Zene

2024.06.16. 09:00

Harmincöt éve angyalszárnyakon – Világhírű énekkart vezet Gráf Zsuzsanna zeneművész

„Ötven éve kerültem el Kőszegről, és azóta „megállás nélkül kőszegi maradtam.” – így vall magáról Gráf Zsuzsanna karnagy, Kőszeg díszpolgára, akivel Kondor Katalin újságíró beszélgetett az Árpád-házi Szent Margit Iskola dísztermében.

Tóth Katalin

Básthy Béla, Gráf Zsuzsanna és Kirner Antal Zoltán

Forrás: VN/Nemes Piroska

Köszöntőjében Básthy Béla polgármester Gráf Zsuzsát úgy méltatta: közös örökségünket, a mindannyiunk számára fontos zenei anyanyelvet ápolja. Majd az ünnepelt – Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjének oktatója, a Városmajori Gimnázium zenei tagozata és az Angelica Leánykar alapítója, Magyarország Kiváló Művésze – beszélt kőszegi gyökereiről, a városhoz való erős kötődéséről. 

Gráf Zsuzsanna
Kondor Katalin és Gráf Zsuzsanna
Fotó: Fotó: VN/ Nemes Piroska

Tehetségét a zenei élet több síkján meg tudta mutatni 

Szóba kerültek az általános iskolai évek, a zenéhez kapcsolódó emlékek. A művészt 15 évesen vették fel a Zeneakadémiára a Rendkívüli Tehetségek Tagozatára, zongora szakra. Később a Zeneakadémián két önálló tanszakot végzett és két kitűnő diplomát szerzett ének-zene szakos tanár–karvezető és zongora tanszakon. Kondor Katalin úgy fogalmazott: mai betegítő korunkban feloldó hatású a művészet, ez és a hit segíthet egészségünket megőrizni. Nagy szerepük van azoknak, akik, mint Zsuzsa harmóniát tudnak teremteni. – Amikor először hallottam az Angelica Leánykart énekelni, lenyűgözőnek találtam a produkciójukat. Gráf Zsuzsa pedig ajándék az országnak. Tehetségét a zenei élet több síkján meg tudta mutatni – mondta. 

Világhírű, alakulása óta a fél világot bejárt, több nyelven éneklő énekkart vezet Zsuzsa. Milyen plusz kellett ahhoz, hogy a „nyájat” egyben tartsa? Vajon a tanári hajlamot az első perctől érezte magában? S hogyan lehet egy csak nőkből álló kórust egyben tartani? – merültek fel kérdésként. A karnagy elmondta: szülei is pedagógusok voltak, a vénájában hordozta a tanítást. Legidősebb kórustagjuk 32 éves, a legtöbben pedig középiskolások. Délelőttönként szolfézsra, zeneelméletre stb tanítja őket a gimnáziumban. A Kodály-módszer szerint azt is élvezetesen. A zenei nyelvezetet tanulják meg, értik, mi van a hangok mögött. Az elmúlt több mint három évtizedben sok száz tagja volt a kórusnak. Zsuzsa profi művészi színvonalat tud velük elérni: „a zene és az éneklés megszépíti a lányokat, tartásukat, viselkedésüket is alakítja, fantasztikus munkamorállal dolgoznak, Zsuzsa pedig jó példával jár előttük, hallottuk. Több mint hatszáz mű van a repertoárjukon – mindig a legautentikusabb, legszebb zenéket választja karnagyuk. Fantasztikus meghívásoknak tesznek eleget a világ koncerttermeiben. Nagy nevű kortárs zeneszerzők komponálnak a kórusnak. Nem könnyű a szintet tartani, sőt, túlszárnyalni. Kitartás, istenhit is kell hozzá, tette hozzá Gráf Zsuzsa. 

Hogyan került a Kodály-módszer közelébe? – ez is témát adott. Kodály Zoltán felesége, Péczely Sarolta (Sárika) a férje halála óta figyelemmel kíséri a magyar zenei életet – az Angelica kórustól ő is el volt ragadtatva. Gráf Zsuzsával jó emberi kapcsolatba kerültek – a karnagy Kodály-hívő lett, a fantasztikus zenei nevelési rendszernek külföldön is hírét viszi. 

Kondor Katalin kíváncsi volt beszélgetőtársa véleményére az iskolai énektanításról és a pedagógusképzésről is. Megkérdezte, hogyan telik be az éves naptárjuk; hogyan választ embert a kórusba és hogyan műveket. Lehet-e a szakmájában utódot nevelni? – ez is témát adott, és érintették díjait is, amelyeket fiatal kora óta odaítéltek neki. Ezekről úgy vallott: mindegyik fantasztikus megtiszteltetés volt számára, és mindegyik újabb erőt adott a munkájához – legnagyobb öröme, hogy az átvételükkor kivétel nélkül ott tudott lenni az édesanyja is. 

„Visszanézni megtett útra, akár hegyek közt, akár az életben, nem szerettem soha. Mindig csak arra néztem, ami előttem volt” – Kodályt idézte Gráf Zsuzsáról beszélve Kondor Katalin. 

„Örök erő van bennem, és mindig vannak távlatok. A zene szeretete és alázat a zene iránt – ezzel tudok adni a magyarságnak” – fogalmazott a kórusvezető. 

Kirner Antal Zoltán plébános jóvoltából áldással távozhattak a jelenlévők. 

Básthy Béla, Gráf Zsuzsanna és Kirner Antal Zoltán
Forrás: VN/Nemes Piroska



 

Képaláírás: A Kodály-módszer nagykövete lett, fáradhatatlan 

Fotó: VN/ Nemes Piroska

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában