2021.09.14. 07:00
Bővülő Soltis-legendárium – Húsz éve talált új otthonra a társulat Celldömölkön
A hétvégén vendégjátékokkal és könyvbemutatóval ünnepelte meg a Soltis Lajos Színház az évfordulót: az idén 20 éve talált új otthonra a társulat Celldömölkön, Sitkei Színkörből itt lett Soltis Lajos Színházzá – olyan szakmai műhellyé, amelyre érdemes odafigyelni, és amelynek hatósugara régóta túlnyúlik a város és a megye határain. A társulat vezetője kezdettől: Nagy Gábor.
A Soltis Lajos Színház a Déryné Programban A cigány című előadással tájol
Fotó: VN-archív/Cseh Gábor
Hellyel-közzel a múlt év is az ünneplésé volt, amennyire a Covid-járvány lehetővé tette, megemlékezett a színház fennállásának 40. évfordulójáról. Például a tavaly nyári sitkei találkozón, a művelődési házban, ahol szeretni való és minőségi munkát végző falusi színkörként az első húsz évet töltötte a társulat – amelynek mitológiájához hozzátartozik a Soltis Lajossal való nagy találkozás.
A már életében vajdasági legendává és regényhőssé lett Soltis Lajos (Dudás Károly Ketrecbál című regényéből éppen a 40. születésnapra készült szép és fontos előadás) anno otthonra lelt a sitkeieknél – ami pedig majdnem teljes egészében egyet jelent azzal, hogy partnereket talált a jóízű színházcsináláshoz.
Amikor 2000 késő őszén bekövetkezett a közúti tragédia, már éppen az volt a kérdés a sitkeiek számára, hogy merre tovább: feszegették a „falusi színkörség” kereteit. Celldömölk, a KMKK befogadta a változásra elszánt Sitkei Színkört, illetve a Soltis Lajos Színházat.
2004-ben a társulat megkapta a várostól a volt mozi épületét, amely 2014-re felújítva a belváros valódi ékessége lett. Mint a mesében, nem? A celldömölki önkormányzat – az épületen túl is – rendszeresen támogatja a színházat, amely tényleg messzire viszi a város jó hírét.
A celldömölki Soltis Lajos Színház neve nemcsak Erdély kisebb-nagyobb településein cseng jól, hanem mondjuk a legvonzóbb budapesti játszóhelyeken is. Nagy Péter István rendező, a Soltis színház neveltje, ma már művészeti vezetője például szintén a hétvégén vette át Budapesten a legígéretesebb pályakezdőnek járó Színikritikusok Díját.
A Soltis Lajos Színház első húsz celldömölki évét ünneplő hétvégi kínálatban vendégelőadásokat láthatott a közönség (a Déryné-program révén ingyenesen), Nagy Gábor igazgató átvette a város elismerő oklevelét; a „kétszer húszas” évfordulóra újabb könyv is megjelent (a tavalyi fotóalbum után). A „…merő álom”
– Történetek a Soltis Lajos Színház 40 évéből című könyv a Savaria University Press gondozásában jelent meg, szerkesztője dr. Sirató Ildikó színháztörténész, az OSZK színháztörténeti tárának vezetője. A szerzők neves színházi szakemberek, egykori és mai társulati tagok, barátok, drukkerek – akiknek történetei mozaikként adják ki azt a nehezen megragadható tüneményt, ami a celldömölki Soltis Lajos Színház.