Beszámoló

2024.09.13. 14:21

Fotós és videós helyzetjelentés: emelkedik a Rába - Alsószölnökön jártunk

Monek Zsolt, a település polgármestere osztotta meg eddigi tapasztalatait. A Rába mellett találkoztunk.

Vaol.hu

Rába Alsószölnöknél

Fotó: Szendi Péter

Ahogy arról tegnapi cikkünkben beszámoltunk, csütörtökre megérkezett a csapadék, amely az előrejelzések szerint jelentős mennyiségben esik majd a következő napokban többek között a Rába vízgyűjtőjére is. Az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése szerint harmadfokú készültségi szintet meghaladó vízállás is jöhet a folyón a jövő hét elejére.

Rába
A Rába és a Lapincs folyók 
Fotó: Szendi Péter

Rába - Alsószölnökön jártunk

A folyamat már most elkezdődött: péntek délelőtt Alsószölnökön jártunk, ahol a saját szemünkkel is tapasztaltuk, hogy emelkedik a Rába vízszintje. Monek Zsolt, a település polgármestere érdeklődésünkre elmondta, hogy csütörtök este hét óráig 33 milliméter csapadék hullott Alsószölnökön, akkor ürítették a mérőt, majd péntek délelőtt tizenegy óra magasságában újra megnézték és ismét meghaladta a 30 milliméteres szintet. Vagyis kevesebb, mint 24 óra leforgása alatt nagyjából 65 mm esőt kapott a Rába-parti település. A vasi falu első embere nagyon bízik benne, hogy az előrejelzések ellenére mérséklődik a csapadékmennyiség intenzitása és nagyobb baj nélkül megússza a település az elkövetkező napokat. 

Monek Zsolt, Alsószölnök polgármestere mutatja, hogy mennyi csapadék esett péntek 11 óráig a településen
Fotó: Szendi Péter

Monek Zsolt beszámolójának a végén megjegyezte, hogy a Rába vízszintje láthatóan folyamatosan emelkedik, ezt a helyszínen készített videónk is alátámasztja. 

Az Országos Vízügyi Igazgatóság péntek délben lapunkhoz eljuttatott közleménye szintén nem nyugtatta meg a kedélyeket, sőt csak felborzolta azokat, ugyanis azt írták, hogy a legfrissebb meteorológiai előrejelzés alapján a Dráván Drávaszabolcsnál I. fok feletti, a Dunán Nagybajcsnál, illetve a Murán a III. fokot meghaladó, míg a Lajtán és a Rábán a valaha mért legnagyobb vízállást (röviden LNV-t) megközelítő, akár ezt is meghaladó tetőző vízállások sem zárhatók ki.

Fotó: Szendi Péter

A valaha mért legnagyobb vízállást is meghaladó vízállás jöhet a Rábán

Az Országos Vízügyi Igazgatóság péntek délelőtti közleménye:

Egy érkező mediterrán ciklon hatására a Duna vízgyűjtőjén, elsősorban az Alpok keleti, valamint a Kárpát-medence nyugati, illetve északi részén számottevő csapadék hullott az elmúlt napokban és várható is még a hétvégén, egészen hétfőig. A ciklon alakulása igen bizonytalan, előrejelzésről előrejelzésre változik, hogy a vízgyűjtő melyik része kap újabb (akár rendkívüli mennyiségű) esőt. Ennek várható mértéke tehát folyamatosan változik, de az bizonyos, hogy jelentős lesz, több helyütt akár 50-215 mm is hullhat.

A hazai szempontból érintett vízgyűjtők - nyugatról keletre haladva - jelenleg a Duna (a Traun, az Enns, a Morva és a Vág) mellett a Dráva, a Mura, a Rába és a Lajta, valamint kisebb mértékben a Balaton, az Ipoly, a Zagyva, a Sajó és a Tarna.

A legfrissebb meteorológiai előrejelzés alapján a Dráván Drávaszabolcsnál I. fok feletti, a Dunán Nagybajcsnál, illetve a Murán a III. fokot meghaladó, míg a Lajtán és a Rábán a valaha mért legnagyobb vízállást (röviden LNV-t) megközelítő, akár ezt is meghaladó tetőző vízállások sem zárhatók ki.

Budapesten az alsó rakpartok szintjét a jövő hét első felében érheti el a Duna vízszintje.

A Tisza részvízgyűjtői közül a Zagyván és a Sajón I. fok feletti, míg a Tarnán II. fok feletti tetőzés valószínűsíthető.

A hidrológiai helyzetre tekintettel 2024. szeptember 13-án 8 órától a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse (OMIT) megkezdte működését, hogy koordinálja az árvízvédelmi feladatokat az országban. Az árhullámok által érintett igazgatóságoknál felmértük a szükséges szakemberlétszámot, illetve eszköz-, gép- és anyagigényt. Amennyiben a helyi önkormányzatok kérik, a vízügy a településeknek is műszaki segítséget nyújt a helyi védekezéshez.

A hazai és külföldi előrejelző rendszerek egyaránt azt mutatják, hogy komoly csapadékmennyiséggel kell számolnunk. Ugyanakkor arról, hogy mikor és hol hullik le, már minden újabb prognózis mást mutat, vagyis az előrejelzés bizonytalanságára ismét szeretnénk felhívni a figyelmet!

Kapcsolódó:

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában