2 órája
Minden, amit a nyugdíj kiszámításáról tudni érdemes! - szakértőt kérdeztünk
Mi alapján számolják? Az enyém miért ennyi, ha az övé annyi? Megéri még ráhúzni egy évet? Mindennapi témává, a közbeszéd tárgyává váltak a nyugdíjjal kapcsolatos kérdések. Krecskó Erika, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának vezetője kérésünkre csokorba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
Nyugdíj pénz spórolás megtakarít forint számol félrerak gyűjt fizetés
Minden eset más; felesleges, sőt, nem is lehet két nyugdíjra váró személy ügyét összehasonlítani – szögezi le Krecskó Erika, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának vezetője. Hozzáteszi: sok a részletszabály, de a jogszabályi környezet konkrét. Mi azért dolgozunk, hogy a jogszabály adta lehetőségekkel mindenki élni tudjon és az elérhető legmagasabb ellátási összeget kaphassa.
Sokan nem tudják: a nyugdíj kiszámítása a „Nők 40” és az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után ugyanazon szabályok mentén történik.
– Mindkét esetben teljes nyugdíj számításra kerül sor, a nők negyven évi nyugdíja sem jelent „csökkentést”. Aki nyugdíj mellett tovább dolgozik, nem fizet társadalombiztosítási járulékot. Éppen ezért, aki a nők negyven évi jogosultságával ment nyugdíjba, a nyugdíja újra számolását sem kérheti majd az öregségi nyugdíjkorhatára betöltésével. A nyugellátás minden esetben a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összegéhez és az elismert szolgálati időhöz igazodik. Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegétől függ – magyarázza.
Mi alapján számolnak?
A havi átlagkereset meghatározása az 1988.01.01. napjától a nyugdíjazást megelőző napig elért jövedelemből, keresetből kerül kiszámításra. Ez azt jelenti, hogy idén már több, mint 36 év kereset, jövedelem kerülhet beszámításra. Ezeknek a szolgálati időknek és jövedelmeknek a nagyrészét a nyugdíjbiztosítási nyilvántartási rendszer tartalmazza. A hiányzó adatok pótolhatják például a foglalkoztatóktól való adatbekéréssel, a megszűnt foglalkoztatók iratanyagának felkutatásával, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megkeresésével, vagy az igénylő által benyújtott iratok felhasználásával.
A jogszabály az öregségi nyugdíj összegénél figyelembe vehető szolgálati időt, a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjára jogosító időt, és a kereső tevékenységgel járó jogviszonyban töltött időt tételesen meghatározza, és élesen el is különíti.
Krecskó Erika felhívja a figyelmet: számos olyan jogviszony van - szakmunkástanulói idő, nappali tagozaton folytatott egyetemi/főiskolai idő, munkanélküli ellátás folyósításának ideje - melyeknek időtartama a nyugdíj összegének kiszámításakor (a nők 40 esetén is) figyelembe vehetők, azonban a 40 évi jogosító időbe nem számíthatók be.
Megéri tovább dolgozni?
Ha valaki szakmunkás tanuló volt, továbbá néhány hónapnyi munkanélküli ellátást is folyósítottak számára, melyek együttes időtartama meghaladja a három évet, akkor a nők negyven évi jogosító idejének elérésekor már 43 év lesz a nyugdíj összegének kiszámításánál figyelembe vehető szolgálati ideje. A plusz három év azt eredményezi, hogy az átlagkeresetének kiszámítása után, annak nem a 80, hanem 86 százaléka lesz a nyugdíjának havi összege. Ez azért van így, mert például, negyven év szolgálati idő elérése után 80 százalék, minden további év két százalékkal növeli az átlagkeresetből számított nyugdíj összegét. Vagyis a fenti esetben, a nők 40 évi nyugdíjának megállapítása során 43 év kerül a nyugdíj összegének meghatározásánál figyelembevételre.
A nyugdíj összegének százalékos meghatározásánál csak a „kerek éveket” veszik figyelembe. Például, ugyanúgy az átlagkereset 90 százaléka lesz a nyugdíjának összege annak, akinek a nyugdíj összegének számítása szempontjából 45 év 0 napja van, mint aki, 45 év 364 nap szolgálati idővel rendelkezik.
Jó tudni, a nyugdíj összegének számítása során figyelembe vehető szolgálati idő az öregségi nyugdíj számítása során kevesebb is lehet, mint a tényleges szolgálati idő, vagy mint a nők 40 évi jogosultságánál figyelembe vehető szolgálati idő. Ilyen eset az, amikor valakinek, a heti munkaideje nem ér el a 40 órát, és az ebből a munkaviszonyból származó jövedelme nem éri el a havi minimálbár összegét. Ilyenkor, a minimálbérhez viszonyítva csak a szolgálati idő arányos része számítható be az öregségi nyugdíj összegénél figyelembe vehető szolgálati időbe. Bizonyos esetekben hasonló a helyzet az őstermelőknél, vagy főállású kisadózóknál is. Vagyis, előfordulhat olyan eset - akár a nők 40 évi jogosultságánál, akár a korhatár betöltésével megállapított nyugdíjnál -, amikor valakinek 40 év szolgálati ideje van, de az összeg számításánál csak 38 évet lehet figyelemebe venni, mert két évig részmunkaidőben, a minimálbér felét érte csak el a jövedelme.
- A fentieket jelentősen árnyalja, ha valakinek párhuzamosan több jogviszonya, több munkaviszonya, vagy munkaviszony mellett egyéb, a nyugdíj összegébe is beszámítható ellátása (például gyermekgondozási segély) volt.
Kérjük, de ne túl korán!
Az öregségi nyugdíj számítása során a tanulmányok megkezdésétől a nyugdíjazást megelőző napig a teljes életút kerül áttekintésre a szolgálati idő, és a jövedelmek vizsgálata során. Ehhez számos jelenleg, és az adott időszakban hatályos, jogszabályt kell alkalmazni - húzza alá a főosztályvezető, aki azt tanácsolja: - mivel a nyugdíjazást megelőző napig elért keresetet kell beszámítani a nyugellátás összegébe, és a jogosultság elérése előtt határozatot hozni nem lehet, ezért az öregségi nyugdíj iránti igényeket csak a jogosultság elérése előtt körülbelül 2 héttel célszerű beadni.
A nyugdíjakat nem a vármegyei illetékeségű nyugdíjmegállapító szerv, a kormányhivatal, hanem országos illetékességgel a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósítja.
Sokan elfelejtik: automatikus nyugdíj megállapítás nincs, a nyugellátást 65 éves korbetöltés esetén is kérelmezni kell.