Körkép

3 órája

Influenza elleni védőoltás: miért kérjük az oltóanyagot? - vasi háziorvosokat kérdeztünk

A „közelítő tél” kellemetlen hozadékai közé tartozik a megfázás és megbetegedés. Az influenza szerencsére már megelőzhető oltással – de élünk-e a lehetőséggel? Ennek jártunk utána.

Gombos Kálmán

A Nemzeti Népegészségügyi Intézet legutóbbi heti beszámolója szerint „az országban 18 300 fő fordult orvoshoz influenzaszerű fertőzés tüneteivel.” A betegek 25,7 százaléka 0-14 év közötti gyermek, 35,6 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt, 26,8 százaléka 35-39 évesek, 11,9 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Van tehát okunk rá, hogy odafigyeljünk erre és védjük önmagunkat és szeretteinket. Közöttük is legfőképpen a krónikus betegeket és a gyerekeket: ők a legveszélyeztetettebbek. Erre hívta fel a figyelmünket két megkérdezett háziorvos is.

Influenza elleni védőoltás: kell-e ez nekünk?
Az influenza elleni védőoltás már elérhető a háziorvosoknál
Fotó: Szendi Péter

Influenza: mi a helyzet Rumban?

A faluban Dr. Simon Annamária a háziorvos: őt kérdeztük, hogy látja a helyzetet? Elmondta, hogy az influenzára nagyon is oda kell figyelni: amikor megbetegedik valaki, már csak tünetileg tudják kezelni. Ha megkapta valaki, akár három hétig is képes „hordozni”. Hangsúlyozta, hogy a 60 év felettiek, illetve a krónikus betegek nagy veszélynek vannak kitéve. Ha elkapják, még komolyabb lesz az állapotuk. Legnagyobb baj akkor történik, ha a tüdőre megy, és kialakul egy kétoldali tüdőgyulladás. Ez adott esetben akár halálos kimenetű is lehet – figyelmeztetett.

Influenza elleni védőoltás: kell-e ez nekünk?
Influenza elleni védőoltás: érdemes kérnünk?
Fotó: Szendi Péter

Erősen javasolt tehát a megelőző védőoltás számukra, ami Rumban is hozzáférhető. Sőt: a doktornő ajánlja is sokaknak, ám az érdeklődés csekély. A faluban körülbelül tucatnyian kérték tőle az injekciót – számolt be tapasztalatairól. Talán félnek a tűszúrástól? Vagy a vakcina kelt aggodalmat? – nem tudni, de a doktornő bízik benne, hogy a későbbiekben mind többen élnek a lehetőséggel. Ami egyébként ingyenes, amennyiben a három törzsből álló oltóanyagot választjuk. Hozzáférhető ugyanis egy négy törzset tartalmazó, fizetős változat is.

Megtudtuk érdekességként, hogy nem véletlen az oltóanyag időzítése. A Föld déli féltekéjén – az ottani őszi-téli időszakban lefolyt influenzát megvárják, és abból „rakják össze” az északiak számára a vakcinát. Ez tehát évről évre változik.

Ha mégis megtörténik a baj, a szakember sok folyadékot és nem szteroid (non szteroid) készítményeket ajánl. De még jobb, ha elébe megyünk a problémának – zárta a beszélgetést.

Influenza elleni védőoltás: kell-e ez nekünk?
Influenza elleni védőoltás: miért kérjük az oltóanyagot?
Fotó: Szendi Péter

Szombathelyi tapasztalatok

Dr. Kún Csaba háziorvost is sikerült kifaggatnunk: Szombathelyen mennyiben más a helyzet? Sajnos nincs jelentős különbség, csak a számok mások – ami persze a lakosság létszáma miatt adódik. Ő évente átlagosan körülbelül száz beteget szokott beoltani, és idén is hasonló helyzetre számít. A fizetős változat itt is elérhető (5.570 forint az ára), de nyugodtan meri ajánlani az ingyenes, három törzses változatot is. Kún doktor úr elmondta azt is, hogy ez az idegenkedés már a COVID előtt is megfigyelhető volt. Amire külön felhívta a figyelmet: mindenképpen kerüljük el a lappangó vírusra való „ráoltást”. Ha saját magunk vagy családtagunk beteg vagy annak jelei figyelhetők meg rajta, várjuk ki a lefolyását, és csak az után menjünk oltakozni! Cukorbetegek, tüdő- és szívbetegek számára igen erősen javallott a vakcina, hangsúlyozta ő is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában