyon büszke a résztvevő diákokra, hiszen olyan tudás birtokában vannak, mely túlmutat a tankönyvi anyagon. Elismerését fejezte ki a pedagógusoknak is, mert sok befektetett munkát és szabadidőt áldoztak a színvonalas felkészítésre.
A köszöntő után a legizgalmasabb pillanatok következtek: a díjak és oklevelek átadása. A csörötnekieknek nem kellett sokáig izgulniuk: elsőként szólították őket, ugyanis első helyezést értek el a 7-9. évfolyam kategóriában. A díjátadó után egy érdekes szakmai előadás következett, ami után átvehették a 170.000 Ft-os ajándékutalványt, majd ünnepélyes állófogadásra voltak hivatalosak. A nagyszerű élményeket csak tetézte a fővárosi utazás, ugyanis több diák életében először járt itt,
A kitartó munka, szorgalom és összetartás meghozta a sikert. És sok-sok új ismeretet, tapasztalást: mindezt élményszerű feladatok, terepi órák által, ökológiai összefüggések felismerését és nem utolsósorban a csapatban végzett munka és a budapesti út élményét.
Gratulálunk!
A győztes csapat tagjai: Gratzl Marcell, Horváth Judit, Józsi Jázmin, Kiszely Béla, Kiszely Dávid, Petrovics András. A jegyzőkönyv szakszerű kitöltésében Pusztai Zsolt, a szentgotthárdi III. Béla Technikum és Kollégium tanára, környezetvédelmi szakmérnök segítette a gyerekeket. Az Őrségi Nemzeti Park több munkatársa is közreműködött: Berdárné Lajos Anna, Kovács Szilárd és Tóth Mihály (ők tanították be a vizsgálati módszert és biztosították a technikai feltételeket).