2023.10.01. 14:23
A legidősebb lakos keze a faluközösség legfiatalabb lakójának kezéhez mutat - emlékhelyet avattak Daraboshegyen - fotók
Kik a hazát szolgálták címmel történelmi emlékhelyet avattak Daraboshegyen. Az 1848-as forradalomra emlékeztető alkotást Ledersberger Lehoczky Elisabeth szobrászművész, a település díszpolgára készítette.
Fotó: Unger Tamás
A szoboravató ünnepségen Horváth Zsoltné, Daraboshegy polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta: az emlékhely a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására kiírt pályázatból valósult meg 2,2 millió forint értékben.
- Az 1848-as hősök által kivívott szabadság azt jelenti, hogy ne féljünk szembeszállni az elnyomással, mert ahogy Ady Endre is írta: Csak akkor születtek nagy dolgok, ha bátrak voltak, akik mertek. A forradalmárok bebizonyították, hogy egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen - mondta a polgármester, majd arról beszélt, hogy a település új emlékművén megannyi daraboshegyi lakos kézlenyomata látható, amely jelzi: az itt élők büszkék múltjukra, Magyarország múltjára, az elődökre és az anyanyelvre. Fontosnak tartják a szabadságot, az ország függetlenségét és fontosnak tartják a békét.
Emlékhelyet avattak Daraboshegyen
Fotók: Unger Tamás- Legyen ez a hely egy élő emlékhely, ahol bárki elhelyezhet egy szál virágot, meggyújthat egy gyertyát, miközben emlékezhet és elmélyülhet gondolataiban - tette hozzá, végül megköszönte a segítséget és a támogatást V. Németh Zsolt országgyűlési képviselőnek, Kevy Albert bizottsági elnöknek, Földes Tímeának, az Együtt Nádasdért Egyesület elnökének, Némethné Bokor Renáta aljegyzőnek, Aggné Kovács Ildikó jegyzőnek és mindenkinek, akinek része volt az emlékmű felállításában.
Kevy Albert, a Vas Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke így fogalmazott: a daraboshegyiek szilárdan állnak azon a talajon, amelyet őseik hagytak rájuk, tekintetüket a Jóisten felé emelik. - Nem szégyen kimondani: Istenért, a hazáért és a családért. Sajnos, a világban nagyon sokan hajlamosak erről megfeledkezni. Sokszor nem világosak azok az alapvetések, amelyektől embernek nevezhetjük magunkat. De csakis úgy vállalhatjuk büszkén a kilétünket, hogyha a fókuszt megtartjuk. Ha szilárdan állunk a földön, szemünket az ég felé emeljük és egymás felé kitárt kézzel közeledünk. Daraboshegyen megvan ez a fókusz, nemcsak a falu vezetőségében, hanem a polgárokban is - mondta.
Az emlékmű leleplezése után az alkotó, Ledersberger Lehoczky Elisabeth szólt a jelenlévőkhöz. Mint mondta, az első panelen Petőfi Sándor képe látható a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a második táblán a magyarok 12 pontja olvasható, a harmadik egység pedig napjainkra utal az EU-zászló egy metszetének ábrázolásával.
Hetvennyolc kézlenyomat is látható az emlékművön, ezeket fémből vágta ki az alkotó. Mindegyiken jelölte a vezeték - és keresztnevek kezdőbetűit, majd sűrű szövéssel kapcsolta össze a kezeket. Egy belső törvény szerint a legidősebb lakos keze a faluközösség legfiatalabb lakójának kezéhez mutat. - A kezek kialakítása már-már archaikus, szabálytalan, tökéletlen és hibás, amilyenek mindannyian vagyunk - mondta a szobrászművész, akinek alkotását Takács László plébános áldotta meg.