Árhullám

2 órája

Újabb részletek derültek ki a termetes hüllőről, ami az árvíznél napozott

Hazánkban nem ritka, de védett állat.

Forrás: Mandiner

„Nagymaroson egy méretes kockás sikló is benézett, hogy áll az árvízi védekezés” – osztotta meg közösségi oldalán Vitályos Eszter kormányszóvivő vasárnap. A bejegyzés közzététele óta óriási érdeklődés övezi az állatot, amelyről kedden újabb információk is kiderültek.

Habár a termetes kígyó első pillantásra ijesztő lehet, valójában teljesen ártalmatlan. Felbukkanása pedig nem is annyira meglepő”

– tájékoztat keddi, kapcsolódó cikkében a Magyar Nemzet alapján a Mandiner.

„Magyar kutatók éppen nemrégiben mutatták ki, hogy a városias tóparti területeken megnőtt a kockás siklók egyedszáma. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet korábbi vizsgálata szerint ennek az lehet az oka, hogy az ember által létrehozott mesterséges felületek – például a part menti bazalttömbök – között nagyobb biztonságban vannak a siklók a rájuk vadászó ragadozóktól. Eközben több és jobb táplálékforrás várja őket, ami pedig pozitívan hat a kockás siklók túlélésére és szaporodására” – teszi hozzá a portál.

Akár 100 centiméteresre is megnőhet

„A kockás sikló (Natrix tessellata) általában vízben vagy víz közelében tartózkodik, ellentétben közeli rokonával, a vízisiklóval (Natrix natrix), amely víztől messze is megtalálható. Magyarországon főleg nagyobb tavaink (Balaton, Velencei-, Tisza-, Fertő-tó) partján, illetve kisebb-nagyobb vízfolyások mentén találkozhatunk vele” – olvasható a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kígyóról szóló ismertetőjében.

A szakértők szerint ugyanis „a kockás sikló egy hetven–száz centiméterre megnövő, karcsú testalkatú kígyó. A nőstények a hímekhez képest nagyobbak, robusztusabbak.” Mint írják: az állat „fő táplálékát halak alkotják, de néha kétéltűeket is elfogyaszt. Áldozatát a víz alatt ejti el, majd a partra kivonszolva, élve és egészben nyeli le. Ragadozói között emlősök, madarak és halak is megtalálhatók, melyeket a kloákájából kieresztett bűzös mirigyváladékkal és sziszegéssel próbál elriasztani.”

Az állatok ráádásul az álcázás mesterei. Ha veszélyt éreznek, „a szájukat kinyitják, és vért pumpálnak bele, a kloákájukból magukat összeszennyezik kellemetlen szagú mirigyváladékkal és ürülékkel, majd mozdulatlanná dermednek” – tájékoztat a lap.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában