Kertészkedés otthon

2 órája

Gyümölcsfa ültetése ősszel: így lesz gyors és szakszerű

Reneszánszát éli az otthoni - vegyszermentes - kertészkedés. Egyre többen vágynak arra, hogy saját zöldséget, gyümölcsöt fogyasszanak. Ha valaki gyümölcsfa ültetése mellett dönt, érdemes ősszel belevágnia - mutatjuk, hogy lesz gyors és szakszerű a folyamat.

Cseh-Egyed Bernadett

Cseh Gábor, CSG, Vas Népe

Fotó: © Cseh Gábor

A szabadgyökerű növényeket kifejezetten késő ősszel, kora tavasszal tanácsos földbe rakni, de nyugodtan választhatunk most is konténereseket - a különbség annyi, hogy utóbbitól előbb remélhetünk termést. Addig azonban még jó néhány évnyi gondoskodásra van szüksége a fának. A gyümölcsfa ültetése során érdemes néhány egyszerű szabályt betartani. Marth József, az egyik szombathelyi kertészet szakembere avat be a részletekbe.  

Gyümölcsfa ültetése: nem mindegy, hogyan
Gyümölcsfa ültetése: nem mindegy, hogyan
Fotó: © Cseh Gábor

Gyümölcsfa ültetése: tippek kezdőknek 

Ahhoz, hogy a gyümölcsfa jól érezze magát a helyén, megfelelő méretű gödörre lesz szüksége. Jó, ha a gyökérzet mellett marad még fellazított talaj, így a növény regenerálódhat, mielőtt a mi vidékünkre jellemző kemény, agyagos talajjal találkozik. Ne feledkezzünk meg a tápanyagutánpótlásról sem: a legideálisabb, ha a gödör legaljára, a gyökérzettől földréteggel elválasztva, helyezzük ki. Jó tudni: a nagyobb, vastagabb gyökerek elsősorban támasztékként szolgálnak, a hajszálgyökereken keresztül táplálkozik a növény. Ebben úgy is segíthetjük, ha elültetés előtt néhány órára vízbe állítjuk a fát.  

Rögtön az ültetéskor tanácsos kikarózni - legalább kettő, de inkább három oldalról - a fát. Mart Józseftől megtudjuk: a frissen ültetett gyümölcsfának nagy szüksége van a csapadékutánpótlásra a hideg, téli hónapokban. Ha nem fagyott a talaj, és nem érkezett elég eső, hó, havonta egyszer-kétszer öntözzük meg a fát - mintegy 5-10 liter elegendő alkalmanként. Az első metszéssel ugyanakkor várhatunk az első rügyfakadásig. A gyümölcsfa ültetése után célszerű egy lemosó permetezést alkalmazni, hogy a megtelepedett kártevőket meggyérítsük. Ezt tavasszak ismételni kell. 

Marth József a mi vidékünkre elsősorban az alma, körte, cseresznye, esetleg az őszibarackfát ajánlja. Aki meggy, illetve sárgabarack ültetésében gondolkodik, számoljon a talajjavítással járó munkálatokkal is. A kertészetben úgy tapasztalják: amennyire népszerűek új fajták, annyian keresik a régi, hagyományos gyümölcsfákat is – utóbbiak állítólag jobban alkalmazkodnak a vegyszermentes kertészkedéshez. 

Ha mindent jól csináltunk, és a természet is teszi a dolgát, szabad gyökeresen ültetett gyümölcsfáról legelőbb 2-3 év múlva, konténeres fajtáról 1,5-2 év múlva szüretelhetünk.  

Nem mindegy, hol vásárolunk 

A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. A közleményben kiemelik: az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik.  

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdít minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja. De legyen szó kiskertről, vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához. 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában