Állatkínzás

1 órája

Az állatvédők bűnszövetkezetet sejtenek - Kőszegpatyon mentették a kutyákat - videó, sok fotó

Hétfőn korán reggel Kőszegpatyon egy Kossuth utcai – időközben bűnügyi helyszínné nyilvánított – ingatlan előtt gyülekeztek állatvédő szervezetek, a kormányhivatal és a rendőrség munkatársai. Az udvarról, a ház emeleti és hátsó részből is kutyákat hoztak ki hatósági segédlettel az állatvédők.

Tóth Katalin

Amint arról beszámoltunk, Vas vármegye eddigi legnagyobb összevont állatvédelmi akciójára került sor múlt szerdán Csöngén és Kőszegpatyon. A rajtaütés során összesen száz felnőtt és 11 kölyökkutyát, 51 juhot és kecskét, harminc baromfit és négy lovat emeltek ki a Kormányhivatal munkatársai az állatvédőkkel közösen méltatlan körülmények közül. Szombaton a Győr-Moson-Sopron megyei Csapodon folytatódott az akció, ahol a csöngei szaporítótelephez hasonlóan az állatvédők több tucat állatot, elsősorban kutyát találtak, közülük sokan nagyon rossz egészségi állapotban, alultápláltan vagy betegségekkel küzdve várták a segítséget. A három településen talált szaporító telepek ugyanazon személyhez köthetők, az osztrák állattartóval szemben jelenleg nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. 

Állatvédők munkában
Állatvédők, hatóságok munkában Kőszegpatyon
Fotó: Unger Tamás

Csütörtök óta etették az ingatlanon talált 45 kutyát, mindennap rendőri kísérettel jutottak be a házba, ami annyiban különbözik a csöngei és a csapodi teleptől, hogy kívülről rendezettnek tűnik, bent azonban áldatlan állapotok uralkodnak. A lépcsőkön, az emeleti részen vastagon áll az ürülék. Évek óta élhettek ott bezárva a kutyák – mesélte a helyszínen hétfői reggeli akció előtt Vértesi Andrea, az Állatvédők Vasi Egyesületének elnöke. 

Zömében közepes testméretű ausztrál juhászkutyákat mentettek önkéntesek hatósági állatorvos jelenlétében, először az udvaron élő öt állatot, utána a házban élőket – amelyikben nem volt, abba chip került, rögzítették a chip számát és mindegyik ebről fotó készült. Miután nyilvántartásba vették őket, a kutyákat különböző állatvédő szervezetekhez szállították. 

A vasi állatvédők bűnszövetkezetet sejtenek az osztrák nő, Brigitta Müllner tevékenysége mögött. 

Azt mondják, egy további, ostffyasszonyfai ingatlanról szó szerint kilopták a kutyákat, mielőtt odaért a rendőrség. 

Az ország különböző pontjairól – Üröm, Budapest, Komárom stb – hajnalban útnak indult önkéntesekkel együtt Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány képviselője is Kőszegpatyon kezdte a hetet. – Mondhatni, hogy már összeszokott csapat a miénk. Tény, hogy múlt héten nem voltunk felkészülve arra, hogy ennyi kutyát kell mentenünk ilyen körülmények közül. Információk alapján további 300 állatot keresünk  – mondta.

Ő is megerősítette: az említett ostffyasszonyfai házat „kipakolták” és kifestették, dübörög benne a fűtés, hogy száradjanak a falak és eltüntessék a nyomokat. 

Kőszegpatyra érkezett hétfőn reggel Vámos Zoltán főispán is. A mentés előtt kérdeztük. 

– Nehéz elvonatkoztatni az érzelmektől. Megrázó volt az első napon a csöngei ingatlanok feltárása és felkavaró most látni a kőszegpatyi helyszínt is. Nagy eredményt sikerült elérni a Szurkolók az Állatokért Alapítvány jelzése alapján, az állatvédő szervezetekkel, a rendőrséggel, egyéb társszervekkel együttműködve. Minden erőnkkel arra törekszünk, hogy a hálózatot felszámoljuk. Egyúttal egyértelmű jelzést fogalmazunk meg mindenki számára, aki illegális szaporítással foglalkozik Vas vármegyében: oda fogunk érni minden telepre, az állatkínzást megakadályozzuk és felszámoljuk a telepeket.

A kérdésre, hogy lehetett volna-e korábban cselekedni, úgy felelt: voltak korábbi jelzések, de a helyzeteket az ingatlanokba való bejutás nehezíti. Amikor konkrét bejelentésre érkezett a jegyző, eltüntették a bűncselekményre utaló nyomokat és/vagy nem volt otthon a tulajdonos, aki be tudta volna engedni a hatóság emberét. 

– Az ingatlanokra minimálisan lehet belátni. Ha kívülről nem látszanak bűncselekményre utaló jelek, akkor nehéz jogszerűen bejutni a hatóságoknak. Csöngén és most Kőszegpatyon is a hatósági állatorvosok elsőként bizonyítékot kerestek kívülről, közterületről – magyarázta Vámos Zoltán.

Mint mondta, körülbelül kéthetes előkészítő munka előzte meg az akciókat – egyeztetniük kellett, hogy milyen forgatókönyv szerint nyitják meg a helyszíneket és szállítják az állatokat biztonságos helyre, amíg a büntetőeljárás folyik. Ennek nyomán jelentős civil összefogás alakult ki.

A főispán nyomatékosította: hatósági oldalról – jogi, állategészségügyi, népegészségügyi szempontból is – az ügyek minél teljesebb feltárására törekednek. A múlt héten dr. Orbán István főigazgató vezetésével 25 kollégájuk dolgozott az ügyön, a kőszegpatyi helyszínre hétfőn mintegy húszan érkeztek.

Hétfőn délután Csapodra vonultak az állatvédők, ott folytatták a munkát. 

Helyszíni videó Kőszegpatyról:


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában