Közel-keleti konfliktus

2024.10.31. 13:33

Halálos áldozatokat követelő rakétatámadás ért Libanonból egy izraeli települést

Az izraeli–palesztin háború 391. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Gomolygó füst Metula izraeli városában egy libanoni rakétatámadás után

Forrás: AFP

Josep Borrell: az EU elítéli az UNWRA megbízatása ellátásának akadályozását

Az Európai Unió elítél minden arra irányuló kísérletet, amely hatályon kívül helyezné az Izrael és az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNWRA) között 1967-ben létrejött megállapodást, vagy más módon akadályozná az ENSZ-misszió megbízatásának ellátására való képességét – jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő csütörtökön.

Közleményében Josep Borrell arra reagált, hogy az izraeli parlament, a kneszet hétfő este elfogadta az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetének (UNRWA) izraeli működését betiltó törvényt.

A főképviselő közölte: az Európai Unió tudomásul veszi az UNRWA-ról szóló, nemrég elfogadott izraeli jogszabályt.

„Ha végrehajtják ezeket a törvényeket, annak messzemenő következményei lesznek” – fogalmazott Borrell, majd aláhúzta: alapvető fontosságú, hogy az UNRWA az ENSZ Közgyűlése által 1949-ben elfogadott és azóta megújított megbízatásával összhangban folytathassa kulcsfontosságú munkáját.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az ENSZ-misszió emberek millióinak nyújt alapvető szolgáltatásokat, közük humanitárius segítséget, egészségügyi szolgáltatásokat, valamint életmentő támogatást nyújt és oktatást biztosít Gázában, Ciszjordániában, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is, valamint az egész régióban, így Libanonban, Szíriában és Jordániában.

Kiemelte: az EU támogatja az Egyesült Nemzetek Szervezetét, ügynökségei ugyanis döntő szerepet játszanak a globális biztonság fenntartásában. Az EU elkötelezett az UNWRA további támogatása mellett – húzta alá.

Mindaddig, amíg nincs fenntartható megoldás a kiújult konfliktusra, az UNRWA megbízatása létfontosságú marad – tette hozzá az uniós diplomácia

Szaúd-Arábia népirtásnak tekinti Izrael akcióit a Gázai övezetben

Szaúd-Arábia népirtásnak tekinti a Gázai övezet északi részén végrehajtott izraeli támadásokat – jelentette ki Feiszal bin Farhán Ál Szaúd herceg szaúdi külügyminiszter egy rijádi befektetési konferencián.

A külügyminiszter szavai szerint „az izraeli offenzíva a Gázai övezet északi részén csak egyfajta népirtásnak nevezhető, amely az erőszak körforgását táplálja”.

Megismételte a királyság azon álláspontját, miszerint nem ismeri el Izraelt palesztin állam létrehozása nélkül, és hozzátette, hogy Szaúd-Arábia „szívesen megvárja, amíg a helyzet megnyugtatóvá válik”, mielőtt az Izraellel való kapcsolatát normalizálja.

Liszttel teli zsákokat osztanak szét rászorulóknak az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) segélyelosztó központjában a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júniszban 2024. október 31-én
Fotó: Haiszam Imad / Forrás: MTI/EPA

„Ha megnézzük, mi történik most északon (Gázában), ahol a blokád alatt tartják a humanitárius segélyhez való hozzáférést, és a folyamatos katonai támadások lehetetlenné teszik a civilek számára a menedéket nyújtó zónák elérését biztonságos útvonalakon, azt csak a népirtás egy formájának lehet nevezni” – mondta.

„Ez minden bizonnyal ellentétes a humanitárius joggal, a nemzetközi humanitárius joggal, és az erőszak folyamatos körforgását táplálja” – tette hozzá.

Izraeli légitámadás érte a közép-szíriai Homsz tartományban lévő al-Kuszair várost, többen meghaltak

Izraeli légitámadás érte a közép-szíriai Homsz tartományban lévő al-Kuszair ipari területét és több lakónegyedet - jelentette csütörtökön a helyi állami média.

Az izraeli hadsereg közlése szerint a Hezbollah elitegységének, a Radván Erőknek a fegyverraktárai és egyik üzemanyagraktára ellen indítottak támadást.

A légicsapásokban három ember meghalt – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szíriai emigráns aktivista szervezet. Az áldozatok állampolgárságát nem lehetett megállapítani. Az OSDH szerint a támadásban öt szíriai civil is megsebesült.

A SANA hivatalos hírügynökség azt írta, hogy az első jelentések szerint a légicsapásban civilek sebesültek meg, illetve anyagi károk keletkeztek. Ez utóbbiak mértékét a beszámolóban nem részletezték.

Az izraeli hadsereg fokozta támadásait Szíriában, célba véve az olyan helyszíneket, amelyeket feltehetőleg az országban tevékenykedő iráni és a Hezbollah libanoni síita milíciák használnak. Szíria többször is elítélte ezeket a támadásokat, szuverenitása megsértésének nevezve azokat.

Az izraeli hadsereg közlése szerint azért hajtott végre az elmúlt hónapokban légicsapásokat, hogy megakadályozza iráni fegyverek szállítását Szírián át Libanonba a Hezbollahnak.

Izrael fokozta a légicsapásokat azok ellen a határtérségek ellen, amelyekben Libanon és Szíria közötti határátkelők találhatók, a két legfontosabbat működésképtelenné is tette.

A szíriai polgárháború kezdete – 2012 – óta Izrael több száz légicsapást hajtott végre az arab ország ellen, amelyek célpontja a szíriai hadsereg és a Teherán által támogatott csoportok voltak, így a damaszkuszi kormányerők támogatására felvonultatott libanoni Hezbollah is.

