Felfedezés

4 órája

Igazi szenzáció Vasban: ismeretlen vulkán nyomaira bukkantak

Igazi szenzáció: egy eddig ismeretlen vulkánra bukkantak Vas megyében nemrég. Az ELTE Savaria Egyetemi Központ oktatói, Zentai Zoltán mestertanár és Kovács Gábor adjunktus egy geomorfológiai és geofizikai vizsgálatsorozatnak köszönhetően fedezték fel a vasszentihályi vulkánt, amelyről korábban senki sem tudott.

Csabai Bernadett

Eddig ismeretlen magyarországi vulkánt fedezett fel Vasszentmihályon az ELTE szombathelyi oktatója, Zentai Zoltán mestertanár - tudtuk meg az ELTE Savaria Egyetemi Központ közösségi oldaláról. Mint írják, a vizsgálatokban részt vett Kovács Gábor adjunktus is, ők videóban meséltek a felfedezésről és az első eredményekről.

vulkán
A szentmihályi templomnál látta meg a tufát Benczik Gyula, ez alapján derült ki: egykor itt vulkán "működött"
Fotó: VN-archív

Hogyan fedeznek fel egy vulkánt?

A felfedezéshez vezető útról Kovács Gábor adjunktus úgy fogalmazott: „Egy kicsi, pár száz méter átmérőjű vulkánról van szó, amely valamikor évmilliókkal ezelőtt működött, pár kisebb kitörést produkált, majd ki is aludt. Az idő és a természet erői teljesen elfedték, a Rába őse pedig rárakta a hordalékát, így csak most, speciális vizsgálatokkal sikerült azonosítani.”

A kutatás során geomorfológiai, kőzettani és geofizikai elemzéseket végeztek, amelyek felfedték a vulkán formáját és pontos helyzetét. Az is kiderült, hogy a vulkán az évmilliók során enyhén kibillent a függőleges helyzetéből, és dél felé „dőlt el.”

Miért nem vettük észre korábban?

Zentai Zoltán szerint a vulkán maradványait teljesen elfedte a környező táj. A kavicsos réteg, amely az egykori Rába folyó hordaléka, gyakorlatilag „láthatatlanná” tette a vulkánt. Csak a modern geofizikai eszközöknek és a földtani tudományok fejlődésének köszönhető, hogy most benézhetünk a felszín alá, és felfedezhetjük a föld mélyének titkait.

"Ez a vulkán nem a tipikus, tévében látott tűzhányó, amely folyamatosan bugyog, vagy hatalmas robbanásokkal tör ki. Ez inkább egy kicsi, nyugodt vulkán volt, amely néhány kisebb kitöréssel emelte a felszínre a kürtő környéki kavicsot és homokot.”

A geográfust is meglepte: Vasszentmihálynál vulkanikus eredetű kőzet?! 

„1,5 évvel ezelőtt egy középkori megyetörténtettel foglalkozó történész azzal állított be hozzám, hogy itt van egy kőzet, mi ez”- mondja a lenti videóban Zentai Zoltán. Mint akkor megírtuk, Zágorhidi Czigány Balázs volt az, aki megkereste a szakembert. 

Hogy a vasszentmihályi templom alól kilógó kövek vulkanikus eredetűek, azt Benczik Gyula levéltáros vetette fel, és utánajárt, mert a kutatásaihoz fontos volt: Honnan származnak? Ahogy sétált a Báj-dombi erdőben, meglátta a vulkanikus kőzetrétegeket. Zágorhidi Czigány Balázs történész segített ellenőrizni a feltételezés helyességét, és bekapcsolta a kutatásba Zentai Zoltán geográfust: vitt neki kőzetdarabot vizsgálatra. 

Itt megnézheti az ELTE videóját is. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában