Krízisbejárás Szombathelyen

17 órája

Életeket menthet egy telefonhívás! - Mit tehetünk a hajléktalan emberekért a téli krízisidőszakban?

A tél közeledtével minden évben kritikus időszak kezdődik a hajléktalan emberek számára. Ennek apropóján krízisbejárást tartottak a hajléktalan-ellátásban résztvevő szervezetek, hogy minél több embert bevonjanak az ellátó-rendszerbe, illetve a lakosságot tájékoztassák a téli krízisidőszak kihívásairól.

Csabai Bernadett

A Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. idén is utcás bejárást szervezett sajtó közreműködésével, hogy minél több embert bevonjanak a helyi hajléktalan-ellátásba. Az eseményen részt vett Németh Klára, a Féhe Kft. ügyvezető igazgatója, Kelemen Krisztián önkormányzati képviselő, tanácsnok, Ágoston Sándor, a Közterület-felügyelet irodavezetője, illetve a Rendőrség és a Polgárőrség képviselői is. 

hajléktalan
Mit tehetünk a hajléktalan emberekért a téli krízisidőszakban?
Fotó: Szendi Péter

Hajléktalan-ellátás - Egy bejelentéssel is életet menthetünk

A bejárás előtt Kelemen Krisztián tanácsok megköszönte a széles körű összefogást, ami által minden évben létrejöhet a krízisbejárás

Ennek a legfőbb célja, hogy körbejárjuk a várost, meg találjuk a hajléktalan életmódot folytató embereket és megpróbáljuk beinvitálni őket a hajléktalan-ellátó rendszerbe – fogalmazott a tanácsnok, hozzátéve, ezt a bejárást az Utcai Szociális Szolgálat munkatársai mindennap megteszik a krízisidőszakban, ami a hajléktalan-ellátásban minden évben november 1-től április 30. napjáig tart.

Kiemelte, a bejárás másik célja, hogy a médián keresztül felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy ők is járjanak nyitott szemmel a krízisidőszakban és ha bajba jutott hajléktalant látnak, tudomásuk van róla, hogy ismerősük, szomszédjuk nem tud fűteni, vagy lakhatásra alkalmatlan helyen él, hívják az ingyenes zöld számot. Ez egyből a Zanati úti hajléktalanszállóra kapcsol és a kollégák máris intézkednek minden bejelentésre.

Az ingyenesen hívható zöld szám: 06-80-205-165. Elsődleges cél ebben az időszakban, hogy senki ne fagyjon meg se az otthonában, se az utcán – zárta gondolatait Kelemen Krisztián.

A Féhe megyei szinten látja el a hajléktalan embereket

Németh Klára vette át a szót, aki elmondta: a kőszegi hajléktalanszálló megszűnésével a Féhe Kft. maradt az egyetlen a megyében, aki a hajléktalan embereket ellátja, ez igen nagy terhet ró a város önkormányzatára is. A Féhe Kft. utcai szolgálatai megyei szinten látják el a hajléktalan embereket.

- A mai krízisbejárás során olyan helyekre mentünk el, ahol lakhatás céljára nem alkalmas ingatlanban – lakókocsiban, bódéban – meghúzódó személyeket, illetve a közterületeken lévő hajléktalanokat keressük fel és hívjuk be őket a szállóra. Most, hogy jönnek a mínuszok, ez az elsődleges szempont, akármilyen állapotban van a személy – mondta Németh Klára.

A téli időszakban fókuszba az esetleges kihűléses események megelőzése illetve az életmentés kerül, az érintettek éjjeli menedékhelyre, illetve szükség esetén kórházba szállításával. A Mentőszolgálattal, a Rendőrséggel, a Markusovszky Kórházzal, a Közterület Felügyelettel, és a Pálos Károly Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálattal a hajléktalansággal összefüggő feladatokat évek óta együttműködési megállapodásban rögzítik, melynek keretében közös járőrözéseket végeznek, mind a rendőrséggel, mind a Pálos Károly Családsegítő Szolgálat utcai szociális munkásaival.
 

 

0-24-ben várják a bejelentéseket a téli krízisidőszakban

Azt is megtudtuk: a városban két utcai szolgálat négy szociális munkás közreműködésével látja el a feladatot. A Féhe Kft. megyei szinten működteti a téli időszakban a krízisautót, melynek munkatársai 0-24 órában várják a bejelentéseket. Ebben az időszakban a cél az életmentés, a fagyásos sérülések illetve a tragédiák elkerülése. 

A Zanati úti hajléktalan szálló az év 365 napján 0-24 órában várja a rászoruló ügyfeleket. A szálló szolgáltatásainak igénybevétele feltételhez nem kötött, azt alkoholos befolyásoltság, esetleges szerhasználat esetén is igénybe lehet venni.

Az utcai szolgálat gépjárműveiben gyógyszer, tartós élelmiszer, konzerv, meleg tea, pokróc, hő védő fólia, vastag ruházat áll a hajléktalan emberek rendelkezésére, hogy krízis esetén segíteni tudjanak a szakemberek. 

Otthon is fázhatunk

Az idei esztendőben is nagyon fontos, hogy a lakásban élő, de fűteni nem akaró/tudó emberekre is odafigyeljünk. Mint megtudtuk, ennek okán a Pálos Károly Családsegítő Szolgálattal napi szintű a kapcsolat, a szakemberek kidolgozott protokoll szerint végzik a munkájukat. Elhangzott: Szombathely város idén is biztosítja a legrászorulóbbak számára a szociális tűzifát

A tájékoztatás után elindult a krízisbejárás - többek között a vasútállomáson és a KRESZ-parkban is jártak a szociális szakemberek és a hatóságok, utóbbi helyszínen egy hajléktalan életmódot folytató férfit a hatóságok igazoltattak, majd a szociális munkások segítségével az éjszakát már a Zanati úti hajléktalanszállón tölthette. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában