Értékelő

2024.11.07. 19:00

Extrém csapadék, extrém meleg és árvizek – Erős volt a vízügy idei első kilenc hónapja

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a bel- és árvízvédelmi védekezi rendszereit idén is felülvizsgálta, az eredményekről csütörtökön délelőtt tartottak kiértékelő értekezletet. Erős volt az a vízügy első kilenc hónapja: idén az extrém mennyiségű csapadék okozta a legnagyobb problémát a szakemberek számára.

Polgár Patrícia

Fotó: VN-Archív/SZP

2024 első kilenc hónapját extrémitások, azaz a sokéves átlagot folyamatosan meghaladó havi középhőmérsékletek, illetve szélsőséges csapadékeloszlások jellemezték.

Az értekezleten kiderült: 2024-ben az extrém mennyiségű csapadék okozta a legtöbb problémát.
Az értekezleten kiderült: 2024-ben az extrém mennyiségű csapadék okozta a legtöbb problémát.
Fotó: Polgár Patrícia

Extrém csapadék hullott 

  • Májusban a csapadék a vízügy működési területén összesen 126 mm volt, azaz a sokéves átlag (69 mm) majdnem kétszerese. Ráadásul a csapadék nagyobb része két nap alatt hullott le. 
  • A nyár mindhárom hónapját - a tartós hőhullámok következtében - jelentősen magasabb középhőmérsékletek jellemezték, 1901 óta a legmelegebb nyár volt. A csapadék évszakos mennyisége is jelentősen elmaradt a sokéves átlagtól. 
  • Bár a megszokottnál csapadékosabban indult a nyár, a júniusban lehullott mennyiség még a sokéves átlag körül alakult - kivéve a Rába vízgyűjtőjét, ahová a hónap első felében öt nap alatt hullott le a sokéves átlag, illetve annak több mint kétszerese. Ezt követően viszont augusztus végéig kifejezetten száraz időjárás volt.
  • Az ősz első hónapja kifejezetten csapadékosra sikeredett, 122 mm hullott, mely 70 százalékkal haladta meg a sokéves átlagot.
     

Minden évszakra jutott árhullám

Fotó: VN-archív
  • A szélsőséges meteorológiai viszonyok jól visszatükröződtek a különböző vízjárásokban. Januárban helyi vízkárkészültséget rendeltek el a Lukácsházi tározón, ugyanakkor belvízvédelmi készültség is volt, egészen április közepéig.
  • A következő három hónap lassú apadását követően május közepétől - a csapadékos időjárás következtében - gyakorlatilag kétnaponta újabb árhullámok alakultak ki és belvízvédelmi készültséget is elrendeltek.
  • Június elején a Boris mediterrán ciklon csapadéka már jelentősen telített mederre érkezett; a Rábán és a Murán is 1,5–2,5 méterrel magasabb vízállások voltak. Jelentős árhullámok képződtek. A Rábán mindhárom (Szentgotthárd, Körmend, Sárvár) vízmérceszelvényben III. fokot meghaladó vízállásokkal tetőzött a folyó.
  • A május közepétől június közepéig tartó csapadékos időjárás nemcsak a nagy folyókra volt hatással, hanem a kisebb vízfolyásokon is jelentősebb árhullámok képződtek, több településen helyi vízkárkészültség (Arany-patak, Gyöngyös patak, Lukácsházi tározó, Pinka) volt érvényben többször is, illetve május utolsó hetében újra belvízvédekezést rendeltek el. 
  • Június közepétől szeptember közepéig a szárazság következtében ismét alapvetően apadó tendencia volt jellemző a vízfolyásokra. Szeptember közepétől október közepéig újabb árhullámok vonultak le a Rába és a Mura folyókon (ebben az időszakban 3 alkalommal kellett árvízvédelmi készültséget elrendelni), illetve a kis vízfolyásokon helyi vízkár alakult ki.

Így védekeztek az árvíz ellen: több, mint 400 segítő, 24 ezer homokzsák

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén 2024-ben nyolc alkalommal rendeltek el I. fokú és három alkalommal III. fokú készültséget. Az árvízvédekezések között kiemelkedőek a június első felében négy szakaszon (a Rába és a Mura védvonalain) végrehajtottak. A védekezésekben részt vettek helyi és átvezényelt vízügyes kollégák is, valamint Körmendnél a Belügyminisztérium, a Honvédség, a Katasztrófavédelem, a Magyar Közút, illetve a helyi önkormányzat emberei is – összesen 407 fővel. 

A védekezés során:

  • 24.000 darab zsákot, 
  • 470 köbméter homokot, 
  • 3000 négyzetméter fóliát, 
  • illetve 300 db fáklyát használtak fel a Vízügy szakemberei.


Minden adott a védekezéshez

Az Igazgatóság területén összesen hat védelmi raktárt tartanak fenn. A védelmi készleteket felülvizsgálták, ezek az árvízvédekezéshez szükséges mennyiségben rendelkezésre állnak. A raktárakban összesen mintegy 193 ezer zsákot tárolnak és 50 ezer darab jelenleg is beszerzés alatt áll. Szükség esetén 13 db nagy- és 17 db kisteljesítményű mobilszivattyút (áramfejlesztőkkel együtt) tudnak használni.


Megtörtént a károk helyreállítása

Ebben az évben végezték el a tavaly őszi csapadéktevékenység okozta károk helyreállítását: eltávolították a torlaszokat és bedőlt fákat, visszaállították a meder eredeti vízszállító képességét a Pinkán, a Gyöngyös-patakon, a Gyöngyös-műcsatornán, valamint elvégezték Vasvár térségében a Csörnöc-Herpenyőn kialakult partszakadás és a Pornóapáti hallépcső helyreállítását.

A vízügyi igazgatóság beszámolóján más témákat is érintettek, azokról egy másik cikkben számolunk be. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában