3 órája
Jól teljesített a jégkármérséklő rendszer Vas vármegyében
A szélsőséges időjárás egyre gyakrabban teszi szükségessé a generátorok bekapcsolását. Az idei szezonban több mint hatezer órát működött a jégkármérséklő rendszer Vas vármegyében.
Az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab (219 automata és 767 manuális) talajgenerátorból álló jégkármérséklő rendszer 2018. május 1-jén kezdte meg működését az országban. Kiépítését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Vidékfejlesztési Programból nyert 1,8 milliárd forintból valósította meg.
Hogyan működik a jégkármérséklő rendszer?
A HungaroMet által megküldött riasztás alapján kapcsolnak be az automata generátorok, illetve kapcsolják be a manuálisakat a generátorkezelők. A talajgenerátor acetonos ezüst-jodid oldatot (hatóanyagot) éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, és így csökkenti a jégszemcsék méretét és továbbiak kialakulását.
Ilyen volt a szezon Vas vármegyében
A riasztási időszak április 15-től szeptember 30-ig tart. A szélsőséges időjárás miatt egyre gyakrabban szükség van a generátorokra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szezonértékelő elemzésében rámutatott: az 1970-es években hazánkban nyaranta átlagosan 27 napon volt magasabb a napi maximumhőmérséklet 30 Celsius foknál. Ehhez képest idén a nyár 92 napjából 78 napon (85 százalék) haladta meg a 30 fokot és 43 (azaz majdnem minden második) napon a 35 fokot a napi maximumhőmérséklet. A rendkívül aszály ellenére a levegő nedvességtartalma magas volt, ami kedvezett a lokális, heves zivatarok és szupercellák kialakulásának. A 169 napos védekezési szezonban összesen 93 napon alakult ki jégveszélyes felhőzet hazánk felett, ebből 32 napon extrém módon az jégveszélyesek voltak a zivatarok, a bekapcsolt órák száma országosan meghaladta a 187 ezret. Vármegyei szinten a 39 generátor összesen több mint hatezer órát üzemelt.
Talán ennek is köszönhető, hogy Vas vármegyéből mindössze nyolc jégbejelentés érkezett ebből az időszakból: egyszer dió, háromszor cseresznye méretű jeget regisztráltak. A jégeső mintegy 224 hektáron okozott kárt Vasban.