Németország bezáratja saját területén az iráni főkonzulátusokat az iráni-német kettős állampolgár kivégzése miatt

Németország bezáratja saját területén mind a három iráni főkonzulátust (Frankfurt, Hamburg, München) Jamshid Sharmahd iráni-német kettős állampolgár kivégzése miatt – közölte csütörtökön a berlini külügyminisztérium.

A német diplomáciai tárca „nagyon drasztikus lépésről” beszélt. A tájékoztatás szerint az intézkedés 32 iráni konzulátusi dolgozót érint, akinek megvonták a felhatalmazását a konzulátusi funkciók végrehajtására.

Mindezzel az érintettek elveszítik tartózkodási engedélyüket is, amennyiben nem rendelkeznek német állampolgársággal is.

Németország – a külügyminisztérium közlése szerint – további szankciókért fog szót emelni uniós szinten az Iszlám Köztársasággal szemben.

Iránban a nemzetközi bírálatok ellenére végezték ki október 28-án a terrorizmussal vádolt Sharmahdot. Nyugati megfigyelők kirakatperről beszéltek. A történtek diplomáciai csörtét váltottak ki Irán és Németország között. A Teheránban akkreditált német nagykövet tiltakozó jegyzéket nyújtott át az iráni vezetésnek és szerdán konzultációra hazautazott.

Annalena Baerbock német külügyminiszter New York-i látogatásán arról beszélt, hogy a kapcsolatok „több mint mélypontra süllyedtek”. Hangsúlyozta, hogy az iráni nagykövetséget Berlinben nem zárják be, mert szerinte ez lenne a legnagyobb szívesség, amit az iráni vezetésnek tehetnének, amely mindenekelőtt „a zsarolás, fenyegetés és erőszak nyelvén ért”.

A miniszter egyben felszólította az Európai Uniót, hogy az iráni Forradalmi Gárdát nyilvánítsa terrorszervezetté.

ENSZ: sürgős humanitárius intézkedések szükségesek a kialakult élelmiszerválság felszámolásához

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) csütörtökön közzétett jelentésében figyelmeztetett, hogy több százezer ember élelmiszerellátása került veszélybe a palesztin területeken, Szudánban, Dél-Szudánban, Haitin és Maliban, ahol éhínség fenyeget.

A jelentés szerint a konfliktusok, a gazdasági instabilitás és az éghajlati szélsőségek miatt az akut élelmiszerbizonytalanság riasztó szintet ért el.

A FAO és az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) előrejelzése szerint a következő hat hónapban 16 élelmezési válság sújtotta területen súlyosbodik a helyzet, érintve 14 országot és két régiót. Szudán, Dél-Szudán, Haiti, Mali és a palesztin területek a legmagasabb kockázatú régiók közé tartoznak. Csád, Libanon, Mianmar, Mozambik, Nigéria, Szíria és Jemen pedig nagyon magas kockázatú élelmezési válság sújtotta terület a jelentés szerint.

A konfliktusok és a fegyveres erőszak továbbra is a legfőbb okai az éhezésnek, ami súlyosan befolyásolja az élelmiszerellátást és a humanitárius segítségnyújtást. A szudáni konfliktus várható terjedése tömeges elvándorlást és tartós éhínséget eredményezhet, így a katasztrofális körülmények között élők száma is nő.

Az ENSZ ügynökségei figyelmeztettek, hogy a palesztin területeken folyó konfliktus példátlan humanitárius szükségleteket teremtett. Libanonban a konfliktus eszkalálódása jelentősen megnöveli a humanitárius segítségre szorulók számát, míg Kenya, Lesotho, Namíbia és Niger is felkerült az élelmezési válság sújtotta területek listájára.

Az ENSZ ügynökségei hangsúlyozták, hogy „sürgős humanitárius intézkedések és összehangolt nemzetközi akciók szükségesek” a helyzet súlyosbodásának megakadályozásához.

Az élelmezési válság kezeléséhez és megelőzéséhez nagyobb beruházásokra van szükség olyan integrált megoldásokra, amelyek célzottan a élelmiszerbizonytalanság gyökereit célozzák meg és csökkentik a sürgősségi segélyektől való függést.

Halálos áldozatokat követelő rakétatámadás ért Libanonból egy észak-izraeli települést

Rakétatámadás érte csütörtökön Libanonból Metulla észak-izraeli települést és környékét, öt ember életét vesztette, egy pedig életveszélyesen megsebesült – közölte az izraeli mentőszolgálat.

Egy rakéta egy zárt katonai területen csapódott be, egy másik pedig egy ültetvényen. A katonai rádió jelentése szerint a halálos áldozatok közül négyen thaiföldi vendégmunkások voltak, az ötödik pedig egy izraeli földműves.

Noha a civileknek már régen el kellett költözniük a határ menti térségből, a gazdálkodók nappal mindig visszatérhetnek földjükre dolgozni.

Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy ezt követően rakétatámadás érte Libanonból a Galilea középső részén fekvő Karmiel várost és vidékét is. A támadást mintegy harminc rakétával hajtotta végre a Hezbollah libanoni síita milícia, de ezeket elfogta az izraeli légvédelem.

A háború tavaly október 7-i kezdete óta az Irán támogatta Hezbollah rendszeresen támadja rakétákkal és tüzérségi lövedékekkel Izrael északi részét. Ezekre az IDF rendre légitámadásokkal válaszol.

A szerdai eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában