Hagyományok Háza

19 órája

Molnár Péter alkotói estjén mutatkoztak be a vasi folkműhelyek

A Hagyományok Háza „Fókuszban a koreográfusok” sorozat műsorán szerepelt az ELTE SEK Szökős és a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes, valamint a Vasi Legényczéh Budapesten hétvégén. Az esten a 94 esztendős, Kossuth-díjas Timár Sándor, valamint a Pécsről induló, s másfél évtizede Vas vármegyében oktató-alkotó Molnár Péter koreográfiáit láthatta a közönség.

Vaol.hu

Görbe este a Hagyományok Házában

Fotó: VN/Timár Mátyás

„Járd ki, lábam!” – ez volt a mottója a koreográfusi életműveket bemutató sorozat legutóbbi előadásának, mely a néptáncvilág legmeghatározóbb alkotóinak munkásságából nyújt válogatást, a Hagyományok Háza színpadán. Az est egyik főszereplője Timár Sándor volt – aki a táncház-mozgalom elindítójaként, majd a Magyar Állami Népi Együttes vezetőjeként-koreográfusaként szemléletváltást hozott a hazai néptáncművészetben. A különböző alkotói korszakaiban született műveket a Timár Böske és Timár Mihály vezette Timár Együttes tolmácsolásában láthatta a közönség. A másik főszereplő a Pécsről indult, jelenleg Szombathelyen tanító Molnár Péter volt.

Molnár Péter
Vasi táncosok a Hagyományok Házában
Fotó: VN/Timár Mátyás

A műsor második részében aztán átvette a stafétát a napjainkban aktív koreográfus-nemzedék: Molnár Péter néprajzos és táncművészeti tanulmányok, valamint a Mecsek Táncegyüttesben eltöltött tizenhét esztendő után került Szombathelyre, ahol a Reményik iskola néptánctanáraként, valamint a Szökős és a gencsapáti hagyományőrzők művészeti vezetőjeként dolgozik – mindemellett sikerrel egyengeti tovább a „vasi legények” útját. Kompozíciói a néprajzi tájakat jellemző hagyomány aprólékos megismerésén, stílushű tolmácsolásán – tehát a „Timár-i” szellemiségen alapulnak, és emellett életre keltik a saját gyűjtések élményeit, megidézik a kiemelkedő táncos adatközlők emlékét, vagy éppen színházi játékkal fűszerezett jelenetekben ragadják meg a folklór hajdani életszerűségét.

Molnár Péter
A Vasi Legényczéh fellépése
Fotó: VN/Timár Mátyás

– Kihívást, s egyben motivációt jelent számomra, hogy különféle korú és típusú együttesekkel foglalkozhatom, melyek más-más módon inspirálnak. Nagyszerű dolog, amikor sikerül rátapintani a lelkülethez és testhez álló témára, elképzelésre, melyben a közösségek és az egyéniségek is „élni” tudnak a színpadon! – nyilatkozta Molnár Péter a bemutatót követő kerekasztal-beszélgetésen.

Molnár Péter
Az 1954-es őriszentpéteri cigánytánc-gyűjtést feldolgozó Forgácsék tánca
Fotó: VN/Timár Mátyás

Molnár Péter és táncosai műsorában a Görbe este is szerepelt

Műsorukban a vasiak megidézték a Tisza-parti Tápé századfordulós mulatságainak hangulatát, a vistai Mátyás István „Mundruc”, valamint a legkiválóbb kalotaszegi legényes-táncosok figuráit és emlékezetét, bemutatták az 1954-es őriszentpéteri cigánytánc-gyűjtést feldolgozó Forgácsék táncát, s végül a Görbe este könnyed vasi hangulatával szórakoztatták a közönséget.

Molnár Péter
A tapsrend Molnár Péter estjén
Fotó: VN/Timár Mátyás

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában