Levéltári nap

2024.10.30. 15:58

Amatőr családkutatók, figyelem! Mi mindenre jó az anyakönyv? - a szombathelyi levéltári napon kiderült - fotók

Levéltári napot tartottak szerdán a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Vas Vármegyei Levéltárában. A 41. levéltári program középpontjában ezúttal az anyakönyv állt.

Polgár Patrícia

Forrás: Unger Tamás

A levéltár előadó- és kiállítótermében összegyűlt érdeklődőket dr. Melega Miklós, az MNL Vas Vármegyei Levéltára igazgatója köszöntötte, majd elmondta: az idei Levéltári Nap témája „igazi levéltáros téma”, hiszen még a „levéltárilag” kevésbé tájékozott emberek is tudják, hogy a levéltárak őrzik az anyakönyveket és eszükbe jut, ha családkutatást szeretnének végezni, hogy a levéltárhoz kell fordulni a dokumentumokért. Kifejtette, hogy az anyakönyv  rendkívül izgalmas és sokrétű irattípus, ami igazán sokrétűen használható a kutatók számára. Nemcsak családtörténeti kutatások alapja, de statisztikai elemzésekre is használható és lehet társadalmi kapcsolatokat, demográfiai (születés, halálozás, járványok) adatokat is vizsgálni általa, sőt: nyelvészeti kutatásokra is alkalmas.

Levéltári napot tartottak szerdán a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Vas Vármegyei Levéltárában.
Levéltári napot tartottak szerdán a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Vas Vármegyei Levéltárában.
Forrás: Unger Tamás

Bevezetőjét követően felkérte Kovács Eleonórát, az MNL Tudományos Igazgatósága főtanácsosát, a konferencia levezető elnökét, hogy tartsa meg köszöntőjét. - A levéltári napok mindig találkozásra adnak lehetőséget. Nemcsak levéltárosok között, de szeretnénk a levéltárhasználókat is megszólítani. Az idei levéltári nap témája erre tökéletes lehetőséget nyújt, bemutatja, milyen sok adat nyerhető ki ezekből a dokumentumokból, kedvet csinálva az „amatőr kutatók” számára – mondta el a főtanácsos.

Levéltári napot tartottak szerdán a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Vas Vármegyei Levéltárában.

A köszöntők után megkezdődtek az előadások, amelyek valóban jól bemutatták, mennyire sokrétű témával találkozunk, ha az anyakönyvekkel kezdünk foglalkozni. Elsőként Feiszt György Az anyakönyv mint történeti forrás című eladását hallhatták az érdeklődők (erről később bővebben is írunk). De szó esett még a szombathelyi plébánia anyakönyveiről, a reformkori uradalmi szervezeti felépítés rekonstruálásáról, falukutatásról, Szombathely mezőváros (1829-1848) belsőtanácsának családi összefonódásairól és arról, hogy milyen anyakönyvi iratokat kellett hazánknak Jugoszlávia részére átadnia a trianoni békediktátum után.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában