Szobrászok és szobrok sorsa

2 órája

Tudta, hogy van olyan szombathelyi szobor, amely Taorminában készült?

Taormináról a művészet kedvelőinek valószínűleg Csontváry Kosztka Tivadar festménye, A taorminai görög színház romjai jut az eszébe. A szicíliai város valóban a művészetek hazája, s Szombathelyen van egy olyan szobor, amelyik Taorminában készült.

Orbán Róbert

Európa arisztokratái és mágnásai szívesen töltötték a telet ott, ahol januárban is kellemes meleg van, akkor is süt a nap. Közéjük tartozott Mikes János gróf, szombathelyi püspök is. Nem titkos utazások voltak ezek, a sajtóban rendre megjelentek a hírek arról, ha „orvosai tanácsárára Taorminába utazott”. Általában a tél elején kelt útra, s tavaszig maradt. Mikes 1911 és 1935 között volt szombathelyi megyés püspök, akkor meg kellett válnia a püspöki széktől, lakhelye az egyházmegye tulajdonában lévő répceszentgyörgyi kastély lett. 

A Haupt-Buchenrode család síremléke Sorokpolányban. Edmund Klotz alkotása
Fotó: Orbán Róbert

A Mikes Jánost ábrázoló bronzszobor az 1936-os látogatás idején készült. A költséget a szintén Taorminában időző Conrad Ottó, a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank igazgatója viselte. Amikor a püspök hazautazott, a szobor már készen volt, de a bronzba öntésére várni kellett. Végül ez is megoldódott, ebben is Conrad segített, s a mű a szalézi rend közreműködésével 1937-ben jutott el Szombathelyre. (A zsidó Conrad többször közreműködött a püspök anyagi ügyeinek rendezésében, s Székely László apát visszaemlékezése szerint a szalézi templom építésére is adott kisebb összeget.) 

A mű még Olaszországban volt, amikor Conrad tájékoztatta a sajtót, hogy Mikes a szobrot a szalézieknek ajándékozza, azon tény megörökítésére, hogy ő volt az, aki a rendet megtelepítette a városban. A hírekben szerepel az alkotó neve is: „az Amerikából visszatért neves szicíliai szobrászművész, Enrico Licari”. Licari 1894-ben Taorminában született, még fiatalon Amerikába ment, ahol a Colorado állambeli Denverben dolgozott. Szobrászként az volt a legtermékenyebb és legsikeresebb korszaka, ennek ellenére 1929 körül mégis hazatért Szicíliába.

 Emlékműveket s portrészobrokat készített, s nem nagyon válogathatott abban, hogy milyen megbízást fogad el. A második világháború után Rómában élt, de szülőhazájának továbbra is Taorminát tartotta. 1981-ben halt meg. A szobrot nagyon hosszú ideig a szalézi plébánián őrizték. Egy évtizeddel ezelőtt került át a székesegyházba, ahol Mikes János és édesanyja sírjánál helyezték el. Nem tudunk arról, hogy Enrico Licari valaha megfordult volna Szombathelyen vagy Vas megyében. Valószínűleg nem járt itt Edmund Klotz osztrák szobrász sem. 

A Mikes János-szobrot Enrico Licari készítette
Fotó: Orbán Róbert

Az ő alkotásai Bécs, Prága, Innsbruck közterein, temetőiben, templomaiban állnak, mit keresett volna nálunk? 1855-ben Tirolban, Inzingben született. Gyermekként a fafaragás érdekelte, de aztán felfigyeltek tehetségére és a bécsi képzőművészeti akadémiára került. Miután végzett, mecénások támogatásával hosszabb itáliai tanulmányútra ment. Az 1890-es években Bécsben telepedett le, ott nyitott műtermet. Lakóhelye az 1929-ben bekövetkezett haláláig az osztrák főváros maradt, de tiroli szülőfalujában temették el. Sorokpolányban a Haupt-Buchenrode család síremlékén – alkotóként – az ő neve olvasható.

 A sírszobor eredetileg talán nem itt állt, hanem a morvaországi Brünnben. A Haupt-Buchenrode família onnan származott, a sorokpolányi kastélyt 1916-ban vásárolták meg. Bár máshol is voltak birtokaik, onnantól kezdve egészen a második világháború végéig ezt a települést tekinthetjük a család központjának. A síremlék a falu közepén, a mauzóleum parkjában áll. Az épületet általában Szapáry-mauzóleumként emlegetjük, noha nem ők építették, hanem a Mikos család 1878-ban. Terveket hozzá Ludwig Schöne készítette, ez volt a neves építész első jelentősebb alkotása. Néhány évvel később a Mikosoknak el kellett adnia a polányi birtokot, s az a Szapáryaké lett. A Haupt-Buchenrode család a família rangjához illő igényes síremléket szeretett volna, ezért bízták meg a készítéssel Edmund Klotzot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában