21 órája
A Weöres-könyvek születése - Lőcsei Péter mindent tud: a cetliktől és kéziratoktól a megjelenésig
Lőcsei Péter Toldy Ferenc-díjas irodalomtörténész, ny. tanár hosszú ideje kutatja Weöres Sándor életművét, nemcsak tanulmányai – akár sorozatban –, hanem önálló, unikális felfedezéseket is tartalmazó kötetei is jelentek meg a témában. Hétfőn délután rendkívül nagy érdeklődés mellett tartott előadást – több különleges jubileum okán és ürügyén – a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Lőcsei Péter a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Fotó: © Cseh Gábor
A kéziratoktól a könyvekig: Weöres Sándor évfordulós kötetei című előadás apropóját négy megjelenés adta: négy Weöres-kötet megjelenésének is kerek évfordulója van ebben az évben. A Hideg van 1934- ben, A vers születése 1939- ben, a Medúza 1944-ben, a Tűzkút 1964-ben látott napvilágot. Ahogyan a könyvtári ajánló mondja: minden Weöres-kötetnek akad valamilyen különlegessége.
Némelyiknek akár regénye is. A 90 éve kiadott Hideg van a bemutatkozás izgalmával született; hoszszú tervezgetés, sok elvetélt kísérlet eredménye. Weöres 1939-es doktori dolgozata, A vers születése lassan, kínlódva formálódott. Alakulását a költő leveleiből követhetjük nyomon. Az 1944-ben megjelent Medúza sokak szerint fordulatot hozott Weöres lírájában; Hamvas Béla barátságát részben ennek a kötetnek köszönhette. A Tűzkút párizsi és budapesti kiadása igazi könyvészeti unikumnak bizonyult 1964-ben. A kéziratoktól a könyvek megjelenéséig gyakran kalandos út vezet – amint azt Lőcsei Péter előadása is alátámasztotta. A BDK-ban kamarakiállítás is nyílt az évfordulók alkalmából: a kéziratok megszületésétől a kötetté formálódásig követi nyomon a könyvek útját levelek, cikkek, tanulmányok, unikális, dedikált dokumentumok segítségével. Az összeállítás november 30-áig látható az első emeleti hírlapolvasóban. Lőcsei Pétert legközelebb a kőszegi Chernel-könyvtárban hallhatja a közönség. „Annyi érték megy feledésbe. A vasi írók, költők személyes tárgyaiból, fényképeiből, kézirataiból, dedikált köteteiből válogattam. Régi újságok, levelek, is láthatók lesznek a tárlókban és a paravánokon. A felidézett alkotók egy része Kőszeghez is erősen kötődött. Székely László, Kincs István, Gazdag Erzsi, Cs. Nagy István és társaik megérdemlik figyelmünket. A feledés futó porától óvjuk őket írásaik, alakjuk fölidézésével” – szól Lőcsei Péter ajánlója a Vasi irodalmi értékek nyomában című tárlathoz, amely november 21-én nyílik meg a kőszegi városi könyvtárban.