1 órája
Tizenhat évesen már sakkmeccset vezetett Nyúli Leila
A Haladás VSE sakkozója, Nyúli Leila már 16 évesen versenybíró volt. A fiatal lány most 18 esztendős, de már több versenyen, csapatbajnokin is bíráskodott.
Vármegyénkben és a Haladás VSE sakkcsapatában is többen sakk versenybírók, a legmagasabb jegyzett Pergel László nemzetközi versenybíró, a sakkolimpián is dolgozó Farkas Boglárka, valamint Nyúli Leila pedig országos versenybíró. Utóbbi tizenhat éves kora óta vezet meccseket, versenyeket.
– Nyolc éves voltam, másodikba jártam az általános iskolában és az osztályomban a társaim gyakran sakkoztak – mondta Nyúli Leila. – Addig nem is ismertem a sakkot, de megtetszett, kedvet kaptam hozzá és elkezdtem játszani. A sakkszeretet otthonra is magammal vittem és addig rúgtam a szüleim fülét, míg elvittek a Szombathelyi Sportiskolába. Nem azért kellett győzködnöm őket, mert nem akarták, hogy sakkozzak, hanem azt gondolták, hogy csak egy fellángolás lesz az egész. De nem az lett, 12 évesen átigazoltam a Haladás VSE-be, ahol az NB II.-ben játszottam.
Nyúli Leila már 16 évesen versenybíró volt
Fotók: Unger TamásTizenhat évesen már sakkmeccset vezetett Nyúli Leila
Leila nem csak sakkozik, hanem fiatal kora ellenére már sakkbíró is.
– Szombathelyen gyakran rendeznek sakkdiákolimpiát és egyik legjobb barátnőmmel, Farkas Boglárkával be szoktunk segíteni a bíráskodásba – mondta Leila. – Ez annyira megtetszett, hogy elvégeztünk egy tanfolyamot, úgyhogy azóta hivatalosan is bíráskodhatunk. Tizenhat éves voltam, amikor először versenybíró lehettem, emlékszem, egy celldömölki versenyen kaptam lehetőséget. Összesen kilenc alkalommal bíráskodhattam. Őszintén szólva nagyon tetszik – azt viszont utólag most már borzasztóan sajnálom, hogy az budapesti sakkolimpiáról lemaradtam. Az utolsó válogató idején ugyanis Lengyelországban voltam osztálykiránduláson és így nem mehettem bíráskodni. A bíráskodás mellett sakkozom is, nincs konkrét célkitűzésem, ameddig élvezem addig csinálom.
Egy laikus számára kicsit homályos, hogy mi a feladata egy sakkversenybírónak.
– A rapid, azaz gyors játszmáknál elsősorban arra kell figyelni, hogy szabályosan játsszanak a versenyzők, főleg fiataloknál fordul elő, hogy rossz helyre tesznek egy-egy bábut. A hosszú játszmáknál főleg adminisztratív feladatok akadnak, a játszmákat fel kell tölteni a netre és persze itt is figyelni kell a szabályokra. Gyakran rámcsodálkoznak, hogy ilyen fiatalon bíráskodok, de szerencsére eddig mindig megkaptam a tiszteletet – elfogadnak a játékosok.