2024.06.05. 14:30
Másfél trillió dollárt loptak eddig az online csalók - Hogyan védhetjük meg magunkat?
Erre a kérdésre kaphattunk választ a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság tegnapi Kiberestjén, melyet a szervezet Bűnmegelőzési Alosztálya bonyolított le. A Szombathelyi Rendőrkapitányság épületében tartott esemény az online tér veszélyeire, különösen az internetes csalások megelőzésére fókuszált.
Sokan voltak kíváncsiak, hogyan védekezhetnek az online csalók ellen
Forrás: Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság
A rendezvény keretében több előadás hangzott el, melyek témái között szerepelt az online csalások, a mesterséges intelligencia és az internetes zaklatás, más néven cyberbullying. Az érdeklődőket standokkal várták olyan szervezetek, mint a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, az ELTE Informatikai Kara, a Magyar Honvédség, a Logiscool Szombathely, az az.home - advanced treatment, valamint a Szombathelyi Áldozatsegítő Központ és a szervező Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya. A cél: az online csalók felismerése és áldozattá válás elkerülése.
Online csalók és mesterséges intelligencia
A rendezvényt Némethné dr. Zsigó Zita r. alezredes, a Bűnmegelőzési Alosztály vezetője nyitotta meg, hangsúlyozva az online térben elkövetett bűncselekmények számának növekedését. Az előadások sorát Horváth Julianna, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet munkatársa kezdte, aki az internetes zaklatásról tartott részletes beszámolót. Marschall György Olivér, szintén a Nemzeti Kibervédelmi Intézet képviseletében, a mesterséges intelligencia témáját járta körül. Előadásában rámutatott, hogy az MI már régóta jelen van mindennapjainkban, és gyakran használjuk anélkül, hogy tudatában lennénk. Az MI irányítja például a közösségi média platformokat, összeállítja a hírfolyamokat, ajánl zenéket, és célozza be a releváns hirdetéseket számunkra.
Aradi Zoltán, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet másik szakértője, az online csalások világába nyújtott betekintést. Előadásában történeti áttekintést adott, kiderült, ez a jellegű bűnözés már akkor megjelent, amikor még internet sem létezett - az 1800-as években tőzsdei híreket loptak telegráf üzenetekből.
Aradi kiemelte, hogy az online csalások egy 1,5 trillió dolláros iparággá nőttek, és számos formában jelentkeznek, például adathalászat, romantikus csalások, kecsegtető befektetések, és a klasszikus nigériai csalások formájában. Emellett beszélt az időkorlátos online vásárlásokról, kártevő programokról, valamint az ügyintézős csalásokról, ahol a bűnözők hivatalos személyeknek adják ki magukat, hogy hozzáférjenek áldozataik adataihoz és pénzéhez.
A védekezés egyik legfontosabb eszköze a józan paraszti ész – húzta alá. Mielőtt bármit tennénk, mindig gondoljuk át, hogy mennyire valószerű az adott ajánlat vagy kérés. Ha a bankunktól telefonálnak, inkább tegyük le a telefont, majd saját magunk hívjuk vissza a bank hivatalos ügyfélszolgálatát.
Érdemes böngészni a Kiberpajzs oldalán is, ahol a rendőrség munkatársai rendszeres tájékoztatást nyújtanak az éppen aktuális csalási formákról és a védekezési lehetőségekről.