2024.06.11. 07:00
Világhírű produkciók része volt – Bánhegyi Kata kötélugró klasszis, artista és személyi edző
Többszörös világ- és Európa-bajnok kötélugró, aki később a világhírű Cirque du Soleil artistájaként vált ismertté. Néhány éve kipróbálta magát a fitneszsportban, egy ideje személyi edzőként, pilates oktatóként dolgozik, kötélugróként pedig továbbra is vállal fellépéseket Bánhegyi Kata. Gáspár Eszter beszélgetett vele.
Forrás: VN/Bánhegyi Kata
„Egy montréali székhelyű szórakoztatóipari vállalat és a világ legnagyobb kortárs cirkusza, melyet az tesz egyedülállóvá, hogy nem folyamodik állatszámokhoz, viszont nagyban támaszkodik mozgásművészek, akrobaták, zsonglőrök, légtornászok és komikusok munkájára – ez a Cirque du Soleil, amelynek társulatával Kata 11 évig járta a világot. Hatéves kora óta ugrókötelezik, versenyzéssel kezdett, szép sikerekkel, utána lett a cirkusz része az életének. A mai napig az ugrókötelezés körül forog az élete, és folyamatosan keresi a kihívásokat – ez is kiderült az interjúból, amelyben a cirkuszi életről, szeretett sportjáról, a személyi edzésről és a pilates-ről is kérdeztük.
– Tizennyolc éves voltam, amikor kör-e-mailt küldött a cirkusz a kötélugró-szövetségeknek. A testvéremmel, Adrienn-nel közösen készítettünk videós anyagot, amit postán küldtünk el Montrealba, a cirkusz központjába. Az alapján hívtak be minket meghallgatásra a franciaországi Orleans-ba, ahol egynapos állapotfelmérő tréningen vettünk részt. Arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire vagyunk fizikailag felkészültek, bemutattuk az ugróköteles tudásunkat és a színészi képességeinket. Van, aki éveket vár, hogy leszerződjenek vele, nekem sokkal hamarabb sikerült. A felvételi után két hónappal telefonon hívtak: szeretnék, hogy az egyik műsorukhoz csatlakozzak ugróköteles artistaként.
A Cirque de Soleil ma világszerte közel húszféle műsorral rendelkezik, közülük tíz az utazó show (touring show) kategóriába tartozik – magyarázza Kata, aki az egyik utazó produkció résztvevője lett.
– A szombathelyi főiskolán tanultam akkoriban, nemzetközi kommunikáció képzésre jártam. Pontosan tudtam, hogy olyan döntést hozok, ami az egész életemet befolyásolja. Elfogadtam az ajánlatot: a hívás után egy hónappal már utaztam. Montrealban három-négy hetes felkészülésen vettem részt. Meg kellett tanulnom a színpadi viselkedést, az előadásmódot, a kiállást, a megfelelő sminkelést – az utóbbiak nagy kihívást jelentettek az első időkben, de sokat fejlődtem az évek alatt. Egy már meglévő produkcióhoz csatlakoztam. A kétórás műsorban sok feladat volt: nemcsak ugróköteles, hanem más számokban is színpadon voltam. Tánckoreográfiákat, akrobatikus elemeket kellett megtanulnom. Fokozatosan vontak be a show-ba, nem dobtak azonnal a mély vízbe. Emlékszem, Hongkongban léptem fel először a többiekkel, és egy hónap után épültem be teljesen. Ázsiában kezdtem, a következő évben az USA különböző városaiban léptünk fel. Európa, majd Dél-Amerika következtek, utána jött Kanada, Ausztrália és Új-Zéland. Öt évet húztam le a cirkusz „sátras” verziójában. Ennek az a lényege, hogy másfél-két hónapot töltünk egy-egy városban, onnan utazunk tovább. A városok között pedig mindig van egy hét szünet az artistáknak. A cirkusz később arénákba tette át a műsort. Onnantól hetente utaztunk a következő városba, és jellemzően a 12 hetes periódusok után kaptunk két hét szünetet.
Kata azt mondja, számára nem okozott lelki nehézséget a rengeteg távollét. Mindig vonzotta az utazás, ez is ott tartotta a turnén. A műsor összesen húsz évig volt porondon. Miután véget ért, hazajött. A testvérével anno együtt kezdték az ugrókötelezést Szombathelyen. Régi tervük volt, hogy együtt dolgozzanak. Itthon közös munkába fogtak: sokszor szerepeltek és a mai napig szerepelnek együtt, jellemzően rövidebb szerződésekkel, vállalati rendezvényeken. Kata manapság már jól meggondolja, milyen szerződést vállal, de akár hosszabb időre is elutazik: áprilisban például három hónap után jött haza Kanadából, ahol egy kisebb produkcióban dolgozott.
– 2020-ban éppen egy hat hónapos hajós szerződésről tértem haza, amikor a Covid berobbant. A szórakoztatóipar leállt. Mentálisan sokat segített, hogy a járványidőszakban az otthon kialakított stúdiómban folyamatosan edzettem. 2021-ben kipróbáltam magamat a fitneszsportban. Artistic fitnesz kategóriában indultam az IFBB Testépítő és Fitness Magyar Kupa versenyen, ahol ugrókötéllel mutattam be másfél perces fitness mix gyakorlatot, a verseny másik részében bikiniben kellett pózolni.
Kata Magyar Kupa győztes lett, ezzel kvalifikálta magát a spanyolországi kontinensviadalra, ahol ötödik lett a 163 centiméter testmagasság alatti artistic fitness kategóriában. A versenyzéssel – azt mondja – nincs további terve. Az edzést viszont azóta is folytatja. Az ugrókötelezéstől és a cirkuszi világtól sem szakadt el, habár most éppen gerincsérv-problémával küzd – egy ideig mellőznie kell az ugrálást.
– Három éve személyi edzőként, pilates oktatóként is dolgozom. Az emberek más és más motivációval jönnek az edzőterembe. Van, aki formásabb alakot szeretne, van, aki sérülésből érkezik. A cél mindig az egészségesebb életmód és hogy részévé váljon a napjaiknak a mozgás. Ebben van sikerélményem. Szeretnék egyszer saját stúdiót nyitni. A pilates edzésformát nagyra értékelem, vissza-visszatérek ehhez. Személyi edzősködés, pilates órák egy tengerparti kisvárosban – nem is hangzik rosszul. A távolabbi jövőt így képzelem.