Gyógyul a lélek

2 órája

Hogyan élhetünk úgy, ahogy érdemes? Pál Feri atya elárulta szombathelyi előadásán

A római katolikus pap előadására rengetegen voltak kíváncsiak a szombathelyi AGORA MSH-ban. Pál Feri papi hivatása mellett mentálhigiénés szakemberként is tevékenykedik, rengeteg könyvet írt és folyamatosan előadásokat tart arról, hogyan élhetünk teljes életet.

Pál Feri atya Szombathelyen

Fotó: Nyitott Akadémia

Zsúfolásig megtelt az AGORA MSH nagyterme múlt héten: az emberek Pál Feri atya előadására igyekeztek. A népszerű katolikus pap mentálhigiénés szakemberként is dolgozik, szakterülete az ember testi-lelki-kapcsolati egészsége és jólléte. Számtalan könyv fűződik a nevéhez, előadásaiban általában történeteken keresztül szemlélteti az élet nagy tanulságait. 

Teltház előtt lépett színpadra Pál Feri atya
Teltház előtt lépett színpadra Pál Feri atya
Fotó: Nyitott Akadémia

Pál Feri atya előadása

Pár Feri előadása közben  olyan érzésem támadt, mintha egy stand up comedy esten lennék, elképesztő hangulatot hozott Szombathelyre: egy humorista is megirigyelte volna, annyi nevetés özönlött a közönség soraiból. A katolikus pap megnyerő előadói készségével, színpadi jelenlétével, humorával, közvetlenségével kimondottan szórakoztatóan tudott beszélni másfél órán át egy meglehetősen komoly témáról: hogyan élhetünk úgy, ahogy érdemes?

Elsőként Balczó András olimpiai bajnokról mesélt egy történetet. Látott egy vele készült interjút, ahol világbajnoki címe után megkérdezték tőle, mi motiválta sportolói karrierje során. András így válaszolt: Szeretnék boldog lenni! Az volt a gondolataiban, hogy ha ő világbajnok lenne, akkor boldog lenne. Ez nagy motivációt adott neki, folyamatosan edzett, meg sem állt a csúcsig. 

A siker nem egyenlő a boldogsággal

Aztán elnyerte az első világbajnoki címet és láss csodát: nem lett tőle boldog. Megdöbbenve vette tudomásul, hogy annyit dolgozott, küzdött és csak nem jött a boldogság a világbajnoki cím után. Ekkor elgondolkozott, mi lehet a hiba? Hát arra jutott, hogy többször kell világbajnoknak lenni - akkor majd tényleg boldog lesz. És igen, a sportoló tízszeres világbajnok lett, de szerencsére a harmadik címnél rájött valamire: mégpedig arra hogy a kettő között nincs összefüggés, ez egy rossz irány. Pál Feri kiemelte, sokan vagyunk ezzel így. 

- Ennél jobban nem tudom megragadni a mai ember nyomorúságát. Megyünk, csináljunk, ott vagyunk, hajtunk, felérünk a csúcsra, megvan a hőn áhított siker és közben arra eszmélhetünk, hogy mi rossz helyen vagyunk. Az alap élményem és tapasztalatom, amit rengeteg szakirodalom alátámaszt, hogy mi nagyon hasítunk! Megvannak az álmaink, a terveink, a céljaink, az önmagvalósítás, de valahogy rossz irányba vagyunk. Rengeteg dolgot elérünk és akkor jövünk rá, hogy nem is ide akartunk jutni– húzta alá a szakember.

Sokan nem tudjuk életünk célját

Pál Feri az életcél fontosságáról is beszélt, illetve, hogy a mai kor embere felteszi-e egyáltalán magának a kérdéseket: tudom-e hogy az életemnek van értelme? Hogyan élem meg a saját életemet? Értelmes életet élek? Rátaláltam már az életem értelmére? Hangsúlyozta: azok tudják túlélni a nehézségeket, akik tudják, hogy az életüknek feltétel nélkül van értelme – nem csak akkor, ha fiatal vagyok, ha sikeres vagy gazdag. 

Az úgynevezett neurózisoknak – depresszió, szorongás, üresség – a nem jól vagyok belső érzésnek körülbelül a fele visszavezethető oda, hogy valakinek mindene megvan, ami az élethez kell, csak az élete értelmét nem találja meg. Pál Feri szerint úgy találhatjuk ezt meg, ha valamilyen személyes, motiváló, kihívás jellegű dolgot találunk az életünkben, aminek a gondolata is boldoggá tesz minket. 

Sokszor az életünk értelme szembe megy a társadalmi elvárásokkal, azzal, hogy mások szerint hogyan kellene élnünk: ez okozza a nehézségét annak, hogy feltétel nélkül követni tudjuk azt a belső irányt, ami mindannyiunkban megvan - csak a tömeg néha elhalkítja bennünk. És meglehetősen nehéz kiörni a társadalmi elvárások fogságából, mivel az sokszor szociális fájdalommal jár

Az árulás, hűtlenség, kirekesztés, kiközösítés, ha azt éled meg a munkahelyeden, hogy igazságtalanok veled, az is szociális fájdalom, ha a családodban azt éled meg, hogy már felesleges vagy, vagy ha kommentekben szétszednek - ez mind szociális fájdalom, amibe az ember bele tud pusztulni: az agy fájdalomért felelős területe dolgozik ilyenkor - világított rá.

A fájdalom pedig mindig agressziót és egy beszűkült tudatállapotot hoz magával. Ilyenkor Pál Feri szerint "túl kell járnunk a saját agyunk eszén". Tudatosan kezelnünk a dühöt, a rossz érzéseket, az agressziót és nem hagyni, hogy elveszítsük a kontrollt és tombolás legyen a rossz érzéseinkből - úgy fogalmazott: kézi váltóra kell kapcsolnunk. 

Milyen irányban élem az életem?

Az előadáson elhangzott: fontos, hogy megvizsgáljuk időnként azt is, milyen irányban áll az életünk. Az, ami jelenleg történik velünk, merre viszi el a jövőnket.  Példaként egy házaspárt hozott fel, akik sokat veszekedtek, végül a férj azt mondta a feleségének: te most bántottál, ezért visszavághatnék, bosszút állhatnék, fájdalmat okozhatnék, lehet, egy kicsit jól is esne, jobban is lennék tőle, de hosszútávon ártana a kapcsolatunknak. Ezért nem teszem. 

A szakember szerint sokan vannak, akik a már megélt élményeiből is táplálkozhatnának nehéz időszakokban, mégsem teszik. A kutatásokból az derül ki, hogy tízből nyolc ember a legcsodásabb, legigazibb tapasztalatait is elengedi, nem gondol vissza rá. Pedig mindannyiunknak ott vannak azok a tapasztalatok, amikért érdemes visszanyúlni a nehéz időkben, például családi emlékek stb. Érdemes feltennünk a kérdést: a már meglévő élményeimben ott van a boldogság? 

Adni vagy kapni?

Pál Feri arra is rávilágított, hogy néha azzal gyarapszunk a legtöbbet, ha adunk abból, amin van. 

Van akinek az élet megad mindent, de mégsem érzi magát teljesnek. Nem akkor lesz teljes az életünk, ha mindenünk megvan. Van akinek az élet megad mindent, de mégsem érzi magát teljesnek. 

Végül édesanyjáról mesélt, aki mint elmondta, utált korán kelni, mert tolmácsként dolgozott és éjszaka tudott dolgozni hatékonyan, amíg a család aludt. De amikor a kis Feri iskolás lett, minden egyes nap hajnal 5:30-kor felkelt és reggelit csinált neki. Ezzel a történettel akarta átvezetni az előadás utolsó tanulságát: a teljes élethez fontos megtalálnunk azokat is, akikért érdemes élnünk. Akikért megtesszük, amit másokért, vagy akár magunkért soha nem tennénk. A leírtak összessége az atya szerint adhat egy irányt, hogy mi is úgy élhessünk, ahogy érdemes.

Pár Feri atya nemrég Sárváron is járt, arról itt írtunk.

  • Pál Ferenc, közismert nevén: Pálferi, Prima Primissima díjas római katolikus pap
  • papi hivatása mellett mentálhigiénés szakember, motivációs előadó, író
  • kevesen tudják róla, hogy 1986 és 1989 között válogatott atléta volt.
  • szakterülete a testi-lelki-kapcsolati egészség és jóllét 
  • a budapesti Semmelweis Egyetem családtudomány képzésén tanít

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában